[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Ajutor - sfat tratare apa  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
bogdan99999
Junior member

Joined: 27/11/2017 22:26:26
Messages: 32
IP:
Offline

Salutare, de aproximativ o luna detin un acvariu avand urmatoarele caracteristici:

- acvariu Aquel - 40L
- pompa aer tetra APS 50
- filtru aquel turbo filter 500
- incalzitor aquel de 25 W (a venit cu acvariul)

Ca si substante folosesc:
- Algol de la JBL
- AquaSafe, Easy Balance si Crystal Water de la Tetra

In acvariu se afla:
- 7 neoni (3 albastrii + 4 negrii)
- 8 guppy
- 4 sanitari (3 coridoras + 1 ventuzar)

Schimbare apa:
- la 5-6 zile cate 5 litrii (apa de la robinet lasata sa stea in bidon aproximativ 6 zile avand adaugat in ea aqua safe si easy balance in prealabil)

Acvariul arata ca in pozele atasate. Problema mea este ca de la un timp (de aproximativ 3 zile) observ ca apa nu mai este foarte limpede. Nu este "cetoasa" insa de aproape se pot vedea plutind mici impuritati.
Problema este ca nu imi pot da seama de unde anume provin cum anume pot scapa de ele.


As fi recunoscator daca ma puteti ajuta cu un sfat / o parere despre cum as putea rezolva problema descrisa mai sus.

Va multumesc frumos!
[Thumb - 24167240_1372665499509070_460139594_o.jpg]

[Thumb - 24167172_1372652309510389_414818710_o.jpg]

[Thumb - 24169313_1372665519509068_586956334_o.jpg]

Florin82
Membru de baza

Joined: 25/09/2016 20:41:41
Messages: 458
Location: Targoviste
IP:
Offline

Salut. Lasi apa la declorinat 6 zile înainte de a o baga în acvariu? Mie mi se pare chiar prea mult. Eu o las maxim 24 de ore. Poate problema cu impuritatile este filtrul. Un filtru extern ar fi bun.
Florin82
Membru de baza

Joined: 25/09/2016 20:41:41
Messages: 458
Location: Targoviste
IP:
Offline

Da clar problema e filtru. Ca material filtrant ai decat pietricelele alea cilindrice uit acum cum le zice. Solutia e un filtru extern plin cu matrix.

This message was edited 1 time. Last update was at 27/11/2017 23:28:32

payti
Member
[Avatar]

Joined: 30/08/2017 20:03:43
Messages: 276
Location: Timisoara
IP:
Offline

Eu cred ca schimbi prea putina apa, trebuie cam un sfert
pompa aia de aer nu stiu ce rol are

This message was edited 1 time. Last update was at 27/11/2017 23:38:23

bogdan99999
Junior member

Joined: 27/11/2017 22:26:26
Messages: 32
IP:
Offline

Buna ziua,

Legat de filtru: mai am si acel burete pe post de filtru mecanic (initial am avut un alt filtru mai mic cu care a venit acvariu si care nu era bun de aproape nimic). Credeti ca daca schimb acel burete cu altul mai dens ajuta la ceva? Daca trebuie schimbat filtrul, imi recomandati vreunul intern? Am vazut ca "Filtru intern Aquaball 60" este destul de cautat, posibil sa fie mai bun decat ce am?

Apa o las la declorinat 6 zile deoarece umblu bidonul exact in ziua in care o schimb, banui ca nu este nicio problema daca sta mai mult, nu?

Daca maresc frecventa de schimbare a apei in loc sa schimb mai multa deodata este vreo problema? Posibil sa stresez pestii mai mult?
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Salut!

Cum au spus colegii, iti trebuie un filtru extern care sa faca fata biologic dar si mecanic. Eu am, la un acvariu asemanator, un Eheim 2211 si merge perfect, apa este cristal.
In filtru poti sa pui Matrix, Eheim Pro sau Siporax, ca se fii sigur de filtrarea biologica. Filtrul are un burete intern pentru filtrare mecanica, pe IN nu-ti mai trebuie nimic,
doar daca nu te gindesti sa adaugi si creveti, caz in care un rulou mic din plasa pentru tintari, in interiorul cosului de aspiratie e suficient (asa am eu, cu o intreaga cresa
de creveti mici prin apa). Daca te hotarasti pentru un astfel de filtru (este cel mai bun ca raport pret/calitate) ai grija sa comanzi varianta cu robineti pentru IN si OUT.
Este suficient sa mergi in paralel cu cel intern 2-3 saptamini pentru ca apoi sa-l scoti pe cel intern. Ca sa intelegi de ce filtrul intern nu are capacitatea de a curata apa
de impuritati, compara volumul unui filtru intern cu cel al unui filtru extern si suprafetele pentru filtrare.

Schimburile de apa trebuie sa fie de minim 25% pe saptamina, chiar 30%. Apa trebuie sa stea la declorinat cam 24 de ore iar daca folosesti conditioneri, mai putin de
doua ore (eu foloseam Biotopol si nu au fost probleme). Insa, pentru 10 litri pe saptamina, te complici inutil : mai bine cumperi 4 bidoane de apa plata si te-ai asigurat
pentru o luna. In plus, nu mai cheltuiesti pe conditioneri.

Piatra de apa este total inutila. Un sistem simplu pentru CO2 ar fi mai util. Eu as scoate plantele din poturi si le-as planta in substrat. Sincer, nici craniul acela nu e din
filmele noastre. O piatra neagra, virstata cu alb sau gri, ceva cu personalitate, ar da mai bine. Dar asta este doar o parere personala. Tot din aceasta perspectiva, estetica,
termometrul cam sare in ochi. Poate ii gasesti un loc mai ascuns, pe undeva in spate, la colt.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

bogdan99999 wrote:
Ca si substante folosesc:
- Algol de la JBL
- AquaSafe, Easy Balance si Crystal Water de la Tetra



Algol e algicid, otrava. AquaSafe, Easy Balance si Crystal Water - aceeasi Marie, cu alta palarie.
Opreste-te cu chimicalele.. 40 de litri de apa (brut, net ai mai putin) - in curand o sa ai 20 de litri de chimicale si un pic de apa.
Impuritatile le ai din cauza filtrarii inexistente (filtrele interne sunt bune doar ca sa plimbe apa un pic) si numarului relativ mare de pesti.
Un schimb de apa pe saptamana e suficient si sanatos. In timp, acvariul se va stabiliza si problemele se vor imputina.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Algol :
...
H412: Harmful to aquatic life with long lasting effects.
...

This message was edited 1 time. Last update was at 28/11/2017 22:04:08


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Cred ca singurul algicid sigur este cel pe baza de acid salicilic. Numai ca este activ numai pe algele verzi.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Cum ziceam.. otrava.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
bogdan99999
Junior member

Joined: 27/11/2017 22:26:26
Messages: 32
IP:
Offline

Salut.


Am ascultat sfatul lui "Silviu Man" si am achizitionat un filtru extern. Nu am gasit Eheim 2211 in schimb am gasit urmatorul model: Eheim Filter 2213. Astfel s-a mai facut si loc in acvariu (scotand filtru vechi). Tubulatura este putin cam mare dar in rest nu am nimic de reprozat. Muuult mai practic intr-adevar.

@dan.pavelescu: legat de nr de pesti stiu, sunt constient acuma (cam tarziu) ca o sa aibe loc o selectie naturala in acvariul acesta (cel mai probabil). In schimb ceva nu imi este clar cu privire la substante. Nu inteleg ce anume este bine sa folosesc. Ce "complex" de substante este indicat?
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Daca ai luat 2213 e cu mult mai bine pentru ca ai un spatiu dublu pentru material filtrant. Un sfat din propria experienta : inlocuieste perlonul de sus,
din capul pompei cu un burete. Acea piesa, descrisa ca fiind filtru de carbon parca, se colmateaza foarte repede si se curata foarte greu. Asadar, pastrezi
buretele de jos, de pe camera de admisie si un burete mai des inainte de pompa. Intre ei, pina la 3 litri Matrix sau ceva asemanator. Daca orientezi
"pipa" de pe OUT-ul filtrului astfel incit marginea de sus este la nivelul apei, ai o valurire care va aera suficient de bine apa. Deci, scoate si piatra de aer.
Daca fluxul de apa este prea puternic, foloseste spraybar-ul la care ii poti largi putin gaurile.

Imi permit sa raspund (partial) si la a doua intrebare daca nu se supara Dan. Nu ai nevoie de nici un complex de substante de acel fel. Poti folosi adaos de bacterii de tipul
Prodibio BioDigest si Filter Medium. Din experienta mea, este suficient si nu contin produse care pot afecta sanatatea vietuitoarelor. In rest, schimburi regulate de apa,
aspirarea tuturor resturior vegetale din apa si de pe substrat, fara exces de mincare, ... adica o igiena de rutina a oricarui acvariu.

LE Uite un tutorial pentru filtru:

https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=2CtiHCj9xIc

This message was edited 2 times. Last update was at 28/11/2017 22:55:35


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

bogdan99999 wrote:Salut.


Astfel s-a mai facut si loc in acvariu (scotand filtru vechi).



Nu scoate inca filtrul vechi, am scris mai sus, ele trebuie sa mearga impreuna, in paralel, pina se cicleaza cel nou, cam 2-3 saptamini.

This message was edited 1 time. Last update was at 28/11/2017 23:06:22


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
bogdan99999
Junior member

Joined: 27/11/2017 22:26:26
Messages: 32
IP:
Offline

Ceau,

La asezarea straturilor filtrului am facut asa (probabil nu am fost cel mai insipirat, asa vazusem pe cutie parca).
- in partea de jos - material pentru filtrarea biologica
- 2 bureti albastrii
- cel alb
- cel negru sus
(se vede in poza atasata)


Filtrul vechi l-am scos deoarece: materialul folosit ca si filtru biologic a fost adaugat in cel noi extern, de asemenea in cel nou am adaugat si "Safe Start" de la tetra (direct in el). M-am gandit ca asa ajut ciclarea mai rapida a filtrului. Sper ca nu am gresit (prea mult).

O sa achizitionez atunci Filter Medium si o sa folosesc doar acesta la schimbarile de apa.
[Thumb - 24251055_1374183182690635_1547734979_o.jpg]

Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Nu e bine. Pune un burete jos, pe grila din plastic. Aduga apoi material filtrant cit incape. Deasupra al doilea burete, peste care vine grila de plastic apoi capul filtrului.
Daca nu ai material suficient mai cumpara. Daca vrei sa tii separate materialele, poti folosi saculeti desi nu stiu ce relevanta are avea, cind le curati le speli pe toate.
Materialul filtrant trebuie sa fie delimitat de bureti, altfel se va colmata repede. Teoretic 2 litri in plus ar trebui sa fie mai mult decit suficient.

Timp de doua saptamini monitorizezi nitirtii si faci schimburi de apa mai dese : 25% de doua-trei ori pe saptamina.

This message was edited 1 time. Last update was at 29/11/2017 10:14:27


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
bogdan99999
Junior member

Joined: 27/11/2017 22:26:26
Messages: 32
IP:
Offline

Salut,


Am schimbat ordinea: de jos in sus:

burete albastru -> material ceramic -> filtru albastru -> filtru alb -> filtru negru -> capac.


Legat de schimbarea apei as avea o intrebare: daca adaug filter medium in apa ce se schimba mai este nevoie sa o las 24 de ore inainte pentru a iesi clorul din ea?
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Poate nu m-am exprimat bine :
- bacterii adaugi in apa in perioada de ciclare o data pe saptamina, 2-3 saptamini
- Filter Medium adaugi in acvariu (cam 10-15 mi) o data la doua saptamini.

Bacteriile sunt ca sa sustii ciclarea, daca mai adaugi medii filtrante (ceea ce ar fi recomandabil).
Filter Medium ajuta la limpezirea apei si precipitatea eventualelor suspensii.
Daca apa provine de la retea, o tii la declorinat 24 de ore in vase dechise. Daca ai o pompa de aer,
am citit si despre posibilitatea de a introduce piatra de aer in apa de la retea si o lasi sa mearga 2 ore
inainte sa schimbi apa. Eu nu am incercat metoda dar, daca tratarea apei cu clor este prin gazeificare
ar trebui sa mearga.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
bogdan99999
Junior member

Joined: 27/11/2017 22:26:26
Messages: 32
IP:
Offline

Ceau,

Acuma am inteles. Eu aveam impresia ca filter medium se adauga la fiecare schimbare a apei. Partea cu SafeStart (bacterile) imi este inteleasa.


Multumesc pentru informatii!
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Pune o poza noua!
Eu tot mai cred ca acum era momentul sa adaugi material filtrant suplimentar.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
bogdan99999
Junior member

Joined: 27/11/2017 22:26:26
Messages: 32
IP:
Offline

Pozele nu sunt cele mai clare, apa s-a limpezit vizibil oricum. Mai am un burete albastru, daca il adaug si pe el nu o sa fie prea compact filtrul?
[Thumb - 24201018_1374469049328715_1784470193_o.jpg]

[Thumb - 24201231_1374469065995380_1302386825_o.jpg]

[Thumb - 24259362_1374469075995379_382707465_o.jpg]

 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com