[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Particule fine in acvariu.  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
JustCoCo
Junior member

Joined: 13/04/2017 22:13:44
Messages: 59
IP:
Offline

Salutare !
Am un acvariu de 112l, startat acum 2 luni in care de vreo 3-4 zile se observa in apa particule fine (de mizerie cred) in suspensie.
Am un skimmer si un filtru Oase cu volum de 5,4 l (5 sertare).
La innceput l-am avut plin cu (de jos in sus):
1- HelX Oase (niste tuburi de plastic),
2- sera siporax,
3- sera siporax,
4- burete grosier,
5- burete mai fin.
Am observat ca in apa am acele particule fine maronii, un fel de mizerie, asa ca am mai cumparat 2 l de Matrix Seachem acum 2 saptamani.
Am pus materialul filtrant (de jos in sus) astfel:
1- Sera Siporax
2- Sera Siporax
3- Seachem Matrix
4- Seachem Matrix
5- Buretele filtrului, mai fin.
Filtrul are si un prefiltru cu volum de aproximativ 1l plin cu burete.
De cateva zile acele particule au aparut din nou si sunt mai multe.
Substratul l-am aspirat la inceput, tot pe net am citit ca nu este bine sa-l aspir, asa ca nu l-am mai aspirat, oricum imi este greu sa-l aspir pentru ca am si plante, un lemn si niste dragon stone pe care trebuie sa le scot si sa le aranjez...
Am citit pe forum, unii spun ca este din cauza filtrarii biologice insuficiente, altii ca din cauza filtrarii mecanice insuficiente iar altii ca din cauza neaspirarii substratului.
Topicurile pe care s-a discutat aceasta problema au ramas asa, cei care le-au deschis nu au mai revenit sa spuna cum au rezolvat problema. Nu am gasit un raspuns clar si de aceea postez si eu.
Va multumesc frumos !
[Thumb - rsz_20171028_090346.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 04/11/2017 10:02:18

Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Nici nu stiu ce sa zic. In acvariul de 100 de litri am avut acele particule pina tirziu apoi au disparut, in nano de 20 litri nu; in cel de 400 de litri am avut la inceput apoi au disparit. Am unul nou de 45 de litri in care apa e cristal. Cred ca paritia lor se coreleaza cumva cu tipul de substrat, cu frecventa schimburilor de apa (mai ales pentru acele particule care nici nu plutesc, nici nu se depun) eventual cu flow-ul apei. Probabil ca unor tipuri de substrat le ia ceva timp sa se aseze iar schimburile dese de apa diminueaza acea emisie de particule.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

As zice ca stai bine si cu filtrarea biologica si cu cea mecanica.
Buretii ar fi bine sa-i cureti saptamanal, la schimburile de apa.
Cu circulatia apei in acvariu cum stai? Se formeaza un curent de apa in interior?
Plantele ar trebui sa se miste foarte usor din cauza curentului de apa.

[Nano cu albinute] [Old tree]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

PS De ce vrei sa schimbi pietrele, arata foarte bine asa?

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
JustCoCo
Junior member

Joined: 13/04/2017 22:13:44
Messages: 59
IP:
Offline

Silviu Man wrote:PS De ce vrei sa schimbi pietrele, arata foarte bine asa?

Nu le schimb, am zis ca daca aspir substratul trebuie sa scot si lemnul si pietrele sa pot aspira, si e cam munca sa lereasez.
JustCoCo
Junior member

Joined: 13/04/2017 22:13:44
Messages: 59
IP:
Offline

Antecume wrote:As zice ca stai bine si cu filtrarea biologica si cu cea mecanica.
Buretii ar fi bine sa-i cureti saptamanal, la schimburile de apa.
Cu circulatia apei in acvariu cum stai? Se formeaza un curent de apa in interior?
Plantele ar trebui sa se miste foarte usor din cauza curentului de apa.


Da se formeaza, acum nu e furtuna, dar vad cum se misca foarte fin....
Eu zic cave ok circulatia, am out-ul in partea opusa inului, si plus skimmerul caruia i-am facut o improvizatie si da apa tot sus ca out-ul filtrului....
Pun o poza, sper sa va dati seama din ce am mazgalit acolo
[Thumb - 20171104_153700.jpg]

JustCoCo
Junior member

Joined: 13/04/2017 22:13:44
Messages: 59
IP:
Offline

Vad ca de ieri pana azi au mai disparut din particule, dar tot sunt si ma dispera, de aceea am cumparat si 2 l de matrix, sa scap de punctele astea ca m-au disperat...
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Eu zic sa ai rabdare. In timp vor disparea mare parte din ele.

[Nano cu albinute] [Old tree]
Florin82
Membru de baza

Joined: 25/09/2016 20:41:41
Messages: 458
Location: Targoviste
IP:
Offline

Ar ajuta si ceva perlon dar are dezavantaje.
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

JustCoCo wrote:Vad ca de ieri pana azi au mai disparut din particule, dar tot sunt si ma dispera, de aceea am cumparat si 2 l de matrix, sa scap de punctele astea ca m-au disperat...


Problema apare din cauza filtrarii biologice insuficiente. La fel am patit si eu cind la un bazin de 125 l brut am avut ecco pro 200 si chiar si la ecco pro 300 inca mai aveam particule in suspensie . La canistra de acum am 3,5 l de eheim substrat pro . Apa este cristal .
Legat de matrix ul tau- e foarte bine ca ai suplimentat dar trebuie sa astepti sa se cicleze . Deci vei mai avea o perioada particule fine in apa.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

JustCoCo wrote:
Silviu Man wrote:PS De ce vrei sa schimbi pietrele, arata foarte bine asa?

Nu le schimb, am zis ca daca aspir substratul trebuie sa scot si lemnul si pietrele sa pot aspira, si e cam munca sa lereasez.


Nu am inteles bine : de ce sa scoti radacina si pietrele ca sa aspiri? Cred ca e o mare greseala sa procedezi asa. Eu nu ti-as recomanda
o astfel de manopera decit daca vrei sa-i dai un reset (in ideea ta de a schimba pozitia pietrelor). Altfel, vei avea numai probleme. Daca
totusi te hotarasti sa le muti din loc, sa o faci inainte de schimbulde apa, macar sa poti trage cit mai mult din mizeria care se va ridica
din substrat.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Gabi C wrote:
JustCoCo wrote:Vad ca de ieri pana azi au mai disparut din particule, dar tot sunt si ma dispera, de aceea am cumparat si 2 l de matrix, sa scap de punctele astea ca m-au disperat...


Problema apare din cauza filtrarii biologice insuficiente. La fel am patit si eu cind la un bazin de 125 l brut am avut ecco pro 200 si chiar si la ecco pro 300 inca mai aveam particule in suspensie . La canistra de acum am 3,5 l de eheim substrat pro . Apa este cristal .
Legat de matrix ul tau- e foarte bine ca ai suplimentat dar trebuie sa astepti sa se cicleze . Deci vei mai avea o perioada particule fine in apa.


Sa fie de "vina" Eheim si in cazul noului meu nano? Acolo chiar nu zboara nici o particula prin apa.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com