[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Intrebare medii filtrare si altele ...  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
carmanagerzone
Junior member

Joined: 06/11/2017 13:09:23
Messages: 23
IP:
Offline

De curand am achizitionat un acvariu de 70 l de la Juwel impreuna cu un filtru extern Jbl e902.
Am luat si 2 litri de siporax si 2 cutii de 500 g de zeolit.
In filtru am pus: 1. - 1 rand siporax (asezat frumos) peste care am pus zeolit imprastiat peste siporax; 2. - 3 randuri siporax; 3. - micromecul cu care a venit filtrul, iar in sertarul de sus am inlocuit buretele cu vata perlon si am lasat buretele grosier de sus de tot. Am mai pus vata si in rotundul care vine sub pompa.
Ca prefiltrare am un prefiltru HW-603A.
Vreau sa plantez acvariu si o sa folosesc si CO2. Ca substrat am JBL ProfloraStart Set 100 si peste am sa pun 10 l de manado.
De asemenea am cumparat si 2 bucati de JBL FilterStart sa-l ajut la ciclare (cred ca am sa-l tin pana la Craciun fara pesti ca oricum e cadou pentru fetita mea).
Am cateva intrebari:
1. e ok setup-ul de mai sus
2. nu prea imi place cum sta zeolitul in sertar (am mai cazut printer fante). Sa inlocuiesc zeolitul cu matrix sau Eheim Substrat Pro?
3. daca folosesc CO2 si am acvariu plantat, dauneaza daca pun un décor actionat de pompa de aer?
4. 6 guppy, 5 rasbo, 6 neoni, vreo 6 rcs si 5 cory dwarf sunt prea multi?
Multumesc

This message was edited 2 times. Last update was at 14/11/2017 13:16:51

ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Da la partea cu inlocuirea zeolitului cu matrix sau Ada bio Rio
[Email]
teddy2k
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/01/2005 14:42:19
Messages: 516
Location: Bucuresti/Obor
IP:
Offline

Salut,

1. Perlonul se va incarca mult mai usor cu impuritati si va scade debitul.
2. Nu sunt 100% sigur, dar cred ca zeolitul va face schimb de ioni si in acest fel iti va scoate fertilizantii din apa. Matrix ar fi ok.
3. Aeratul va scoate CO2 din apa.
carmanagerzone
Junior member

Joined: 06/11/2017 13:09:23
Messages: 23
IP:
Offline

Se va incarca cu impuritati chiar daca am prefiltru?
De asta l-am pus in ultimul sertar, ca sa-l scot daca e nevoie.
Scoate mult CO2? Sa iasa din cand in cand cate o bula ....

This message was edited 2 times. Last update was at 14/11/2017 13:44:09

varolluis
Member

Joined: 16/05/2015 16:15:31
Messages: 218
Location: Panduri/Bucuresti
IP:
Offline

1. Perlonul poti sa-l lasi prima luna, dar dupa scoate-l si pune buretii. Sau poti sa-l schimbi/speli bine la fiecare schimb de apa.

2. Zeolitul are acelasi proprietati ca si carbonul, numai ca nu elimina chiar toate elementele chimice si poate sa stocheze mai mult amoniac si nitriti, dar cand e la suprasaturatie iti arunca tot ce a eliminat, inapoi in apa. Daca vrei neaparat sa-l folosesti tine-l ca ultim mediu de filtrare si schimba-l la 3-4 luni. Cel mai bine este sa-l schimbi. Si Matrix si Substrat pro sunt bune (asta din urma ridica putin ph-ul apei)

3. Fiecare cu gusturile lui, dar in cercurile de acvaristica nu sunt agreate decorurile artificiale cu atat mai putin cele gen panda, care scot bule de aer pe gura sau fund. Eu unul nu am nimic impotriva si daca petshopurile de unde cumpar eu supravietuiesc vanzand doar asemenea produse, din partea mea fiecare sa aibe cel putin 10 sirene in acvariu. (ideea e ca e o chestie psihologica si nu o sa mai primesti sfaturi de la unii, care chiar te-ar putea ajuta, pentru ca ai decoruri artificiale in acvariu). Si da, pompa de aer elimina CO2-ul.

4. Te complici cu prea multe specii. Ori bagi neoni mai multi, ori rasboare. Guppy aia daca bagi si femele si masculi o sa-ti puiasca in draci si nu o sa mai poti sa controlezi.

Spor
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com