[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Ajutor cu standul  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Sta83
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/03/2017 22:41:05
Messages: 50
Location: Oradea
IP:
Offline

Buna. As cam avea nevoie de ajutor cu un stand, pentur ca nu am mai facut niciodata unul si nu stiu cum se procedeaza.
Ideea e ca acvariul are 130x45x60. Banuiesc ca e extrem de greu, avand in vedere ca e facut din sticla de 10, fund dublu si intarituri de toate felurile.
Am cautat pe forum topicuri legate de standuri dar nu prea am inteles ce si cum...eu vreau sa il pun pe parchet si la greutatea aia mi-e frica sa nu il gaureasca (tin sa precize ca as vrea standul la inaltimea de 90 cm), pentru ca nu de mult timp a fost pus

Ma gandeam la ceva de genul...sa pun un blat si sub picioare, pentru a nu-l gauri. Alte propuneri mai ingenioase decat asta mai aveti?

Nano Jungle (2017) ~~~ The Golden Empire (2018)
[WWW] [Yahoo!]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

problema, cind costruiesti un stand,nu e suportul pe care sta standul.parchetul in cazul tau.. asta nu e o problema,solutia ai gasit-o sa spui asa.
Partea dificila esta rezistenta standului la torsionare,si sa nu cedeze si la miscarile ,pe orizontala.. deci nu trebuie sa se torsioneze deloc si scheletul pe care sta blatul(daca e din fier) sau daca e din lemn,placile care sustin blatul,trebuie sa fie exacte
Daca ai o diferenta de nivel de 5 mm pe diagonala,cred ca s-ar putea sa ti se sparga bazinul
pe langa faptul ca trebuie sa fie"perfect" la planeitate, se recomanda si polistiren sub bazin

This message was edited 1 time. Last update was at 18/11/2017 20:08:44


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com