[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
60P Plantat  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
staticxx
Junior member
[Avatar]

Joined: 28/02/2016 11:41:04
Messages: 53
Location: Constanta
IP:
Offline

Imi adun ultimile necesare pentru inceperea unui nou acvariu, si anume o copie ADA 60P facuta la comanda din sticla ultraclara.

Bazin: 60x30x36 sticla Ultraclara
Filtrare: Eheim 2424 cu filtrare biologica Eheim substrat Pro - am comandat si 250ml de Purigen ( nu am mai folosit, sper sa dea rezultate)
Lily Pipes din Stainless Steel cu Furtune transparente
CO2: Butelie CO2 2kg cu difuzor CO2 inline de la CO2Art
Iluminare: LED CHIHIROS A601 - 39W, 5800 lumeni, culoare 8000k.
Fertilizare: Linia Masterline ROMANIA!
Substrat: Inca nu m-am decis , oscilez intre ADA Amazonia impreuna Powersand sau Dennerle deponitmix professional 9in1 cu Dennerle black quartz. . Am folosit ADA Amazonia in trecut cu relativ succes dar am avut probleme la inceput cand din cauza spikeurilor de NH4 mi s-au topit cateva plante chiar daca zilnic timp de 2 spt am schimbat 50-70% din apa.
Hardscape: Momentan am doar Redmoore wood iar spt viitoare trebuie sa imi ajunga 6kg de Manten stones pt completarea hardscapeului

Plante Comandate:

Pentru Lemn/Pietre - Anubias Nana Petite / Anubias Nana Mini / Bucephalandra spec. 'Mini Needle Leaf' / Christmass Moss
Foreground - Micranthemum 'Monte Carlo'
Background: In partea Stanga Spate - Pogostemon erectus / Centru Spate - Rotala Rotundifolia / Dreapta Spate - Ammania Sp. Bonsai
Middleground: In fata pietrelor va fi - Echinodorus Tenellus
Iar undeva intre lemne isi vor gasi locul : Cryptocoryne Wendtii Hellgrün, Hygrophila corymbosa 'Kompakt', Staurogyne repens , Cryptocoryne crispatula

Plantele si restul de Hardscape (6kg de Manten Stone) ar trebui sa imi ajunga spt viitoare pe joi. Voi reveni atunci cu o poza cu hardscape-ul finalizat.

Pana atunci trebuie sa ma decid cu ajutorul vostru asupra substratului. Parca nu as mai folosi Amazonia si as merge pe depositmix 9in1 cu black quartz deasupra.
App, voi folosi filtrul ciclat de la vechiul setup pe care il voi desfiinta. Daca nu folosesc amazonia, imi pot pune imediat in noua casa pe cei 10 amano shrimps si cei 5 Neoni
[Thumb - 1st.jpg]

This message was edited 2 times. Last update was at 20/10/2017 18:29:46

[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Radacina arata splendid! Iti ofera multe posibilitati de plantare.
Vrei sa o pastrezi la acest nivel sau o mai inalti? Si ... nici o pietricica in/prin ea?

This message was edited 1 time. Last update was at 20/10/2017 18:06:44


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
skija
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/10/2013 12:07:59
Messages: 1269
Location: Oradea
IP:
Offline

Cred ca ai prea multe tipuri de plante , eu m-as limita la 5-6 specii ptr un acvariu de 60 litri

Bafta
staticxx
Junior member
[Avatar]

Joined: 28/02/2016 11:41:04
Messages: 53
Location: Constanta
IP:
Offline

Salut, merci de raspunsuri. Radacina aia e formata din 6 bucati . Daca ma decid sa ramana asa, trebuie sa gasesc cumva o solutie sa le lipesc impreuna ca altfel vor pluti toate. Pietrele sunt pe drum, 6kg de Manten Stone. Sper sa imi fie suficient.

This message was edited 1 time. Last update was at 20/10/2017 18:10:56

[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Nu trebuie sa le lipesti, poti sa le legi, mai curind dupa plantare pentru ca altfel iti va fi mai greu sa le plantezi. Asadar, ca e din mai multe bucati s-ar putea sa fie un avantaj.
Nuste pietre plate, legate sub radacini si ascunse in substrat le tine bine fixate la fundul acvariului.

Subscriu si la comentariul colegului Skija : daca unele plante nu vor fi limitate cantitativ si/sau grupate in tufe ... ar fi cam multe.

This message was edited 1 time. Last update was at 20/10/2017 18:20:55


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
staticxx
Junior member
[Avatar]

Joined: 28/02/2016 11:41:04
Messages: 53
Location: Constanta
IP:
Offline

M-am hotarat si la substrat, voi merge pe Amazonia Light, 3l de powder impreuna cu 9 litri de regular. Am si 4 litri de powersand in acvariul pe care il voi desfiinta, cred ca am sa refolosesc o parte din el in noul setup.
[Email]
skija
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/10/2013 12:07:59
Messages: 1269
Location: Oradea
IP:
Offline

Eu unul nu as da bani pe AS powder , este scump si nu ii vad rostul , dar e vorba de gusturi
staticxx
Junior member
[Avatar]

Joined: 28/02/2016 11:41:04
Messages: 53
Location: Constanta
IP:
Offline

Inca astept plantele, substratul, pietrele...
Am cumparat de la colegii unguri de la greenaqua, nu credeam ca poate sa dureze asa mult livrarea. Am facut comanda vinerea trecuta si imi ajunge abia lunea viitoare. Sa nu mai spun ca in seara asta ajunge in depozitul GLS Constanta , dar eu nu o pot ridica pana Luni..nu stiu ce o sa mai reziste din plantutele alea.
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Daca ai plante pe gel si nu scade temperatura sub 2-3 grade, rezista.
Eu am tinut vreo 8 poturi cu gazon si Althernanthera la frigider o saptamina si au rezistat perfect.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
staticxx
Junior member
[Avatar]

Joined: 28/02/2016 11:41:04
Messages: 53
Location: Constanta
IP:
Offline

Astazi, 30 oct, mi-au venit si plantele impreuna cu substratul si m-am apucat de treaba. Din pacate stauryogene nu l-am putut folosi, calitatea a lasat de dorit enorm.
Am transferat pestii si crevetii amano din vechiul acvariu desfiintat, inr-o cutie de plastic de 20l la care am pus si filtrul sa mearga, sa il pastrez ciclat.
Dupa 8 ore de chin, am reusit. Acum astept sa se termine aclimatizarea la picatura, si bag si vietatile in noua lor casa.

Revin maine dimineata cu poza!
[Email]
staticxx
Junior member
[Avatar]

Joined: 28/02/2016 11:41:04
Messages: 53
Location: Constanta
IP:
Offline

Cam asa arata. Plantele au fost din cele 1-2Grow, sunt f micute acum dar deja dau semne de crestere.
[Thumb - 20171101_191318.jpg]

[Email]
staticxx
Junior member
[Avatar]

Joined: 28/02/2016 11:41:04
Messages: 53
Location: Constanta
IP:
Offline

partea 2
[Thumb - 20171101_191301.jpg]

[Thumb - 20171101_191310.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 01/11/2017 19:46:18

[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Mai mult decit promitator. Imi place "teritoriul" verde din jurul radacinii, cred ca o va pune frumos in valoare.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Mi se pare foarte promitator .

Poze: smilie ... Poze cu plante
BBogdan
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/05/2011 09:48:04
Messages: 768
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Arata bine , god job !

P.S. daca ai o temeperatura constanta (21-22 C , nu ai nevoie de mai mult) in camera in care este amplasat acvariul poti sa renunti linistit la incalzitor, chiar iti recomand.

This message was edited 1 time. Last update was at 02/11/2017 09:59:49


Utopia Reef 400
My Aquariums
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Excelent start ! Un jurnal de urmarit .
staticxx
Junior member
[Avatar]

Joined: 28/02/2016 11:41:04
Messages: 53
Location: Constanta
IP:
Offline

salut, merci mult de aprecieri.
Bogdan, spui sa renunt la incalzitor ? singuru lucru de care imi este frica e sa nu imi faca umbra pe plantele din spatele lui. In rest nu ma incurca foarte mult. Momentan tin temeperatura la 24 grade.
De maine incolo o sa se ocupe sotia de acvariu, eu o sa fiu plecat timp de 4 luni, sper sa se descurce!!
[Email]
BBogdan
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/05/2011 09:48:04
Messages: 768
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Plantele oricum nu o sa-ti creasca dupa incalzoitor , ci mai degraba in fata lui asa ca de umbrit tot o sa umbreasca daca nu le tii din scurt cu o foarfeca .
Personal daca as putea as tine constant 21-22 C temperatura apei din acvariu pe tot parcursul anului ( din pacate vara ies din schema) , plantele si pesti o duc foarte bine la temperatura asta iar procesul de descompunere care e direct influentat de temperatura este mult incetinit, prin urmare mai putine probleme cu aparitia si dezvoltarea algelor.
Bafta !

Utopia Reef 400
My Aquariums
staticxx
Junior member
[Avatar]

Joined: 28/02/2016 11:41:04
Messages: 53
Location: Constanta
IP:
Offline

Mi-am omorât cei 12 armano shrimps. ..am avut setat co2 cu 2 bule pe secund? si mia facut figuri priza programabila si a mers non stop toata seara..dimineata i-am g?sit pe toti morti..
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Cosmarul oricarui acvarist : lasi toate alea mergind, te bazezi pe secolul 21 in materie de tehnica si apare una ca asta!

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com