[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Filtru nou?  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Cozmastie
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/09/2017 20:04:36
Messages: 570
Location: Floresti Jud Cluj
IP:
Offline

Salut!Am un acvariu de 32 de litri net,in care am 2 neoni,2 xifo si 2 guppy,doresc sa mai achzitionez 3-4 neoni si 3 guppy,problema este ca am un filtru intern eheim pickup 45,care l-am modificat cu ajutorul unui coleg.Avand in vedere faptul ca doresc sa mai iau niste pesti ar fi ok achizitionarea unui filtru extern?(acesta e filtrul https://www.nevertebrate.ro/filtru-extern-eheim-2211-classic-150-9216


image
payti
Member
[Avatar]

Joined: 30/08/2017 20:03:43
Messages: 276
Location: Timisoara
IP:
Offline

Da.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

doriti?am mai schimbat ceva,pe ici pe colo stau bine cu pestii apa e clara,dar cum filtrul e slabut(probabil)zici ca am praf in apa))


Pai nu studiai problema unui 2211? Am eu unul luat recent. Daca te hotarasti la el (e OK, face o filtrare buna, are un debit bun) sa nu iei varianta cu perlon si neaparat
sa comanzi varianta cu robineti, altfel e o pacoste la armare, la curatare, ...

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Cozmastie
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/09/2017 20:04:36
Messages: 570
Location: Floresti Jud Cluj
IP:
Offline

m-ati pierdut la perlon))


image
Cozmastie
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/09/2017 20:04:36
Messages: 570
Location: Floresti Jud Cluj
IP:
Offline

studiez fac studii deocamdata))


image
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Filtru, cu echiparea de baza, are de jos in sus (de la IN la OUT) : un gratar de plastic cu trei picioruse care delimiteaza o camera de admisie a apei, un burete care sustine mediul filtrant, apoi este incaperea pentru mediul filtrant (filtrul nu vine cu mediu, trebuie sa-l cumperi separat sau la pachet cu filtrul) apoi este perlonul si un gratar cu picioruse care iarasi delimiteaza o mica incinta inaintea pompei. Ei bine, acel perlon se colmateaza foarte repede si este extrem de dificil de curatat. Perlonul (poate stii) are o consistenta vatuita si face de fapt o filtrare mecanica fina. Dupa 10 zile, la mine debitul filtrului a scazut sub 30-40% si de aici multe alte probleme. Am inlocuit perlonul cu un burete normal, nici prea fin dar nici grosier, si totul e OK. Inainte sa comanzi filtrul, discuta cu furnizorul si vezi ce contine exct.

LE Daca te duci pe link-ul de mai sus, in poza componentelor filtrului, perlonul este chestia aia alba de deasupra buretelui albastru. La prezentare ii zice filtru de carbon dar e perlon toata ziua sau cel putin se comporta la fel.

This message was edited 2 times. Last update was at 02/11/2017 20:36:24


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Cozmastie
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/09/2017 20:04:36
Messages: 570
Location: Floresti Jud Cluj
IP:
Offline

am vazut topicul si prelonul acela,eu chiar as schimba filtrul acesta caci azi l-am curatat meticulos,ce mai lipsea sa iasa din el erau niste demoni)


image
Cozmastie
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/09/2017 20:04:36
Messages: 570
Location: Floresti Jud Cluj
IP:
Offline

mai am80% din sacul de 1L de matrix cred ca nu mai trebuie sa cumpar


image
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Pai aminteste-ti discutia : era o modificare de moment, pina poti sa cumperi unul ca lumea, extern.
Nu era de asteptat sa te tina prea mult, era o solutie de ... buget redus!

This message was edited 1 time. Last update was at 02/11/2017 20:40:09


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Cozmastie
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/09/2017 20:04:36
Messages: 570
Location: Floresti Jud Cluj
IP:
Offline

mi-o amintesc,o tin bine minte dar mai asptept putin sa intre bursa,bine ca am 9.85 si imi baga 60 de lei pe card si cica ii 84,si si aia 60 ii baga o data pe an


image
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Cozmastie wrote:mai am80% din sacul de 1L de matrix cred ca nu mai trebuie sa cumpar


In filtrul meu a intrat mai putin de 1 litru de mediu. S-ar putea sa iti ajunga.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Cozmastie
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/09/2017 20:04:36
Messages: 570
Location: Floresti Jud Cluj
IP:
Offline

daca nu mai pun niste burete ca romanu))


image
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Cozmastie wrote:mi-o amintesc,o tin bine minte dar mai asptept putin sa intre bursa,bine ca am 9.85 si imi baga 60 de lei pe card si cica ii 84,si si aia 60 ii baga o data pe an


9,85 media ?



Tine-o acolo!

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Cozmastie
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/09/2017 20:04:36
Messages: 570
Location: Floresti Jud Cluj
IP:
Offline

multumesc acm o tin cat pot anu asta mate si romana pt examen,media in sistemu de invatamant din romania e extrem de irelevanta am colegi cu media 9,50 si 9 LA ROMANA si scriu simntit in loc de simtit,alta cu 9.72 scrie copi,nu mai zic nimic ca ma enervez,plus ca eu tot timpu is ala care is dezavantajat de profesori din mai multe motive,acm chiar nu mai zic nimic


image
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com