[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Upgrade de la la acvariu 60 l la Juwel Rio 180  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Catalin Florin Iasi
Junior member
[Avatar]

Joined: 20/10/2017 18:11:44
Messages: 5
Location: IASI, ROMANIA
IP:
Offline

Salutare tuturor!

De aproximativ 3 ani cochetez cu acvaristica. Si tot incepator am ramas . Am inceput cu un acvariu de 60 l in care am crescut scalari si vivipari. In prezent am trecut la un acvariu mai mare de aproximativ 150 l net. Il dorim plantat si cu cateva specii compatibile cu scalarii (nu vivipari). Am nevoie de ajutorul oricui este disponibil sa-l ofere. De aproximativ doua luni am inceput o documentare mai serioasa pe forum. Cu toate acestea am multe nelamuriri.

Pentru inceput sa va prezint acvariul: Juwel Rio 180

FILTRARE:
- e 901 greenline plin ochi cu siporax (am inlaturat buretii cu care a venit filtrul)
- prefiltru extern Sunsun
- filtrul intern cu care a venit acvariul (pompa 600l+2 cutiute cu cirax+bureti+incalzitor 200 w)

SUBSTRAT:
- inert, negru, granulatie 2-5 mm, evidecor
- pietre (ce-i drept nu foarte estetice) pe care le-am testat cu otet pentru a nu fi calcaroase

ILUMINARE:
- 2 x 45 w (1 nature+ 1 day- cele cu care a venit acvariul)

FERTILIZARE:

-masterline I, II si carbo
-bile de la JBL pe care le-am pus la radacina plantelor echinodorus.

Acvariul este la ciclat de o saptamana.

Acum vin si intrebarile....

1. Am inceput iluminarea acvariului cu 2 ore pe zi timp de o saptamana. Intentionez sa cresc iluminarea la 4 ore pe zi in a doua saptamana astfel incat pana la sfarsitul perioadei de ciclare sa ajung la 8-10 ore pe zi. Este ok?
2. Lumina mi se pare insuficienta. La un calcul ar iesi 0,6 w/l. Cu siguranta nu am atat si pentru ca nu am reflectoare. Am in casa 2 T5 865 si 2 T5 830. Ce neoane din cele precizate anterior imi recomandati pentru a creste iluminarea?
3. In prezent fertilizez cu 1 ml din fiecare recipient. O fi suficient sau nu? Mizez pe experienta voastra.
4. Ce specii sunt compatibile cu scalarii? Ma gandesc la neoni, coridoras si ramirezi.
5. Ce plante easy as putea sa mai introduc in acvariu tinand cont de cele pe care le am la momentul de fata? Eventual recomandati-mi un coleg care are plante de vanzare la preturi decente.

Atasez cateva fotografii si un filmulet cu acvariul.

https://drive.google.com/drive/folders/0BxS2-Ms00WYzY2VzWmI2WWhhV0U?usp=sharing

Orice critica sau apreciere o consider constructiva!!!

Multumesc anticipat pentru raspunsuri!!!



This message was edited 3 times. Last update was at 21/10/2017 14:17:48

Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Salutare si bun venit !
Am sa incerc sa-ti raspund pe rind.
1. Este mult prea putin 2 ore de inceput. Recomand un minim de 6 ore , apoi in cca 2-3 saptamini sa ajungi la un maxim de 8 ore ( mai mult nu are rost ).
2. Lumina este suficienta pentru plante cu pretentii medii de lumina . Eu detin tot un juwel si pot spune ca am crescut cu succes si gazon . Obligatoriu reflectoare . Ce am facut eu inca de la inceput m-am orientat spre tuburi de la alte firme( Dennerle si JBL mai fac tuburi cu dimensiuni atipice cum are Juwel ). Sint colegi care sint multumiti si de Juwel pe partea de lumina dar eu personal le consider destul de slabe .
3. Nu putem spune daca e sau nu suficient . Trebuie teste dedicate de Fe, PO4 si NO3 ( astea -s vitale ).
4. E ok la speciile la care te-ai gindit .
5. Legat de plante tine mult de ceea ce preferi . Daca vei pune reflectoare pe tuburi poti acoperi o gama destul de larga de plante .
Sper ca te ajuta ce ti-am scris . Bafta !

This message was edited 2 times. Last update was at 21/10/2017 14:41:12

Mihai Boldor
Member
[Avatar]

Joined: 11/01/2012 16:33:01
Messages: 271
Location: Bistrita
IP:
Offline

Catalin Florin Iasi wrote:

1. Am inceput iluminarea acvariului cu 2 ore pe zi timp de o saptamana. Intentionez sa cresc iluminarea la 4 ore pe zi in a doua saptamana astfel incat pana la sfarsitul perioadei de ciclare sa ajung la 8-10 ore pe zi. Este ok?
2. Lumina mi se pare insuficienta. La un calcul ar iesi 0,6 w/l. Cu siguranta nu am atat si pentru ca nu am reflectoare. Am in casa 2 T5 865 si 2 T5 830. Ce neoane din cele precizate anterior imi recomandati pentru a creste iluminarea?
3. In prezent fertilizez cu 1 ml din fiecare recipient. O fi suficient sau nu? Mizez pe experienta voastra.
4. Ce specii sunt compatibile cu scalarii? Ma gandesc la neoni, coridoras si ramirezi.
5. Ce plante easy as putea sa mai introduc in acvariu tinand cont de cele pe care le am la momentul de fata? Eventual recomandati-mi un coleg care are plante de vanzare la preturi decente.


1. poti baga 5-6 ore pentru inceput linistit
2. lumina e suficienta in cel mai rau caz adauga reflectoare, eu am Rio 240 cu luminile stock plus reflectoare si pe parcursul anilor am crescut cam orice fel de planta inclusiv cele de gazon fara probleme
3. Nimeni nu iti poate zice cat sa fertilizezi tu cu precizie, citeste eticheta dar incepe de jos cu dozajele si vezi cum merge treaba, daca apar primele alge nu te agita, si o fertilizare prea slaba combinata cu lumina prea multa poate fi o problema nu doar excesul de fertilizant
4. merg toate speciile la care te-ai gandit tu, merg mult mai multe specii cu scalarii, regula ar fi sa nu fie ceva pesti cunoscuti in hobby ca pesti ciupitori sau mai agresivi, eu in general evit sa raspund la intrebarile gen "ce pesti sa bag" consider ca tu ar trebui sa te orientezi spre specii ce-ti plac tie ca de se ia lumea dupa mine umplem Romania de rainbowfish
5. o simpla cautare pe google iti va dezvaluii o lista intreaga de plante easy, asa din cap ti-as sugera Hygrophila Polysperma dar la ce am vazut eu din poze daca reusesti sa le pui pe picioare pe cele care le ai tu acolo o sa ai o jungla in toata regula asa ca nu te stresa cu multe specii pentru ca plantele arata mult mai bine in general in grupuri din aceeiasi specie
[Email]
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Catalin Florin Iasi wrote:

Acum vin si intrebarile....

1. Am inceput iluminarea acvariului cu 2 ore pe zi timp de o saptamana. Intentionez sa cresc iluminarea la 4 ore pe zi in a doua saptamana astfel incat pana la sfarsitul perioadei de ciclare sa ajung la 8-10 ore pe zi. Este ok?
2. Lumina mi se pare insuficienta. La un calcul ar iesi 0,6 w/l. Cu siguranta nu am atat si pentru ca nu am reflectoare. Am in casa 2 T5 865 si 2 T5 830. Ce neoane din cele precizate anterior imi recomandati pentru a creste iluminarea?
3. In prezent fertilizez cu 1 ml din fiecare recipient. O fi suficient sau nu? Mizez pe experienta voastra.
4. Ce specii sunt compatibile cu scalarii? Ma gandesc la neoni, coridoras si ramirezi.
5. Ce plante easy as putea sa mai introduc in acvariu tinand cont de cele pe care le am la momentul de fata? Eventual recomandati-mi un coleg care are plante de vanzare la preturi decente.

Atasez cateva fotografii si un filmulet cu acvariul.

https://drive.google.com/drive/folders/0BxS2-Ms00WYzY2VzWmI2WWhhV0U?usp=sharing

Orice critica sau apreciere o consider constructiva!!!

Multumesc anticipat pentru raspunsuri!!!





1. 2 ore este prea putin
2. Cu reflectoare este suficienta lumina in acvariul Juwel
3. Aici trebuie vazut , eu zic ca trebuie sa ai in casa testele pentru tot ce le place plantelor ( Nitrati , Po4 , CO2 , Fe etc. Doar asa o sa poti fi sigur ca totul e ok
4. Compatibilitate buna au din ce stiu eu si gurami sau gurami pitic ( sunt pesti foarte frumosi si mai marisori decat neoni , zebre , etc. )
5. ...
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com