[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Salut  XML
Forum Index » Despre noi
Author Message
Stromex
Junior member

Joined: 26/11/2017 10:07:05
Messages: 7
Location: Pitesti
IP:
Offline

Salutare tuturor,
Ma numesc Ted si de curand am cumparat un nano acvariu de 8 litri 25Lx15lx20h pt fiul meu de 2 anisori (mai mult pt mine ) si l-am populat cu 3 guppy initial. 2 masculi si o femela. intre timp femela a murit si am inlocuit-o cu o alta plus un sanitar ca nu aveam nimic de genul. Acvariul este dotat cu filtru si incalzitor cu termostat, iar ca substrat are pietris cu granulatie 2-3 mm. Iluminatul il asigur cu o veioza cu bec led. Inainte sa imi spuneti de suprapopulare sa de faptul ca e o singura femela in loc de 3-4 femeleper mascul, tin sa mentionez ca de curand am mai achizitionat un acvariu de 90 litri cu dimensiunile 60Lx30lx50h unde intentionez sa mut acesti pesti si sa mai adaug cateva femele. Pe cel mic inca nu sunt hotarat in ce sa il transform... sa il tin ca maternitate, sa il pregatesc pt niste creveti... nu stiu.
Acvariul mare inca nu l-am startat pt ca urmeaza sa ne mutam la casa noua in maxim 1 luna si am zis ca am sa il pregatesc acolo. Este echipat cu un incalzitor de 150W si filtru de apa Aquael Fan 1 plus. Ca substrat nutritiv am luat Aquabasis 5l si ca substrat inert am luat JBL Manado 5l. Cu Manado nu sunt convins ca am luat destul cat sa fac un strat de 5cm peste aquabasis. pe parte de iluminat la acvariu de 90L am luat un corp pt neoane 2x18w. Am mai luat si 2 tuburi Radium NL 18w/865. Din cate am citit pe forumuri cred ca lumina asta este cam insuficienta.
Voi ce imi recomnadati? Multumesc.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Salut!

Pentru nano cea mai buna solutie ar fi crevetii. E mic dar poti sa faci un aranjament frumos cu radacini si moss.
Pentru cel de 90 de litri, iluminarea este suficienta. 36 de w la 90 de litri este excat ce-ti trebuie pentru majoritatea
plantelor. Daca iti doresti ceva mai pretentios, poti adauga niste reflectoare dar eu cred ca 0,4 w/litru sunt suficienti.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Salve si bine ai venit.

Aquael Fan 1 Plus e un filtru minuscul. Poate la 8 litri cu 3-4 gupy ar fi de ajuns. In nici un caz nu va face fata la 90 litri.

Ce model de incalzitor ai la acvarii? Ce temperatura ai in camera iarna? 150W e cam mult pt. 80 litri.

Asa - ca idee - un Beta Spledens s-ar simti bine in 8 litri si 2-3 Anubias Nana Bonsai cu un covoras de Tripartita sp. sau Micranthenum Umbrosum (filtru si incalzitor zici ca ai pt 8 litri - ce modele sint?.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Un Eheim 2213 ar fi un minim necesar pentru 90 de litri.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Stromex
Junior member

Joined: 26/11/2017 10:07:05
Messages: 7
Location: Pitesti
IP:
Offline

Liv wrote:Salve si bine ai venit.

Aquael Fan 1 Plus e un filtru minuscul. Poate la 8 litri cu 3-4 gupy ar fi de ajuns. In nici un caz nu va face fata la 90 litri.

Ce model de incalzitor ai la acvarii? Ce temperatura ai in camera iarna? 150W e cam mult pt. 80 litri.

Asa - ca idee - un Beta Spledens s-ar simti bine in 8 litri si 2-3 Anubias Nana Bonsai cu un covoras de Tripartita sp. sau Micranthenum Umbrosum (filtru si incalzitor zici ca ai pt 8 litri - ce modele sint?.


Pe prospect la Aquael Fan 1 Plus spune ca e bun pt 60-100 litri cu 320l/h. Oricum intentionez pe viitor sa cumpar un filtru hang on sau chiar unul extern.

La acvariul mic am ca si incalzitor Magictherm 25w iar filtru un Claro 200. Incalzitorul lucreaza foarte bine si imi tine constant temperatura setata. M-a mancat undeva intr-o zi sa schimb apa in acvariu aproape toata odata iar pestii sau imbolnavit de puncte albe. Cu ajutorul forumului i-am vindecat doar cu ridicarea temperaturii apei la 32 grade si i-am tinut asa toata noaptea. Dimineata am scazut temperatura la 30 si am tinut-o asa 7 zile. Apoi treptat timp de alte 6 zile am scazut-o la 24 grade. Incalzitorul s-a prezentat ireprosabil. Filtrul si el face o treaba buna, apa e limpede fara sa o tratez cu nimic. Schimbul la acvariu il fac doar completand apa cand se gleste cam 1/3 din cantitate, deoarece nu am capac si la volumul asta se evapora destul de repejor. Cam 1 data pe saptamana.

Si eu m-am gandit la un Beta, am mai avut in trecut, sunt usor de intretinut si frumosi, dar as vrea sa ma rezum numai la guppy... nu stiu de ce, dar imi plac mie foarte mult.

Oricum, am sa tin cont de toate sfaturile voastre.
Inca nu sunt lamurit cu Manado asta... sunt curios daca vreau sa ii dau o panta acesta si-o va mentine? Dat fiind faptul ca e usor si am si un sanitar care scarma totul pe fund.

Acesta este acvariul meu de 8litri https://www.youtube.com/watch?v=yzjvq88sxxU
Stromex
Junior member

Joined: 26/11/2017 10:07:05
Messages: 7
Location: Pitesti
IP:
Offline

Silviu Man wrote:Un Eheim 2213 ar fi un minim necesar pentru 90 de litri.


Hmmm ce ma tenteaza filtrul asta. In descrierea produslui vad ca scrie ceva de genul "Inaltimea maxima la care ridica apa: 1,8m" ceea ce ma duce cu gandul la aquaponics Pacat ca vin sarbatorile si desi tentatia e cam mare acum, am sa aman pt ianuarie februarie
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Legat de filtre, nu lua de bun ce scrie pe sit-urile unde se vind. Cel mai bine este sa te duci cu o treapta mai sus decit recomandarile producatorilor.
Nu lua de buna nici fraza "complet echipat"; vei avea surpriza sa constati ca este complet echipat cu ... bureti. Daca te hotarasti la un 2213, nu uita
sa ceri si robineti dubli pentru IN si OUT, altfel e chinul de pe lume cind il curati.

Manado este foarte usor si "fuge" prin tot acvariul. Nu vei reusi niciodata sa il mentii in forme inalte. Iti trebuie ceva mai greu si chiar si asa, forma
o dai din diferite obstacole in calea lui (pacute, pietre, ...).

Vazind filmuletul cu nano cred ca cea mai buna destinatie a lui este cea pentru creveti.

This message was edited 2 times. Last update was at 26/11/2017 18:48:40


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Stromex
Junior member

Joined: 26/11/2017 10:07:05
Messages: 7
Location: Pitesti
IP:
Offline

Revin cu un mic update. Am dat drumu la acvariul de 90 litri, la baza avand substrat AquaBasis Plus, deasupra Manado, iar aproximativ la mijlocul acvariului nisip fin alb. Am adaugat plante precum Elodea, Cabomba si Vallisneria spiralis si 2 bilute de alge sau muschi nu stiu cum se cheama... Una din bilute am luat-o si am facut-o in mai multe bilute mai mici in speranta ca or sa creasca (este bine ce am facut?). Echipamentul a ramas neschimbat, urmeaza sa iau la anu un filtru extern. Problema e ca anumite frunze de Vallisneria sunt acoperite de un strat de alge. Inca nu am melci in acvariu, am doar 2 scalari (cory). Nu stiu daca sa inlatur acele frunze sau sa le las asa pt ca am vazut ca guppy mei au inceput sa le ciuguleasca de acele alge. Fac bine la pesti?

PS.
De la 3 guppy cat aveam la inceput am mai cumparat 2 masculi si 5 femele. Am acum 4 baieti si 6 fete si niciun pui ... inca.
[Thumb - IMG_20171223_132125.jpg]

Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Frumos! Arata bine. Din pacate cararea aia alba va dispare curind (combinatia de Manado si Corry o va "elimina" cu siguranta).
Insa ideea este interesanta. Felicitari!

This message was edited 1 time. Last update was at 23/12/2017 13:50:58


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Pare BBA pe valisneria (in stinga pozei se vede destul de clar pe o frunza rupta si pe frunza din dreptul prizei). Indica lipsa de CO2 - daca e BBA. La valisneria frunzele rupte nu se mai refac. Taie frunzele respective cit mai aproape de baza si arunca-le. O sa creasca alte frunze. Frunzele ei cresc lungi - muta-le linga filtru. Cind frunzele o sa ajunga la suprafata apei o sa se indoaie in curentul de apa. Vezi ca valisneria nu rezista aproape niciodata la un tratament anti BBA. Nu am auzit ca gupy sa ciuguleasca algele.

Ai cory, nu scalari. Sint din familii diferite. Cory sint pesti de cird - minim 6 bucati, preferabil ari fi 10 (obligatoriu din aceeasi specie de Cory - si la noi se gasesc mai multe specii.

Uite un articol despre "bilele" tale:

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/1747.page

Sa le rotesti la fiecare 1-2 saptamini ca sa creasca uniform. Cresc incet.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Stromex
Junior member

Joined: 26/11/2017 10:07:05
Messages: 7
Location: Pitesti
IP:
Offline

Liv wrote:Pare BBA pe valisneria (in stinga pozei se vede destul de clar pe o frunza rupta si pe frunza din dreptul prizei). Indica lipsa de CO2 - daca e BBA. La valisneria frunzele rupte nu se mai refac. Taie frunzele respective cit mai aproape de baza si arunca-le. O sa creasca alte frunze. Frunzele ei cresc lungi - muta-le linga filtru. Cind frunzele o sa ajunga la suprafata apei o sa se indoaie in curentul de apa. Vezi ca valisneria nu rezista aproape niciodata la un tratament anti BBA. Nu am auzit ca gupy sa ciuguleasca algele.

Ai cory, nu scalari. Sint din familii diferite. Cory sint pesti de cird - minim 6 bucati, preferabil ari fi 10 (obligatoriu din aceeasi specie de Cory - si la noi se gasesc mai multe specii.

Uite un articol despre "bilele" tale:

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/1747.page

Sa le rotesti la fiecare 1-2 saptamini ca sa creasca uniform. Cresc incet.


Multumesc de raspuns Liv. Azi am cumparat acele plante si le-am plantat. Nici eu momentan nu am CO2, inca mai cercetez despre aspectul asta.
Aspectul asta la guppy cu ciugulitul l-am obesrvat chiar azi cand toti guppy mei au inceput sa ciuguleasca intr-un mod cam "obsesiv", sa zic asa, frunzele acoperite cu acel BBA.
Am gresit eu cand am scris acolo scalari... voiam sa spun sanitari my bad.
Bun articolul despre "bilute". Mersi incaodata pt raspuns
Stromex
Junior member

Joined: 26/11/2017 10:07:05
Messages: 7
Location: Pitesti
IP:
Offline

Am o mica problema... oricat am cercetat citind forumuri despre guppy, se pare ca azi mi-am dat seama ca nu stiu chiar atat de multe despre ei, poate chiar nu am inteles nimic legat de un aspect, acela fiind, cand o femela este gata sa "nasca". Sa va explic ce s-a intamplat. Urmaresc cam de o saptamana doua gupoaice cu burta umflata, patratoasa etc. Acum 3 zile am pus una din ele in maternitate. Era seara si inainte sa ma culc. De dimineatza femela numai era acolo... sarise Seara urmatoare, la fel am facut. Dimineata era fata acolo, dar nici urma de pui. Azi dimineatza in schimb, surpriza!... femela era tot in maternitate dar in acvariu mici si pitici, pititi printre plante erau niste puisori. Nu, nu au scapat din maternitate, sunt sigur de asta.... femela are tot ditamai burta. Si ea, si cealata femela pe care o urmaream. Cea care a nascut este alta... care nici macar nu avea simtomele pre-natale. Acum mamica se vede clar ca este slabanoaga, cu burta supta, stiu sigur ca ea este "inculpata". Stie cineva, sau poate cineva sa imi explice mai bine cum fac sa imi dau exact seama cum fac sa identific mai bine cand nasc guppy? V-as fii foarte recunascator
Stromex
Junior member

Joined: 26/11/2017 10:07:05
Messages: 7
Location: Pitesti
IP:
Offline

Va prezint si un material cu gupoacele mele, poate va dati seama mai bine. Sper sa fie ok
 
Forum Index » Despre noi
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com