[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
ajutor identificare cu poza  XML
Forum Index » Alge
Author Message
angelinna
Junior member
[Avatar]

Joined: 22/05/2006 19:40:03
Messages: 64
Location: Bucuresti
IP:
Offline

hello

am deschis acest topic nou cu o mare rugaminte de :help2:

acvariul meu care are doar doua saptamani de cand este instalat are deja alge.
de doua tipuri:
unele care sunt ca niste bilute maro deschis, moi, care nu sunt prinse de planta (se pot scutura mecanic) si care se imprastie in apa ca o mizerie adunata
image

image

a doua alga este pe microsorium, sunt niste fire care se iau foarte greu si nu prea pot sa le indepartez mecanic pt ca daca trag de ele se smulge toata planta

image
datele sunt :
-bazin aprox 80 L
-substrat sera floredepot (care cred ca nu a fost perfect izolat cu pietris (aici e banuiala mea, poate de aici pleaca toata povestea, sa vad daca o confirma cineva)
-pietris si nisip granulatie 1-3 si 3-5
- un filtru cu burete si pompa de aer
-un filtru aquael intern cu putere de 230L/h
-lumina: doa becuri economice, instalatie cu caracter provizoriu, urmeaza un capac cu 3 TLD
-plante: echinodorus, feriga, microsorium, anubias, eleocharis acicularis, cladophora, si inca una care seamana cu elodeea dar nu stiu ce e
- deocamdata fata pesti, eram in faza de 2 sapt de ciclare

marea rugaminte este daca stie cineva sa ma ajute. deja am pus in acvariu o pastila de algizit de la tetra, dar nici o ameliorare ci algele, ba dimpotriva.


de asemenea nu stiu daca pot introdce pestii in aceste conditii in care parametrii apei ar putea fi modificati de catre alge iar eu nu pot sa ii masor.

ce ma sfatuiti ?
[Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

angelinna wrote:unele care sunt ca niste bilute maro deschis, moi, care nu sunt prinse de planta (se pot scutura mecanic) si care se imprastie in apa ca o mizerie adunata
Astea nu-s alge, sint probabil niste depuneri. Cred c-o sa dispara odata cu maturizarea acvariului.

angelinna wrote:a doua alga este pe microsorium, sunt niste fire care se iau foarte greu si nu prea pot sa le indepartez mecanic pentru ca daca trag de ele se smulge toata planta
Dintre plantele pe care le ai acolo nici una nu e mare consumatoare de nutrienti din masa apei => (probabilitate mare de aparitie a algelor). Aici cred c-ai gresit.
E bine ca n-ai pus pesti de la inceput, da' cine sa produca un minim de CO2 necesar plantelor? Inca un motiv ca plantele sa nu "lucreze" la capacitate maxima.

angelinna wrote:-substrat sera floredepot (care cred ca nu a fost perfect izolat cu pietris (aici e banuiala mea, poate de aici pleaca toata povestea, sa vad daca o confirma cineva)
E posibil sa fi iesit ceva elemente nutritive din substrat. Ar fi o explicatie plauzibila a aparitiei algelor. Ce granulatie are pietrisu' pe care l-ai pus peste Sera Floredepot. Producatoru' cum spune sa-l folosesti?


Iti sugerez sa bagi CO2 si ceva plante care cresc repede si absorb haleala din masa apei - Ceratopteris, Limnophila sessiliflora, Elodea ....... daca nu-ti plac le poti elimina dupa ce se echilibreaza acvariu'.

Poze: smilie ... Poze cu plante
 
Forum Index » Alge
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com