[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Neon negru ... cu burta mare!  XML
Forum Index » Boli/tratamente
Author Message
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Salut!
Sper ca am postat la sectiunea potrivita.
De ceva timp am observat un neon negru care are burta foarte umflata. Initial am crezut ca este o femela care urmeaza sa depuna.
Insa burta ii tot creste si creste. Stie cineva daca este vreo boala sau face parte dintr-un ciclu normal? O poza, nu tocmai reusita, mai jos.

image

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Daca e neon negru e complet anormal.
Ia vezi pe aici daca seamana:

https://www.google.ro/search?q=bloated+fish+cure&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjcrprB_JjXAhXKJFAKHX9NA-sQ_AUICigB&biw=1280&bih=893


Pina te hotarasti cum il tratezi de dropsy (bloat) separa-l imediat intr-un bazin steril.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Da, seamana cu ce arata link-ul. Si eu ma gindisem ca e anormal. Nu am alt bazin in care sa-l izolez.
Ce tratament ar da rezultate?

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Intre timp m-am documentat putin si se pare ca situatia nu e tocmai buna. Se pare ca, din momentul in care simptomele sunt evidente,
sansele de vindecare sunt minime. Ma mai gindesc pina miine dar probabi ca cea mai buna solutie ar fi sa-l scot din acvariu.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Nu am avut "oroarea" sa o vad pe viu - doar am citit.

Sint sintetizate cel mai multe informatii aici:
http://www.bettafishcenter.com/Dropsy.shtml

In plus de multe ori e declansata de o bacterie gram negativa existenta in toate acvariile pe un fond de stres oarecare.

Tratamentul e recomandat doar in bazin separat - inclusiv o lingura de sare neiodata la 4 litri de apa (nu stiu daca neonii suporta sarea). Tratametele cu antibiotice se fac cu aerarea bazinului.

Cred ca gasesti o cutie de plastic transparenta pt. alimente de 6-18 litri in orice magazin mai mare - Lidl, Cora, ...

Si din nefericire da - toata lumea zice ca mortalitatea e mare.

This message was edited 1 time. Last update was at 30/10/2017 20:57:43


Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Completare:
http://www.thereeftank.com/forums/f6/difference-between-maracyn-1-maracyn-2-maracyn-plus-melafix-143537.html

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Pe link-ul acela am intrat si eu, plus inca vreo doua articole. Ma hotarasc pina miine.
Multumesc pentru informatii.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
rari
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/04/2014 15:17:35
Messages: 379
Location: Cluj
IP:
Offline

Salut.Din pacate m-am intalnit si eu odata cu aceasta boala.Iti pot zice ca eu nu am reusit sa o vindec,poate tu ai mai mult succes.Ar fi bine sa separi cat mai rapid pestelele ca sa nu mai ai alte victime prin acvariu.

"Sarac e cel ce se simte sarac, caruia îi trebuie neaparat mai mult decat are." -Mihai Eminescu
"Honeste vivere, neminem laedere, suum cuique tribuere"
[MSN]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Buna, rari! Pai de ce sa-l mai separ ca sta de ceva vreme impreuna cu ceilalti.
Nu-mi ramine decit sa urmaresc cu atentie cum se comporta ceilalti dupa ce
il elimin pe ghinionist.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
rari
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/04/2014 15:17:35
Messages: 379
Location: Cluj
IP:
Offline

Sa il separi daca vrei sa il tratezi si sa incerci sa il salvezi.Boala pana maine cred ca se va manifesta prin zbarlirea solzilor.Din cate imi amintesc parca e o boala a sistemului endocrin,care se spune ca nu e transmisibila.Dar cred ca ar fi mai bine sa stea separat ca sa fii sigur.Decizia oricum iti apartine.

"Sarac e cel ce se simte sarac, caruia îi trebuie neaparat mai mult decat are." -Mihai Eminescu
"Honeste vivere, neminem laedere, suum cuique tribuere"
[MSN]
Radu_B
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 10/07/2015 08:15:56
Messages: 312
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Daca-ti moare seara, nu vezi si e atras in prefiltru/admisie, pana dimineata nu o sa mai ai aproape nimic din el.
Parerea mea e sa-l scoti. Nu e un peste valoros si il chinui degeaba.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Radu_B wrote:Daca-ti moare seara, nu vezi si e atras in prefiltru/admisie, pana dimineata nu o sa mai ai aproape nimic din el.
Parerea mea e sa-l scoti. Nu e un peste valoros si il chinui degeaba.


Asta am si facut.
... si toata noaptea sotia mea a visat pesti chinuiti care se sufocau! Fara gluma! Mai bine o trimiteam in alta camera.

Se pare ca ieri a fost ziua pestilor chinuiti. Am schimbat apa din acvariul cu neonul umflat si un SAE a sarit din nou drept in pieptul meu (e a doua oara cind mi se intimla) numai ca de data asta a picat in spatele comodei pe care sta acvariul. Chinul de pe lume sa-l scoatem de acolo. Noroc ca sotia a reusit sa il impinga pe o latura si eu am reusit sa-l imping in mincioc. Pina la urma a supravietuit!

[Email]
Radu_B
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 10/07/2015 08:15:56
Messages: 312
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Momentan a supravetuit dar e posibil sa aiba probleme pe viitor.

Ceva asemanator am patit si eu cu un SAE. Am cumparat 3 si, cand sa-i transfer din punga in minciog, unul a sarit in chiuveta. L-am recuperat usor, parea ca totu-i ok dar a murit cam intr-o saptamana in bazinul de carantina. Ciudat e ca manca si se comporta exact ca ceilalti doi. Nu avea nici un fel de semn de boala. S-a stresat inutil

Vezi ce faci cu ei pe termen lung. In momentul in care au depesit 5 cm (in cateva luni) au inceput sa fie destul de agitati (nu neaparat agresivi) si deranjau ceilalti pesti (neoni, otto, corry). Stricau aquascape-ul prin dimensiune si agitatie asa ca am decis sa-i scot...ei sa vezi deranj: imposibil in plantat. Pe unu l-am prins noaptea intr-un colt si l-am strivit cu minciogul iar pe celalalt l-am prins scotand foarte multa apa din bazin. L-am bagat (pe furis) intr-un bazin cu ciclide de la servici. Dupa ~2 ani inca e acolo

This message was edited 1 time. Last update was at 31/10/2017 15:33:25

Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

In acvariul de 100 de litri au ramas doi. Nu imi fac prea multe probleme, stau mai mult ascunsi prin spate. Numai cind replantez Limnophila, mai muta din ea
cite un fir sau doua. Mie mila de ei, ii las sa-si duca traiul. Nu-i vina lor ca se fac mari si devin stricatori si, poate, antipatici. Mie imi sunt dragi, imi plac.

Observ ca nu ii mai deranjeaza pe ceilalti locatari. Grija mare era cu crevetii dar se pare ca nu ii mai deranjeaza nici pe ei. Dupa ce a sarit din acvariu l-am tinut un timp
in apa scoasa din acvariu, sa se linisteasca si sa se curate de posibil praf adunat de pe jos. Apoi l-am mutat usor inapoi in acvariu. Sper sa supravietuiasca.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

in legatura cu neonul... #ancistrus sau #liv.. nu mai stiu exactcare din ei, a avut o problema cu un caras care a avut dropsi... a facut relatari amanuntite pe acvarii de vis... l-a vindecat... sa zici asa... dar e un tratament de lunga durata si slabeste pestele...al lui nu a reusit sa supravietuieasca dupa tratament decat o luna.. era prea slabit...si eu am avut un caras, primul care l-am pierdut, pentru ca a sarit din bazin iar pe partea care a stat pe gresie ,in 2 ore a aparut un puf alb,a inceput sa asi piarda inotatoarele pe acea parte si solzii... la fel,, tratament , o luna jumate.. dupa 2 saptamani dupa ce am oprit tratamentul a cedat, dar isi revenise.,de aceea am intrerupt tratamentul

tratament cu Bactopur 3 zile,fara lumina ,si pompa de aer.. eu o tineam la max si cit mai steril bazinul. dupa cele 3 zile,primul schimb de apa 50% utilizare carbune activ,a 2 zi inca un schimb de 50%urmatoarea zi se reia tratamentul
nu mai stiu exact... parca jumatate de pastila la 20 l.. Eu foloseam pastile
si da .. din cate am citit..nu pre au sanse sa scape,se zice ca ai cedeaza organele pe rand

This message was edited 2 times. Last update was at 31/10/2017 22:14:40


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

scuze... 3Paradox a avut carasi si a avut acea problema cu dropsy

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Cred ca era mai curind un chin inutil pentru bietul animal.
L-am trimis pe "vesnicile plaiuri ale inotatoarelor".
Vad ca in rest nu apar probleme. Am facut un schimb masiv de apa si
urmeaza sa mai fac vreo 2-3 la intervale scurte de timp, sper sa ajute.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

l-ai scutit de suferinta.. normal nu e o boala care sa infecteze bazinul dar pentru siguranta...

This message was edited 1 time. Last update was at 01/11/2017 14:51:17


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
 
Forum Index » Boli/tratamente
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com