[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
CO2 din bomba - variatii Ph noapte/zi  XML
Forum Index » Apa
Author Message
teddy2k
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/01/2005 14:42:19
Messages: 516
Location: Bucuresti/Obor
IP:
Offline

Salutare,

Am o intrebare pt cei care folosesc CO2 din bomba cu drojdie si gelatina. Ce faceti noaptea? Opriti CO2-ul in acvariu? Eu incerc sa folosesc bomba la o apa cu KH 6, nu folosesc robinet, las tot CO2-ul in acvariu si imi cam da cu virgula. Ziua ajunge Ph-ul 6.6, dar peste noapte scade sub 6(testerul masoara in intervalul 6-8). Apa de la robinet are Ph 7.2.

This message was edited 1 time. Last update was at 30/10/2017 22:34:36

Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Eu folosesc bomba cu drojdie si gelatina, dar nu-mi bat capul sa masor pH-ul.
Doar ma asigur ca testul de CO2 nu se ingalbeneste prea tare. Asta se mai intampla imediat ce prepar o noua bomba.
Si daca e testul mai spre galben, scot dopul de la bomba peste noapte.

[Nano cu albinute] [Old tree]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Urmareste vietatile din acvariu si daca nu dau semne de "prea mult CO2" lasa-l asa.

Poze: smilie ... Poze cu plante
teddy2k
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/01/2005 14:42:19
Messages: 516
Location: Bucuresti/Obor
IP:
Offline

Nu am vietati. M-am grabit ca fata mare, cu lumina de la inceput, desi eu m-am gandit ca 0.5w/l fara reflector nu e mult si am dat in alge verzi. Ma gandeam ca poate a contribuit si variatia de Ph.
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

nu am oprit niciodata noaptea CO2-ul de la bomba, pentru ca pe de o parte mi se pare complicat si periculos (poate sa plesneasca), iar pe de alta parte in felul asta poti sa induci variatii de PH mai mari decat daca ai lasa continuu (depinde de volumul acvariului, de cate bule scoate bomba, de eficienta dizolvarii, de temperatura din camera, de aerare, de consumul plantelor etc - sunt f multe variabile si e foarte complicat sa nimeresti nr de bule corect si perioada corecta de oprire asa incat sa nu ai variatii de ph, mai ales ca nici bomba nu e reglabila - asa ca pur si simplu mi se pare ca nu are rost)

am CO2 de la bomba la acvariul nano de 10 litri din semnatura de mai bine de 1 an, fara probleme - iti dai seama ca la volum asa mic de apa, orice variatie are impact mult mai mare.

prin experienta am ajuns la o proportie de gelatina/zahar care imi asigura cam 1 bula la 5 secunde si nu sunt probleme (testerul e verde tot timpul)

oricum, ca idee, eu din experianta zic ca e mai bine dpdv al inhibarii algelor sa ai variatii de CO2 in domeniul acid decat variatii de la acid la bazic.

adica e mai bine sa ai ph-ul intre 6 si 7 decat intre 6.5 si 7.5.

This message was edited 4 times. Last update was at 31/10/2017 10:39:49




teddy2k
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/01/2005 14:42:19
Messages: 516
Location: Bucuresti/Obor
IP:
Offline

Mda, o sa las CO2-ul non-stop. Referitor la alge, m-a lamurit fi-miu. Eu sunt discromat si le-am cam vazut verzi, asa ca l-am pus pe el sa se uite si sa-mi spuna ce culoare sunt. Nu sunt alge verzi ci diatome. Nu-i rau, mergem inainte. Multumesc pt sfaturi.
 
Forum Index » Apa
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com