[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
diy overflow (temporar)  XML
Forum Index » Discutii generale
Author Message
zamolxes
Membru de baza

Joined: 20/12/2008 15:36:56
Messages: 465
Location: bv
IP:
Offline

pentru ca la anul o sa trec la un bazin minim dublu, ma gandeam sa ma apuc sa imi cultiv propriile mele life rocks, ceea ce inseamna sa leg actualul de 120 la un sump implicit un sistem overflow :

https://www.youtube.com/watch?v=-4v8kyuP25A


pare suficient de simplu si idiot proof + are un silencer ceea ce e de apreciat.

vreo parere contra ? o sa fie functioneze probabil vreo 4 luni.

o intrebare este vreo pompa de retur care ar merge pentru setup-ul asta (120l display) dar care sa fie buna si pentru cel de pana in 300 ? inaltimea de ridicare e pana intr-un metru. ma uit la eheim, dar nu prea stiu ce sa aleg.

multam.

This message was edited 2 times. Last update was at 22/11/2017 14:43:53

um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Ce circulatie ai acum in bazin din pompele de valuri? Asta ar trebui sa-ti dea un debit dorit (in cazul in care vrei sa te bazezi exclusiv pe pompa de recirculare).

Legat de overflow, mie imi pare nenea ala cam neglijent.
Prepara toate tevile inainte de lipire prin cantuire. O teava cu marginile necantuite va lua tot lipiciul in lumen. Una cantuita il va forta intre teava si fitting, adica acolo unde trebuie. Apoi, cred ca nenea ala a fost excesiv de generos cu cantitatea de lipici folosita. Dupa ca aplici lipiciul, cand bagi teava fa o miscare stanga dreapta si inapoi la pozitia dorita. Tine teava presata in fitting pentru cel putin 10 secunde.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Uite unul mai simplu:

https://www.youtube.com/watch?v=L6ArUM_hTtA

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
zamolxes
Membru de baza

Joined: 20/12/2008 15:36:56
Messages: 465
Location: bv
IP:
Offline

l-am vazut si pe ala, dar cred ca e mai bun pentru sisteme la picatura ca sa poti strangula furtunul flexibil sau trebuie marita mult dimensiunea furtunului pentru "trafic" normal si pana la urma ajunci parca la o uratenie si mai mare. nu ca primul design ar fi exagerat de frumos.

in plus imi place cum se amorseaza primul, nu trebuie sa ma joc cu furtunase pe sub apa.

This message was edited 1 time. Last update was at 27/11/2017 09:36:16

Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Si unul si celalt sint identice, doar constructia e alta. Multe din "prea plinurile" de firma au exact aceeasi constructie. Toate se bazeaza pe un tub (teava, furtun sau ceva dreptunghiular in sectiune) umpluta cu apa care iese din bazin. La toate poti sa pui un T (pe furtun) sau un stut (pe teava sau pe sectiunea dretunghiulara) cu o pompa care sa scoata aerul - un Aqua Lifter sau o pompa ATO. Versiunile de Bean Animal externe (fara gauri in bazin) au exact acelasi sistem care scoate apa din display.

Cind il faci (indiferent care din versiuni) am vazut recomandarea la mai multi ca suprafata sectiunii de iesire a apei sa fie de citeva ori mai mare decit a celei de intrare. Era un exemplu - daca pompa iese din sump pe o teava de 1 inci iesirea sa fie facuta pe teava de 2 inci.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
 
Forum Index » Discutii generale
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com