[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Herotilapia multispinosa  XML
Forum Index » Cichlidae
Author Message
scarabell
Member
[Avatar]

Joined: 19/01/2011 16:00:06
Messages: 220
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare dragi colegi acvaristi!
De peste doi ani ?i jum?tate a trebuit sa iau o pauza de la acest minunat hobby. Acum as vrea sa revin la vechiul hobby ?i sa fac un setup care sa con?in? câ?iva herotilapia multispinosa. Problema este ca nu prea se g?sesc ?i as vrea sa va rog sa îmi spune?i unde as putea g?si câ?iva pui de multispinosa.
Va mul?umesc!
[MSN]
vraduc
Junior member

Joined: 16/03/2017 21:29:13
Messages: 78
Location: Ploiesti
IP:
Offline

https://www.nevertebrate.ro/herotilapia-multispinosa-6395
scarabell
Member
[Avatar]

Joined: 19/01/2011 16:00:06
Messages: 220
Location: Bucuresti
IP:
Offline

vraduc wrote:https://www.nevertebrate.ro/herotilapia-multispinosa-6395

Stiu de ei si am sunat insa nu mai livreaza. Preiau comenzi pentru pesti dar numai cu ridicare de la sediul din Cluj

This message was edited 1 time. Last update was at 14/11/2017 12:02:49

[MSN]
BBogdan
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/05/2011 09:48:04
Messages: 768
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Cred ca iti livreaza daca insisti , dar pe propria ta raspundere . ( adica nu isi asuma ei eventualele pierderi)

Utopia Reef 400
My Aquariums
scarabell
Member
[Avatar]

Joined: 19/01/2011 16:00:06
Messages: 220
Location: Bucuresti
IP:
Offline

BBogdan wrote:Cred ca iti livreaza daca insisti , dar pe propria ta raspundere . ( adica nu isi asuma ei eventualele pierderi)

Chiar azi dimineata am vb cu ei. Preiau comenzi pentru pesti pana in 24 noiembrie iar pestii sosesc in 29 noiembrie dar sub nicio forma nu au fost de acord sa ii livreze ci numai cu ridicarea coletului de la sediu.
[MSN]
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Apropo de ei chiar azi citeam de la mai multi colegi de pe un forum cu cichlide americane care se plangeau ca au comandat dovi la nevertebrate si toti au primit jaguari in loc, ca se intampla la un caz doua pot intelege, dar sa persisti in asta nu e un plus pentru reputatia firmei, pacat
[Email]
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Uita-te ce varza e la ei pe site la capitolul ciclide. Nu ma mir deloc.
Maine imi ajunge si mie o comanda de ciclide de la ei. Sa vedem cum mi-a fi norocu.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Bah, hai sa fim cinstiti.

- Atata vreme cat nu iei pestii direct de la crescator, ca sa vezi TU, cu ochii TAI, cum arata parintii puilor pe care vrei sa ii cumperi... nu prea esti sigur de nimic. Asta e realitatea!
- Baietii de la nevertebrate.ro sunt importatori, NU crescatori! Ei nu au ferme "de pesti"! Asa ca si ei, la randul lor, cumpara de la altii... in functie de comenzile pe care le primesc.
- Daca vorbim de anumite cichlidae unde puii mici sunt greu de diferentiat, atunci e clar ca erorile pot fi uriase. Si nu cred ca le pot fi imputate celor de la nevertebrate, cel putin nu in totalitate.
- Sunt de acord ca TU, in calitate de cumparator, ai datoria sa fii despagubit in cazul in care primesti alta marfa! DA, asta DA! 100%!

Post scriptum: NU am nici o relatie cu nevertebrate.ro si nu cunosc personal pe nimeni de acolo.
Asta, ca sa evitam orice discutie care ar putea degenera in "lasa bah koala, ca aia sunt prieteni de-ai tai". Da?

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Foarte de accord cu ce spui, de asta spuneam ca se poate intampla, dar se pare ca e ceva constant : in diferite livrari la diversi clienti dovi s-au dovedit a fi jaguar, nu cred ca nu le-a sesizat/reclamat nimeni problema in timp, dar se repeta
[Email]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Puii de jaguar si puii de dovii arata EXACT la fel!
Daca nu vezi parintii, habar n-ai ce fel de pesti sunt.

Probabil ca dobitocii aia care ii vand (crescatorii engrosisti) habar n-au ce pesti li se reproduc prin acvarii.
Ca sa nu mai zic ca probabil ei nu fac nicio diferenta intre P. Managuensis si P. Dovii (nici macar la adulti).

This message was edited 1 time. Last update was at 14/11/2017 21:28:26


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

koala wrote:Bah, hai sa fim cinstiti.

- Atata vreme cat nu iei pestii direct de la crescator, ca sa vezi TU, cu ochii TAI, cum arata parintii puilor pe care vrei sa ii cumperi... nu prea esti sigur de nimic. Asta e realitatea!
- Baietii de la nevertebrate.ro sunt importatori, NU crescatori! Ei nu au ferme "de pesti"! Asa ca si ei, la randul lor, cumpara de la altii... in functie de comenzile pe care le primesc.
- Daca vorbim de anumite cichlidae unde puii mici sunt greu de diferentiat, atunci e clar ca erorile pot fi uriase. Si nu cred ca le pot fi imputate celor de la nevertebrate, cel putin nu in totalitate.
- Sunt de acord ca TU, in calitate de cumparator, ai datoria sa fii despagubit in cazul in care primesti alta marfa! DA, asta DA! 100%!

Post scriptum: NU am nici o relatie cu nevertebrate.ro si nu cunosc personal pe nimeni de acolo.
Asta, ca sa evitam orice discutie care ar putea degenera in "lasa bah koala, ca aia sunt prieteni de-ai tai". Da?


De acord. Ce pot reprosa celor de la nevertebrate e site-ul care e varza la partea ciclide, te crucesti cand citesti denumirea unor specii.
Probabil si ei comanda mai departe cu denumirea respectiva iar crescatorul trimite ce considera el ca e mai apropiat.
Daca ii ridici de la ei ii poti refuza dar daca ii primesti prin curier e mai complicat.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Mda, asta cam asa e! Ai dreptate aici!
Da', pe de alta parte, nici astia nu se potolesc cu schimbatul denumirii pestilor.
Plm, am aproape patruj' de ani de acvaristica si m-am saturat sa invat alte denumiri, la fiecare 4-5 ani, pentru ca niste destepti considera ei ca pestii tre' impartiti pe alte caprarii.

Uite, iau ca exemplu cel mai "vechi si cunoscut" cichlid de pe la noi: Nigro.
Eu l-am apucat ca Cichlasoma Nigrofasciatum... apoi au schimbat, i-au zis Archocentrus nigrofasciatus... apoi, Cryptoheros nigrofasciatus... acu' ii zice Amatitlania nigrofasciata.

Un alt exemplu clasic: Biocellatum
De la Cichlasoma biocellatum au trecut la Cichlasoma octofasciatum... apoi, Archocentrus octofasciatus... acu' e Rocio octofasciata.

Si tot asa... in conditiile astea, e usor de inteles de ce unii crescatori "cu state vechi" sunt confuzati de noile denumiri.
Revenind la discutia aia cu acvaristii nemultumiti ca "domnule, eu am cerut Cichlasoma dovii si-am primit Cichlasoma managuensis", sunt curios cati dintre ei cunosc faptu' ca specia C. dovii atinge 70 de cm.
Bah, plm, hai sa repetam in cor: SAPTEZECI DE CENTIMETRI ... vorbim de un peste super-agresiv care creste de 2 ori mai mare ca un astronotus urias!!!
Eu ma intreb daca acvaristii aia au bazinele pregatite pentru asemenea pesti? Sincer, eu nu as pune asa ceva in bazinul meu de 2 metri lungime, pentru ca mi s-ar parea ca-i tin chinuiti si inghesuiti.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Da aia de care vorbesc chiar stiau cu ce se mananca dovii(cel putin unii din ei), unii sunt cichlidari vechi cu multa experienta si muuulti litrii disponibili la bazine
[Email]
scarabell
Member
[Avatar]

Joined: 19/01/2011 16:00:06
Messages: 220
Location: Bucuresti
IP:
Offline

lukitza wrote:Uita-te ce varza e la ei pe site la capitolul ciclide. Nu ma mir deloc.
Maine imi ajunge si mie o comanda de ciclide de la ei. Sa vedem cum mi-a fi norocu.

Imi pare rau...stiu cum e sa comanzi ceva si sa primesti altceva.
Totusi discutia a deviat putin asa ca revin ca as vrea sa va readuc aminte scopul postarii ??.
Stie cineva daca la Coralis au multispinosa? Sau poate in Obor?
Multumesc!
[MSN]
AdrianMar
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2013 21:22:38
Messages: 901
Location: Vanatorii Mici
IP:
Offline

Salut! Pot sa aduc eu specia respectiva :

https://www.facebook.com/UDANGROMANIA/

Si multi altii.

This message was edited 1 time. Last update was at 22/11/2017 21:06:56

 
Forum Index » Cichlidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com