[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Alga??? de culoarea ruginei  XML
Forum Index » Alge
Author Message
osa
Member
[Avatar]

Joined: 11/10/2005 15:55:36
Messages: 114
Location: Timisoara
IP:
Offline

De o vreme in coace a aparut in acvariu un fel de alga(cred) de culaore maronie mai mult spre culoarea ruginei.
Alga se depune peste tot unde apuca, pe toate geamurile acvariului, filtru intern. Aceasta alga se dezvolta foarte repede. Efecutez 2 schimburi de apa pe saptamana dar nu razbesc sa elimin din ele.
In weekendul acesta am fost plecat din localitate. Duminica noaptea cand am ajuns acasa, primul lucru am dat fuga la acvariu....dezamagire totala. in doar 3 zile, absolut peste tot unde a apucat sa se depuna (in afara de plante pesti si melci) s-a depus.
Am cautat pe forum despre problema asta, dar nu am identificat-o in nici un post.
Cer sfaturi, indrumari, sunt destul de dezamagit. Pur si simplu am impresia ca nu voi mai scapa ever....de nenorocita asta de alga.
Caracterisitci acvariu:
- 100l
- substrat: 1-2cm Potground, peste 1-2 cm nisip fin, peste 3cm pietris margaritar
- lumina: 3 neoane: 1x aquarelle, 2xphillips TLD - 12 ore /zi
- filtru inter, functioneza non stop
- pH: 7,5
- CO2 oprit de aprox o luna, fiindca s-a defectat regulatorul de presiune
- pesti (poate cam multi): 7 neoni, 4 puntius tetrazona, 2 black molly, 2 cory, si recent un khuli
Am tot incercat sa il fotografiezm sa il pun pe forum, pentru o identificare mai usoara, dar nu ies pozele. Incerc sa fac si azi, cand e dezastru prin acvariu.

Daca cumva s-a discutat aceasta problema pe undeva, imi cer scuze....
osa
Member
[Avatar]

Joined: 11/10/2005 15:55:36
Messages: 114
Location: Timisoara
IP:
Offline

Am reusit sa pun doar 2 poze despre alga respectiva:
image
image

Mai am cateva poze, destul de reusite, dar din pacate nu pot sa le upload-ui fiindca le-am facut la o rezolutie mare ca sa se vada bine alga respectiva.

Daca poate cineva sa ma indrume...
osa
Member
[Avatar]

Joined: 11/10/2005 15:55:36
Messages: 114
Location: Timisoara
IP:
Offline

Din pacate inlaturarea mecaninca nu are efect...cel putin nu pana acuma.
La fiecare schimb de apa, cu o racleta cu lama de barbierit curat toate cele 4 pereti ai acvariului inclusiv muchiile pana nu mai vad nici un pic de alga.
Am inalturat si frunze de la plante care au fost atacate. Asa am pierdut, din pacate un anubias, care mi-a facut si o floare frumoasa, mai am o planta, nu ii stiu numele, care nu mai are decat o singura frunza, restul trebuia sa le tai, si, si astasingura deja e atacata, deci urmeaza sa il arunc
Ma intreb daca nu cumva ar merge un tratament cu H2O2???
Ma gandeam si la varianta in care sa refac tot acvariul. Dar as ocoli totusi, pe cat posibil, aceasta varianta, nu de alta, dar ma gandesc ca de fiecare data cand apare alga asta sa refac acvariul, nu ar fi o solutie.
Iar problema de baza la mine este faptul ca nu stiu cum a aparut in acvariu. Daca as sti motivul, poate data viitoare as sti ce sa nu fac(sau sa fac) sa nu mai apara aceste alge.
Oricum, e destul de demoralizanta problema.......
RaresLuc
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/01/2006 14:34:19
Messages: 711
Location: Sibiu
IP:
Offline

Eu stiu ca alga asta nu este asa de rea.
Deobicei indica lipsa de lumina sau excesul de silicati.
Eu stiu ca alga apare la acvarii noi din cauza nisipului sau pietrisului care contine multi silicati si diatomii se pot dezvolta, pentru ca sunt diatomi, asa cum spune si Leo2003.
Odata cu schimburile de apa silicatii o sa fie tot mai putini si algele la fel. Ca sa le grabesti disparitia pune melci sau ancistrus, mareste nivelul luminos si inlatur-o mecanic pe cat posibil.
Nu cred ca e cazul sa te demoralizezi pentru o alga cum sunt diatomii .
[Email]
osa
Member
[Avatar]

Joined: 11/10/2005 15:55:36
Messages: 114
Location: Timisoara
IP:
Offline

Mersi de sfaturi.
voi mai pune inca un neon la acvariu, dar asta probabil dureaza cateva saptamani.
Schimburiel de apa le voi mentine la aceeasi perioada, adica de doua ori pe saptamana.
Din pacate melcii (am 8 pomaceea) nici nu se ating de aceasta alga, mai mult de atat, nu i-am vazut niciodata pe peretii acvariului, tot umbla pe jos pe substrat si se mai agata din cand in cand de vreo planta.
Ancistrusii mi-au murit dar voi mai cumpara.
Daca ziceti ca nu e o problema mare atunci continui cu perseverenta si sunt convins ca in viitorul mediu-apropiat voi scapa de aceste alge.
10x.
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

osa wrote:
Din pacate melcii (am 8 pomaceea) nici nu se ating de aceasta alga

Încearcă altă specie ...de exemplu Neritina. Încă nu s-a inventat diatomea care sa le stea in cale

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
RaresLuc
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/01/2006 14:34:19
Messages: 711
Location: Sibiu
IP:
Offline

Ma mir ca Pomacea nu mananca diatomii.
Eu am scapat repede de ei cu Helisoma Nigricans, melcii mici si negrii.
[Email]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

RaresLuc wrote:Ma mir ca Pomacea nu mananca diatomii.
Eu am scapat repede de ei cu Helisoma Nigricans, melcii mici si negrii.
Si Pomacea si Helisoma ajuta in lupta contra diatomeelor, da'-n cazu' de fata cred ca diatomeele sint prea multe si melcii nu fac fata si de aici senzatia ca nu se ating de ele.
Eu as face schimburi de apa foarte-foarte dese pentru a rupe echilibru' nedorit care pare sa se fi instalat acolo.

Poze: smilie ... Poze cu plante
osa
Member
[Avatar]

Joined: 11/10/2005 15:55:36
Messages: 114
Location: Timisoara
IP:
Offline

In cele din urma am scapat de diatomee, cam dupa o luna(poate o luna si jumatate) dupa ce am deschis postul.
Am facut cum am fost "instruit" de voi:
- am mai pus un neon(acuma am 3, dar simt ca mai e nevoie de unul)
- am inalturat mecanic(cu racleta) cat am putut de mult din diatomee
- am facut schimburi mai dese se apa(cam de 2x pe saptamana, 15-20%)
- si, am facut rost de Helisoma, iar astia micii, s-au ocupat destul de bine de diatomee: se vedea perfect pe geamul acvariului pe unde trecusera melcii cum lasau dungi albe, printre "campiile" de diatomee.

Multumesc de sfaturi, au fost mai mult decat bine venite.

Din partea mea se poate inchide postul.
 
Forum Index » Alge
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com