[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Maxspect Gyres vs Vortech  XML
Forum Index » Hardware
Poll
Ce pompa ati cumpara?
Maxspect Gyres 88 44% [ 4 ]
Vortech 112 56% [ 5 ]
Total Votes : 9
Author Message
orio
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 14/05/2009 01:12:10
Messages: 437
Location: Pantelimon IF
IP:
Offline

Salutare,

Vreau sa fac un upgrade la flow si ma gandesc sa iau pompele de valuri Maxspect Gyres.

Pe internet vad numai chestii bune despre ele...ca fac super flow, ca sunt fiabile, ca au un controler interesant....samd.

Voi ce parere aveti?


Nu vreau sa discutam despre Jecod CP ca am cumparat una si dupa FIX 3 zile a crapat .

Eu tind sa iau un Maxspect ca pot sa zic ca mi-a placut ce flow facea Jecod CP si cea originala este mult mai puternica iar daca pe un controler pui 2 pompe poti sa te joci cu ele destul de mult (filmul 3)





Africanii mei la 3 luni , la 8 luni si la 10 luni . Si ceva poze.

Noul proiect de saratel....
[WWW] [Yahoo!]
aurecj
Senior member

Joined: 09/05/2006 09:35:36
Messages: 754
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Si mie mi-a placut acel Gyre cand am vazut prima oara informatii despre el, insa cred ca cel mai bine se potriveste la acvarii lungi si putin inalte, unde trebuie sa miste fluxul de apa pe o distanta mai mare. La acvarii mai "proportionate" (ca sa zic asa) cred ca se potrivesc mult mai bine pompele "clasice".

Eu am acvariul de 110x60x50 si folosesc 2 MP40 wQD si isi fac treaba foarte bine si sunt silentioase de-a dreptul. Mi se par mult mai fragile decat vechile pompe (probabil silentiozitatea vine cu un cost) de la Vortech, pentru ca eu cu ambele am avut mici "probleme", insa s-au rezolvat in garantie.

Concluzia: am experienta doar cu Vortech, insa le recomand.
[Email] [Yahoo!]
adivb
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/09/2015 10:52:26
Messages: 575
Location: Bucuresti
IP:
Offline

un pic off-topic...daca nu vrei neaparat toate functiile controller-ului Maxspect, o varianta mai simpla este Icecap 3k gyre. E sub licenta directa Maxspect. De fapt par ar fi prima generatie, cea cu 130/150....si raspunsul Maxspect la copiile facute de Jecod.
Din review-uri, ar fi destul de robuste iar pretul e considerat low-cost, pe la 134-149$. Doar ca le gasesti numai prin USA .
Eu o sa ma risc cu acest model, cu prima ocazie cand prind pe cineva cu drumuri pe la Uncle Sam....macar o sa-mi dau seama daca gyre e ceea ce vreau.

This message was edited 2 times. Last update was at 28/11/2017 14:31:08

um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Ar fi fain sa pui MaxSpect Gyre pe laterale si Ecotech Vortech pe peretele din spate.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
orio
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 14/05/2009 01:12:10
Messages: 437
Location: Pantelimon IF
IP:
Offline

Am comandat un maxspect ?i o sa îl combin cu Jebao sw... Sa vedem....

Cel de la care l-am comandat a zis ca nu crede ca o sa fie nevoie ?i de Pompele vechi....

Aranjamentul pe care il am la acvariu cele 2 pompe nu bat în toate colturile. Cred ca dac? pun pompa asta o sa fie ceva mi?care în acvariu

Africanii mei la 3 luni , la 8 luni si la 10 luni . Si ceva poze.

Noul proiect de saratel....
[WWW] [Yahoo!]
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Ma gandeam ca la pompele Ecotech Vortech exista baterii de backup, care-ti mentin circulatia si cand e pana de curent, avantaj deloc de neglijat.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
 
Forum Index » Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com