[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
sump...  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

Salutare
as vrea sa imi fac un sunp.dar mai intai am o intrebare ..dar mai inai sa va explic despre ce e vorba...Din cite am citit,se foloseste sistemul binanimal dar pentru asta er trebui sa fac niste gauri in bazin...eu as vrea sa evit asta mai ales ca inca nu ma gandesc sa fac si schimbul la picatura...Stiu,schimbul la picatura nu ma scuteste de schimburile de apa regulate.
Deci m-am gidit la un sistem,in care sa fiu sigur ca nu o sa ma inund din cauza sumpului.Mi s-a parut foarte sigur pentru asta,sistemul cu plutitor de la bazinele de toaleta... bineinteles nu sa folosesc un sistem de la bazinul de toaleta si numai principiul. Acest sistem poate sa isi regleaza singut debitul pe IN in functie de debitul pompei din sump... si anume..

Pe tubul IN ,se ataseaza un colier care face Parghie cu o supapa care sa obtureze IN-ul in functie de nivelul de apa din sump.Aceasta supapa este prinsa la un plutitor care poate fi reglat pentru a obtine nivelul de apa dorit in sump...
In cazul in care pompa are debotul mai mic decat IN-ul,plutitorul v-a inchide supapa pina se v-a egaliza debitul de pe IN cu debitul pompei
[Thumb - IMG_20171120_095933[1].jpg]


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

ceva in acest gen...si siguranta ca nu vei avea inundatii ar fi ca,in cazul in care se defecteaza pompa,plutitorul v-a obtura inul si v-a opri alimentarea sumpului,Robinetul l-am prevazut pentru cazurile in care trebuie cureti sumpul..Inchizind robinetul,,IN-ul ramane amorsat
ce parere aveti. ar functiona sistemul,as potea sa evit situatia de a mai gauri bazinul?

This message was edited 1 time. Last update was at 20/11/2017 11:49:10


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

nici o parere?

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com