[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Ph rezultat prin combinatia de apa  XML
Forum Index » Apa
Author Message
varolluis
Member

Joined: 16/05/2015 16:15:31
Messages: 218
Location: Panduri/Bucuresti
IP:
Offline

Am si eu o intreabare de habarnist. Daca e sa combin apa cu ph si duritate diferita aveti idee de ce elemente se tine cont cand se face media. Presupun ca daca pun de ph 8 si 6 si Gh de 20 si 10 nu o sa rezulte o apa de ph 7 si duritate 15. Faza e ca ph metrul meu a luat-o pe aratura si testele alea la picatura de gh si kh dau numai rateuri (aquili si sera) si nu pot sa fac teste calumea.
Vreun chimist care stie ce iese? Multumesc.
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

La duritate e corect cum ai zis: daca amesteci in cantitati egale apa cu duritatea de 20 si apa cu duritatea de 10 obtii apa cu duritatea de 15.
La pH nu, variatia e logaritmica, de exemplu, o apa cu un pH de 5 e de 10 ori mai acida decit o apa cu pH de 6 si de 100 de ori mai acida decit un cu pH de 7.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

deci practic nu poti obtine valorile pe care le vrei tu si pentru duritate si pentru ph in acelasi timp doar prin combinari de ape diferite - poti obtine doar una din ele.

This message was edited 1 time. Last update was at 03/11/2017 12:33:12




varolluis
Member

Joined: 16/05/2015 16:15:31
Messages: 218
Location: Panduri/Bucuresti
IP:
Offline

Multumesc mult. Faptul ca duritatea rezultata este practic media dintre cele doua ma "coafeaza" bine. Mai mult asta urmaream. Weekendul asta iau ceva sa calibrez ph metrul ala si fac niste teste sa vad ce iese cu ph-ul.
 
Forum Index » Apa
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com