[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Ciclida cu gura si ochii umflati  XML
Forum Index » Boli/tratamente
Author Message
Barbucatalin
Junior member

Joined: 04/08/2016 20:42:07
Messages: 48
Location: Brasov
IP:
Offline

Salut,

Poate s-a mai discutat aceasta problema însa eu nu am gasit nimic pe forum.

Am un mascul de aulonocara firefish la care am observat ca are gura si ochii umflati. Parca acum mi se pare ca si abdomenul ar fi putin umflat, sau poate doar mi se pare, o fi bine mâncat, cu toate ca am încercat sa îl observ când am dat ultima masa si nu pare ca alearga dupa mâncare...

Cred ca l-am mai vazut acum vreo luna cu ochii putin umflati, putin iesiti din orbite si pielea din jurul ochilor putin inflamata, dar la momentul respectiv nu i-am dat importanta... Nu îmi dau seama daca s-a deteriorat situatia sau nu.

Este singurul peste din acvariu care are aceasta problema.

Acum vreo 2 zile mi-a murit o femela de Taiwan Reef fara a prezenta nici un fel de anormalitate a corpului. Am vazut-o ca statea mai retrasa spre suprafata acvariului, de obicei într-un colt, si a doua zi am gasit-o moarta.

Stiti cumva de la ce pot fi aceste umflaturi si daca ar trebui sa ma îngrijorez? Nu sunt umflaturi exagerate dar nici linistit nu pot sta.
Este transmisibila? Exista tratament?

Multumesc!

This message was edited 2 times. Last update was at 25/10/2017 00:35:53

adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

in primul rind avem nevoie de detaliile tehnice a bazinului adica dotari,filtrare,capacitatea bazinului,schimburi de apa,prepararea apei pentru schimb,hrana,populatie si ar fi de mare ajutor si niste poze

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Barbucatalin
Junior member

Joined: 04/08/2016 20:42:07
Messages: 48
Location: Brasov
IP:
Offline

-juwel Rio 350
-Filtru eheim 4+ 600
-filtu intern cu care a venit baziul
-apa se scmba cam la 5-7 zile
- filtru schimbare apa cu carbon si zeolit
- hrana: sak green + tetra cichlid granule
- populatie 28 ciclide de 5-8 cm

Poze din pacate nu am, caci astazi a murit, cand parca i se mai desuflasera buzele si incepea sa isi revina... mi se parea ca si solzii incepusera sa se zbarleasca la un moment dat...
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

nu stiu eu cu ciclidae-le dar din cite spun colegii sunt ca si carasii... intr-un fel.. fac multa mizerie.. adica mananca mult si kaka mult... asta inseamna o productie mare de amoniac...
Spun asta pentru ca e o problema de filtrare...un filtru intern la un bazin de 350 l e negru sub unghie.. adica insuficient...el nu poate face fata la productia de amoniac pe care o ai
In primul rand trbuie sa achizitionezi un filtru extern..o canistra...sunt multe tipuri.. asta depinde si de disponibilitatile tale financiare, sau,si mai bine ar fi sa iti faci un sump
pentru ca ai filtrare insuficienta si incarcatura bio mare,bazinul tau nu va fi ciclat si nici stabil,bacteriile neputind face fata la productia de amoniac care o aisi asta aduce multe probleme...
pina faci rost de in extern.daca nu ai disponibilitati financiare pentru un enheim sau un jbl ,tetra, care sunt apreciate in acvaristica ,poti achizitiona si alte modele, de ex sun sun... eu am 2 sun sun 403b la un bazin de 400 l plus internul...am 7 carasi,5 ancistrus si un plecco...toti astia fac mizerie multa si e nevoie de o filtrare biologica pe masura
deci poti achizitiona un sun sun pe care sa il umplii cu medii bio,si filtrul intern poti sa scoti din bureti,sa lasi numai pe in un burete restul cu medii boinu stiu daca v-a fi deajuns cu un sun sun 403...nu stiu cum e cu ciclidae dar e sigur ca ai nevoie de filtrare bio
In general,e indicat sa ai,un volum de filtrare bio, intre 5 si 10% din volumul bazinului...nu exista filtrare prea multa... exista doar insuficienta... cu cit mai multe medii de filtrare, ca volum, cu atat mai bine pentru animalute
in al 2-lea rand.. mi se pare ca ai prea multi pesti,28 de pesti in 350l.. vine aproximativ 11 l apa /peste.. mi se pare putin.. deci aici.. rog colegii sa spuna mai multe.. cei care au experienta cu ciclidae-le...


PS.un bazin care e cuparat cu tot cu accesorii,filtrarea si iluminarea,nu voer asigura decat minimul necesar pentru bazinul respectiv
era sa uit/...fa schimburi mai dese de apa pina iti rezolvi filtrarea...asa vei tine,cit de cit, sub control amoniacul,nitritii si nitratii....din punctul meu de vedere,er fi bine maxim la 3 zile un schimb de apa,apa lasata la declorinat 24h intr-un vas cu gura larga,sau sa cuplezi un filtru cu carbon activ la retea,ca sa iei apa direct declorinata
schimbul de apa cam 30% din volumul bazinului la 3 zile.. daca nu mai mult

This message was edited 1 time. Last update was at 02/11/2017 13:54:45


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Semnele descrise de tine sunt din categoria dropsy. Adica mouthrot, finrot si abdomen balonat. Cauza e de obicei o infectie bacteriana cu Aeromonas higrophylla sau Pseudomonas sp. ori Vibrio. Toate sunt bacterii conditionat patogene, adica patogenitatea lor e favorizata si exacerbata de alte cauze. De regula e implicata calitatea apei, mai precis, continut crescut de NO3. Din ce scriu colegii inteleg ca ai subfiltrare desi vad ca pe langa filtrul intern, destul de mare si bun, ai si un Eheim extern, plus schimburi de apa destul de regulate. Totusi, eu zic ca e dropsy si, probabil NO3 cam mare.
Treatment exista; bacteriile astea sunt sensibile la tetracicline, de regula. Se pune insa problema raportului cost tratament/cost peste, iar ulterior a reintroducerii unui peste trecut prin boala, ramas cu o sensibilitate crescuta, in acelasi bazin. Nu e boala foarte contagioasa, motiv pentru care ai doar cate un caz, asa, sporadic. Totusi, acel peste va repeta "isprava" cu prima ocazie.
Personal, in astfel de situatii aplic sfanta si umana eutanasie.

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

cu dropsy ... e greu... tratament indelungat,cu sanse putine de vindecare .Chiar daca se vindeca,nu se stie daca mai traieste mult ,tratamentul indelungat ,slabeste pestele.. unuldin colegii nostrii a avunt un caras cu dropsy,la vindecat dar cam dupa o luna s-a curatat.Si eu am avut o problema cu un caras, nu dropsy,a sarit din bazin si pe partea care a stat pe gresies-a infectat...un finroth si.. nu mai stiu cum ai spune....tot asa tratament indelungat,o luna si jumatate.. dupa ce am intrerupt tratamentul,isi revenise,vioi,la 2 saptamani s-a curatat

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
 
Forum Index » Boli/tratamente
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com