[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariu oscar - nou inceput  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
cornelpopa
Junior member

Joined: 17/04/2015 22:03:28
Messages: 18
Location: Deva
IP:
Offline

Buna ziua stimati acvaristi

M-am hotarat sa renunt la acvariul meu vechi si sa trec la oscari.

Cateva info referitoare la acvariu:

Lungime 150 cm
Latime 50 cm
Inaltime apa aproape 50 cm

filtrare actuala: o canistra sun-sun (nu stiu modelul, ceva cu pompa de 2000l), un prefiltru tot sun-sun, si un filtru intern ieftin si vechi
filtrul extern are 3 sertare pline cu matrix si unul cu inele ceramice venite cu filtrul
prefiltrul e plin cu bureti
filtrul intern tot cu bureti

Lumina: 2 neoane Philips 36 watts

Incalzitor Sun-Sun 500 W

Decor: Ceva buturugi (40x30cm) si o piatra mare (interesanta pemtru mine), 3-4 cm de pietris negru

Am golit acvariul vechi, am separat pietrisul de aquabasis (cat de mult am putut).
Am curatat foarte bine acvariul
Am spalat foarte bine pietrisul, buturugile, piatra (aveam alga verde pe ele)
Am introdus pitrisul in acvariu si in momentul de fata asteptam ciclarea. (ma folosesc de filtrul vechi si bacteriile din matrix)

Am nevoie de parerile voastre in cateva aspecte:

1. Doresc sa imi schim tot sistemul de filtrare si ma gandeam la:
a. un filtru EHEIM Pro 4+ 600 cu medii de filtrare inclus - undeva la 1000 ron
b. un filtru EHEIM Pro 3 1200 XL fara medii filtrare - undeva la 1500 ron

as opta mai mult catre prima varianta (accept orice parere sau alte variante)

2. ar fi ok sa inlocuiesc un neon cu ceva albastru? cred ca ar arata foarte bine

3. am deja 3 oscari undeva la 4-5 cm, si mai o sa iau inca 3-4 buc de la altcineva (intentia este sa raman cu 2 bucati la maturitate si cu speranta de a crea o pereche)

Stiu ca sunt multe de discutat dar as dori sa va cer ajutorul pentru a reusi sa creez ceva frumos si sanatos pentru noii membrii ai casei

O sa revin si cu poze pe parcurs.

Cu Respect
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2854
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Lumina albastra merge la africani(marile lacuri) si marini, nu prea o vad potrivita pentru sud americani, o alta observatie as avea privind substratul negru dar inteleg ca il ai deja si folosesti ce ai in dotare desi iarasi "nu pusca " cu ce au ei in natura, adica substrat fin si deschis la culoare-mie imi place sa ma apropiu macar de biotopul de provenienta al pestilor ce ii tin. La filtrare cel mai grozav ar fi sump-ul, dar cand nu se poate un filtru cu cat mai incapator pentru materialul biologic cu atat mai bine, debitul nu conteaza-adica nu trebuie sa fie deloc mare. Trebuie sa ai in vedere ca in perioada de crestere mananca si kk mult
[Email]
cornelpopa
Junior member

Joined: 17/04/2015 22:03:28
Messages: 18
Location: Deva
IP:
Offline

Un tutorial pentru un sump are cineva daca se poate sa vad, poate ma apuc sa bricotez unu. Ms
miticalimona
Member

Joined: 03/09/2014 14:18:38
Messages: 127
Location: urziceni - ialomita
IP:
Offline

aici la acvarii cu ciclide gasesti info despre construc?ia unui sump - vezi postul stiky al lui adi radu Malawi de acolo m-am inspirat eu si foarte multi de aici. apuca-te de proiect si pune aici poze, cote , idei. o sa primesti cu siguranta ajutor. spor la treaba

dj.mitu 0722591999
[Email]
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com