[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
anubias  XML
Forum Index » Plante de acvariu
Author Message
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

salutare

Imi cer scuze daca e o chestiune banala dar....no.. ca la inceput,trebuie sa invatam..
In primul rand, m-ar interesa ce am nevoie la un bazin ca sa tin numai cateva plante...sa le reabilitez sa spun asa.. fara pesti sau ....poate cu spiral horn ceva pentru alge
am nevoie de filtrare,de pompa de aer,de apa declorinata etc....de lumina .. nu se pune discutia.. mentionez ca sunt plante easy
A doua intrebare despre anubias....se poate ca dintr-o floare de anubias sa faci 2? si daca da cum se procedeaza?

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Daca nu ai animale:

1. plantele folosesc mai usor ionii NH3/NH4 decit NO3, deci nu ai nevoie de filtru.

2. CO2 le prinde f. bine, deci nu ai nevoie nici de pompa de aer (care reduce mult CO2). Cum nu mai ai limitarile date de animale poti sa bagi mai mult CO2.

3. cu cantitatile de clor/cloramina care ramin in apa plantele nu au nici o problema.

4. ca sa creasca tot au nevoie de fertilizanti - micro, macro, CO2, lumina. Ar fi bine sa faci unele analize ca sa vezi cit maninca plantele care le pui macar la inceput.

5. tot e nevoie de o pompa care sa miste apa ca toti fertilizantii sa ajunga la plante - o pompa de valuri mica e mai buna decit un cap de pompa. Sau un filtru mic - ceva trebuie sa amestece apa.

6. prea multa lumina (la soare) te va duce la alge (mai ales spiropgyra). Am scapat de ea prin curatare manuala fir cu fir - munca de chinez batrin.



Inmultire Anubias:

1. cind are peste 6-8 frunze tai rizomul intre frunze lasind minim 3-5 frunze pe fiecare bucata de rizom. Dupa un timp de ordinul saptaminilor o sa dea un virf nou de la baza unei frunze (de obicei ultima). Am folosit metoda cu succes. Daca ai creveti am citit pe un singur site ca din taietura se elimina substante daunatoare crevetilor (nu am testat asa ceva).

2. marcotaj. Se taie rizomul in 2-3 locuri pe o adincime de 1-3 mm (mai mult se zgirie decit se taie) fara sa sectionezi rizomul. Din unele taieturi se va genera un nou rizom - dureaza se pare luni. De multe ori (cind e destul de mare noul rizom) se desprinde singur de planta mama.

3. citeodata genereaza singur noi rizomi:
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/40373.page
Nu stiu de ce au crescut noi rizomi - pozele sint la un Barteri si un Barteri Nana.

4. prin seminte (mi se pare f. complicat si trebuie sa ai multa rabdare). Trebuie sa pastrezi polenul de la o floare pina apare alta floare (se pare ca e necesar ca a 2-a floare sa fie de la alta planta - ca sa se evite autopolenizarea). Cind apar pistilele pe a 2-a floare folosesti polenul de la prima. Semintele germineaza in 1-2 ani. Vezi:
https://emersedanubiasblog.wordpress.com/

This message was edited 1 time. Last update was at 01/11/2017 09:18:52


Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Cred ca cea mai sigura metoda este cea prin detasarea rizomilor laterali. Am inmultit recent o Anubias Pinto in acest fel si
ambele plante s-au refacut perfect. Manevra a fost facuta intre doua nano cu creveti dar nu am remarcat nici o influenta
negativa asupra crevetilor, in nici unul dintre ele. Insa daca informatia data de Liv provine din observatii pertinente atunci
e mai bine ca separarea plantelor sa fie urmata de un schimb masiv de apa, sau mai multe schimburi succesive de apa,
ca sa fim siguri, eventual pastrarea plantelor in vase separate 1-2 zile, daca este posibil (oricum, am notat ideea si cred
ca voi proceda in in consecinta la urmatoarea inmultire de Anubias).

Toate Anubias pe care le am au generat, dupa 4-6 luni, rizomi noi, de regula lateral fata de planta mama.
Acestia sunt cel mai usor de detasat, fara sa afectezi prea tare planta mama. Am incercat si marcotajul, dar e mai dificil
pentru ca presupune manevrarea plantei, scoaterea din apa, ... asa ca depinde unde si cum este plantata.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

la minre anubiasul a devenit tufe....si am inteles ca nu e prea bine sau are nevoie de spatiu mai ales ca am avut prb cu gsa.. as vrea sa pun citeva intr-un alt bazin de 20 litri si sa vad daca pot sa revigorez citeva...de aceea ma interesa si inmultirea...
exista cumva riscul ca , daca tai un rizom sa moara amandoi?

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Daca sectiunile pastreaza cel putin 3-4 frunze, nu ar trebui sa fie probleme. Lasa putin spatiu intre ultima frunza si sectiune.

This message was edited 1 time. Last update was at 01/11/2017 12:02:48


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

la minre anubiasul a devenit tufe....si am inteles ca nu e prea bine sau are nevoie de spatiu mai ales ca am avut prb cu gsa.. as vrea sa pun citeva intr-un alt bazin de 20 litri si sa vad daca pot sa revigorez citeva...de aceea ma interesa si inmultirea...si probabil am sa bag ceva melci pentru gsa Neritina,spiral horn


exista cumva riscul ca , daca tai un rizom sa moara amandoi?

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Toata lumea zice sa ii lasi minim 3 frunze pe fiecare rizom. Si sint f. putine cazurile in care sectionarea nu a reusit. Nu a avut succes cind a ramas fara destule frunze care sa hraneasca rizomul. Am patit-o si eu cind un rizom a ramas fara nici o frunza - toate i-au fost smulse de un mbuna. Dupa 3 luni s-a topit complet.

Si la mine unul din ei a devenit o tufa gigantica - are 19 frunze si 40 de cm inaltime. Voiam sa il sectionez in 3 sau 4, dar am renuntat pina se dezvolta mai mult rizomii proaspat aparuti.

@Silviu - Dezvoltarea prin clonare/marcotaj (ce facem noi cu Anubias) prezinta si unele riscuri mai ales la adaptarea la conditii noi (nu prea e cazul la noi totusi). Desi exista destule cazuri naturale in care propagarea urmasilor se face prin clonare (inclusiv la unele insecte), totusi mult peste 99% din plante si animale se propaga prin schimb de gene.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Liv wrote:Toata lumea zice sa ii lasi minim 3 frunze pe fiecare rizom. Si sint f. putine cazurile in care sectionarea nu a reusit. Nu a avut succes cind a ramas fara destule frunze care sa hraneasca rizomul. Am patit-o si eu cind un rizom a ramas fara nici o frunza - toate i-au fost smulse de un mbuna. Dupa 3 luni s-a topit complet.

Si la mine unul din ei a devenit o tufa gigantica - are 19 frunze si 40 de cm inaltime. Voiam sa il sectionez in 3 sau 4, dar am renuntat pina se dezvolta mai mult rizomii proaspat aparuti.

@Silviu - Dezvoltarea prin clonare/marcotaj (ce facem noi cu Anubias) prezinta si unele riscuri mai ales la adaptarea la conditii noi (nu prea e cazul la noi totusi). Desi exista destule cazuri naturale in care propagarea urmasilor se face prin clonare (inclusiv la unele insecte), totusi mult peste 99% din plante si animale se propaga prin schimb de gene.


Ai dreptate, inclusiv in cazul bacteriilor, prin conjugare si schimb de material genetic. De altfel, antibiorezistenta este cea mai buna dovada in acest sens : este vorba de plasmidul R+.
In cazul plantelor care se inmultesc prin butasire sau marcotaj, fondul genetic este acelasi. Conditiile de mediu pot afecta butasii, de aceea unii nu se prind. La urma urmei, sectionarea
unui rizom de Anubias este o butasire : din rizomul mama detasezi un butas pe care il replantezi. Asadar, exigentele butasirii se aplica si aici.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
 
Forum Index » Plante de acvariu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com