[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Ciclare din mers  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
jinx
Unripe member

Joined: 11/10/2017 09:21:03
Messages: 4
Location: Ramnicu Valcea
IP:
Offline

Buna dimineata!
Vreau sa va prezint acvariul si problemele cu care ma confrunt in momentul de fata.
Am un Rio 180 cu filtrul intern din dotare si un filtru extern Sunsun 302. Filtrul extern are ca medii de jos in sus: burete grosier+perlon in prima tavita, siporax in a2-a si spartura de lava in a 3-a, iar sus de tot, un saculet cu Purigen (100 ml.) Filtrul intern are bureti grosieri si fini , in cutia in care erau odata bile ceramice am pus spartura de lava.
Am restartat acvariul pe 4 octombrie , am adaugat Sera BioNitrivec, hrana pt. pesti, iar dupa o saptamana am adaugat 8 sanitari minusculi (jolii, panda, albino), 6 neoni si 2 frumosi red spotted severum.
Toate pareau bune si frumoase, masuram parametrii apei cu JBL6x, nitritii erau0, nitratii undeva pana in 25, GH 4 gr, Kh 6, ph 6.8.
Dupa o saptamana valorile nitritilor si nitratilor au crescut considerabil drept pentru care am inceput sa fac schimburi zilnice de apa de 30% cu apa lasata 24 h si tratata cu Aquatan.
Ieri am achizitionat un test pentru NO2 de la JBL si m-a cuprins groaza... 2mg/l.
La schimburile de apa am adaugat Bionitrivec si Toxivec, iar de ieri am schimbat Nitrivec du Denitrol
Am cateva plante, si nisip 3 cm grosime inr-o parte a acvariului si spartura de piatra vulcanica in cealalta parte.
Toti pestii par a fi foarte bine, mai putin neonii care au devenit hrana vie..., toti. Perechea de severum chiar a depus icre weekendul trecut.., a fost o incantare.
Intrebarile mele pentru voi sunt urmatoarele:
1. La o astfel de ciclare din mers, cam pe unde ma situez si daca, din experienta voastra, lucrurile se pot inrautati in urmatoarea perioada...
2.Fac bine schimband zilnic apa 30% sau se impun schimburi mai mari avand in vedere concentratia de nitriti?
3. Modul in care am gandit filtrul extern e ok?

Atasez o poza cu frumosii mei..


[Thumb - IMG_0900.JPG]

dandumitru
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/01/2012 00:57:30
Messages: 542
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

1. Este posibil sa fi trecut de a treia etapa a ciclului de formare a azotului, si da lucrurile se pot inrautati un pic mai mult in sensul ca valoarea NO2 -ului mai poate creste. Tu oricum o reduci per total cu schimburile de apa, deci este oarecum sub control si nu trebuie sa-ti faci griji prea mari atata timp cat monitorizezi parametri.
2. Este si bine, dar este si rau in aceasta perioada, este bine pentru ca reduci varfurile de nitriti, este rau ca lungesti perioada de inchidere a ciclului de formare a NO3-ului, cel mai rau este ca te-ai grabit cu popularea bazinului. Era mult mai bine daca ai fi adugat fauna dupa stabilizarea parametrilor .
3. Eu te sfatuiesc sa renunti la burete si perlon si sa le inlocuiesti cu medii de filtrare biologica, siporax-ul este suficient de eficient pentru bazinul tau, pe langa mentenanta saptamanala cu schimbul de apa aferent.



This message was edited 1 time. Last update was at 22/10/2017 12:11:24


sa nu fie cum ne place,safie cum vrea natura si ne va fi mai bine !!
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/25942.page
[Yahoo!]
jinx
Unripe member

Joined: 11/10/2017 09:21:03
Messages: 4
Location: Ramnicu Valcea
IP:
Offline

Multumesc pentru raspuns!
Se pare ca NO2 a luat-o in jos, nu se mai acumuleaza asa mult intre schimburile de apa, sper sa fiu pe calea cea buna...
In ceea ce priveste filtrul, dupa ciclarea completa, la o curatire a acestuia o sa inlocuiesc buretele si perlonul cu un mediu de filtrare biologica.
Cozmastie
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/09/2017 20:04:36
Messages: 570
Location: Floresti Jud Cluj
IP:
Offline

jinx wrote:Multumesc pentru raspuns!
Se pare ca NO2 a luat-o in jos, nu se mai acumuleaza asa mult intre schimburile de apa, sper sa fiu pe calea cea buna...
In ceea ce priveste filtrul, dupa ciclarea completa, la o curatire a acestuia o sa inlocuiesc buretele si perlonul cu un mediu de filtrare biologica.


nu ti-as recomanda,din cate stiu eu acolo se acumuleaza bacteriile necesare filtrarii biologice


image
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Cozmastie wrote:
jinx wrote:Multumesc pentru raspuns!
Se pare ca NO2 a luat-o in jos, nu se mai acumuleaza asa mult intre schimburile de apa, sper sa fiu pe calea cea buna...
In ceea ce priveste filtrul, dupa ciclarea completa, la o curatire a acestuia o sa inlocuiesc buretele si perlonul cu un mediu de filtrare biologica.


nu ti-as recomanda,din cate stiu eu acolo se acumuleaza bacteriile necesare filtrarii biologice


Daca le inlocuiesti pe rind, nu ar trebui sa fie probleme.
Ai deja o masa de mediu pentru filtrare care poate sa te sustina.
Daca adaugi si niste bacterii in mediile noi, ar trebui sa mearga.
Dar repet, nu tot deodata. Cite unul pe rind, la 2-3 saptamini distanta.

Regula este urmatoarea : fara schimbari masive deodata.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
jinx
Unripe member

Joined: 11/10/2017 09:21:03
Messages: 4
Location: Ramnicu Valcea
IP:
Offline

Intentionez sa las filtrul intern pentru filtrare mecanica, iar pe cel extern pentru filtrare biologica.
Schimbarile le voi face peste 2-3 luni cand voi fi sigura ca acvariul meu este stabil si bineinteles, cu adaos de bacterii; buretele reprezinta in filtrul extern doar una dintre tavite (din 3), restul, la vremea aia, teoretic ar trebui sa fie pline de bacterii..
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Filtrul intern nu face numai filtrare mecanica, acolo, chiar si in mica masura, se fixeaza si bacterii.
Ca nu este suficienta acea filtrare, asta e alta discutie. Dar e bine de mentinut pe toata perioada inlocuirii, cel putin.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
payti
Member
[Avatar]

Joined: 30/08/2017 20:03:43
Messages: 276
Location: Timisoara
IP:
Offline


Chiar acum vreo 2 zile am scos filtrul intern, credeam ca va fi super mizerie inel, cand colo, doar cateva fire de plante proaspete, in rest, depunemi mari, de bacterii! Deci clar, in burele de filtrare fizica clar am avut si micro!

This message was edited 1 time. Last update was at 22/10/2017 21:39:21

 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com