[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
De la 120 la 350 litri  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
zax3303
Junior member

Joined: 13/03/2017 22:18:17
Messages: 94
IP:
Offline

Salut, am in plan un upgrade de la 120 la 350 litri. Apa dulce, plante easy.

Intrebarea este: acvariul nou sa il ciclez de la zero, sau pot "muta" apa din cel pe care il am acum si doar completez diferenta cu apa normala, deci populare cu pesti din prima zi?

This message was edited 1 time. Last update was at 25/10/2017 20:05:59

petre florentin
Member
[Avatar]

Joined: 10/04/2014 09:20:23
Messages: 214
Location: bucuresti
IP:
Offline

Vazi ca esti la marine!
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Nu conteaza, Zax!
Adaugi vreo 10-20 de linguri de sare si te incadrezi la ambele sectiuni!
Asadar, unde postam ?

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
zax3303
Junior member

Joined: 13/03/2017 22:18:17
Messages: 94
IP:
Offline

)))

Punem sare si rezolvam. Dar intrebarea tot ramane. Vreun moderator online sa mute topic la apa dulce?
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Apa nu te ajuta. Daca provine dintr-un acvariu matur, contine produsi finali ai ciclarii, nu are cu ce sa te ajute.
Asadar, trebuie luat de la zero. Insa, daca te intereseaza, numai ce rulez un experiment de ciclare rapida. Poate vrei sa incerci si tu.
In plus, de dragul plantelor, iti sugerez un "dry start". Evident, depinde si de plante ...

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Te-ar ajuta daca ai muta filtrul din acvariul vechi in acvariul nou si l-ai lasa sa mearga in paralel cu filtrul existent vreo 3 saptamani.

[Nano cu albinute] [Old tree]
zax3303
Junior member

Joined: 13/03/2017 22:18:17
Messages: 94
IP:
Offline

Da, in plan este si relocarea filtrului in acvariul cel nou. Drept urmare, ma gandeam ca operatiunea de transfer poate fi asimilata unui schimb de apa, mai ales ca acvariul pe care il am acum nu va mai fi functional ulterior.
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Atata timp cat vei pune in noul acvariu, filtrul din cel vechi, te va ajuta la formarea mai rapida a coloniilor de bacterii si la o ciclare mai rapida.
Ar fi totusi indicat ca la inceput sa faci schimburi mai dese de apa, pentru siguranta.
Pe de alta parte, sper ca ai in plan si achizitionarea unui filtru nou. Sper ca realizezi ca un filtru care a fost potrivit la 120L nu va face fata si la 350.
Filtrul vechi ar trebui sa-l lasi sa mearga in paralel cu cel nou vreo 3 saptamani pana se populeaza si cel nou cu bacterii.

[Nano cu albinute] [Old tree]
zax3303
Junior member

Joined: 13/03/2017 22:18:17
Messages: 94
IP:
Offline

Salut, in mod sigur, da. Voi folosi intr-un final doua Eheim Ecco Pro 300. Suplimentar ma gandesc sa adaug si unul intern care sa ajute putin la filtrarea mecanica.
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

decat doua mici mai bine iei unul mare. Eu la 300l am un jbl 1900 si un eheim intern pe post de pompa(el doar impinge apa ca sa circule si in alte parti, nici macar burete nu are inauntru). Eu iti recomand sa iei un filtru mare si o pompa interna. Un singur filtru inseamna mai putine furtunuri in acvariu, mai putina bataie de cap. Daca ai bani iti recomand Eheim ca filtru si ai scapat de batai de cap. Ce Eheim? Cat mai mare, cat te tine punga, iar daca ai posibilitatea sa-l iei nou, cu atat mai bine

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

De acord cu ce spune sccorpionul! In 400 de litri brut (cam 360 litri util) am un Eheim 1200 XLT dar observ ca flow-ul in jumatatea opusa spraybar-ului nu e ceea ce trebuie asa ca voi adauga un al doilea, probabil un JBL e901 sau altceva cu pipe, ca sa pot orienta apa pe un fel de culoar de retur.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com