[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Transport vietuitoare / produse acvaristica  XML
Forum Index » Discutii generale
Author Message
dares
Senior member
[Avatar]

Joined: 24/09/2008 15:21:38
Messages: 504
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Daca exista un topic similar va rog sa mutati acolo ce scriu, dar nu am gasit alt topic pe aceasta tema.

Ma gandeam sa scriem experientele noastre pozitive sau negative cu diferite variante de transport.

- Tren - am trimis de 2 ori vietuioare si au ajuns cu bine

- Microbuz - am trimis de 5-6 ori vietuitoare si produse si am avut o pierdere

-Fan Courier - dezamagire totala

Am chemat ieri curierul sa ia un colet pana in ora 16:00. Azi dimineata ma suna destinatarul sa imi spuna ca nu a plecat coletul din Bucuresti. Sun la Fan Courier de cateva ori in cateva ore si tot ma plimba ca e deteriorat coletul, dar nu se stie de ce si nici nu stiau unde era, daca in depozit sau pe drum. Pana la urma ca e in Stefanesti si ca pot veni sa il iau. Pana la urma coletul care continea si un recipient cu apa si o anemona fusese tinut cu capul in jos desi era plin de sageti cu markerul care indicau care e partea de sus.
Scria si fragil si degeaba.
A trebuit sa merg dupa colet si le-am facut si plangere desi e inutila ca ei se spala pe maini ca nu sunt raspunzatori pentru fiinte vii sau lichide. Ca doar asa scrie pe site.
Anemona era fara apa. Coletul tot invers l-am gasit, dar din fericire a supravietuit.
In concluzie nu recomand si nici nu mai trimit nimic cu ei.

This message was edited 1 time. Last update was at 20/10/2017 16:24:59

claudiu.marin
Membru de baza
[Avatar]
Joined: 17/11/2013 13:59:52
Messages: 303
Location: Bucuresti, 1 Decembrie 1918
IP:
Offline

Am trimis si eu 4 colete cu Fan-ul si am ramas dezamagit. Toate au fost trimise vineri cu livrare sambata si au ajuns super aiurea. Unul marti, altul miercuri si doua din ele vineri, adica peste o sapt. Coletele contineau cate o mana de chaeto.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Depinde de unde si unde se trimit coletele. Eu primesc de la nevertebrate. ro prin DPD si nu am avut probleme.
Primesc si de la Seba Shop cu Fan Curier si iarasi nu au fost probleme. Un singur lucru nu inteleg : am vazut
cum descarca masinile cu colete! Scris pe colet "Fargil" si tot e aruncat pe podea sau prin depozit. A, cu DPD
am avut o problema : un colet a ajuns in loc de Birlad la Oradea! Noroc ca nu continea vietuitoare.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
dares
Senior member
[Avatar]

Joined: 24/09/2008 15:21:38
Messages: 504
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Eu incep sa constat ca pentru vietuitoare tot maxi taxi e baza.
adivb
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/09/2015 10:52:26
Messages: 575
Location: Bucuresti
IP:
Offline

La mine cam asa:
- Curier, fara probleme Cluj Bucuresti de la nevertebrate. Doar pt pesti apa dulce. Aici pot sa adaug ca in 2014 pe vremea cand faceau si livrau acvarii la comanda, am primit de la ei un acvariu de 145cm care e in stare buna si astazi.
- Local in Bucuresti, daca era precomanda pesti apa sarata, preferam sa ma duc eu direct la tropheus cand ajungea cutia de la aeroport, sa nu mai fie un stres in plus pt pesti si aclimatizarea in acvariile lor.
- Microbuz (corali si pesti apa sarata), foarte rapid, nici o pierdere chiar daca au venit si de la 600km . Peti stiie...
- plante apa dulce si sarata: am trimis in tara prin Fane Curierul, totul ok.

Pana acum nici o pierdere prin metodele de mai sus. Poate am avut noroc Dar subscriu, microbuzul e baza pt vietuitoare. La produse de acvaristica, curierul e ok.

This message was edited 2 times. Last update was at 20/10/2017 20:17:08

 
Forum Index » Discutii generale
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com