[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Cresterea PH-ului intre schimburile de apa  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
alextna
Junior member

Joined: 05/04/2016 18:55:21
Messages: 7
IP:
Offline

Buna ziua,

Nu am gasit un topic aici, la coltul incepatorului, pe tema asta asa ca am deschis e un topic. Daca exista unul sau e mai potrivit la sectiunea Acvarii de apa dulce > Apa sa ma anuntati va rog.

Ce vream sa intreb e care ar putea sa fie cauzele unei cresteri constante de PH in acvariul meu de 54l? Situatia este urmatoarea:
Acvariul il am din Octombrie 2015. Este relativ bine plantat (2 Anubias, 2-3 Anubias nana, muschi, cateva cryptocoryne mici, moss balls). Am 2 bucati de lemn mopani, cumparate de la Hornbach, 2 pietre negre cumparate de la magazinul Nevertebrate si inca o piatra caramizie cumparata de la Hornbach.
Substratul e JBL Volcano Mineral si deasupra JBL Sansibar Black/Dark.

PH-ul dupa 1 saptamana de la schimbul de apa se duce catre 7,6, desi apa de la robinet dupa 24h are PH-ul 7.0. Dupa un schimb devine cam 7.3 ceva de genul. Pe punga de JBL Volcano Mineral scrie sa nu fie combinat cu Sansibar, dar am observat prea tarziu si nu stiu daca asta are un efect. In orice caz in ochii mei primul "vinovat" la care m-am gandit e substratul. Am scos o mana de substrat, l-am pus intr-un bol si am pus aa cu PH 7.0. Dupa 1 saptamana PH-ul a crescut la ~7.2. Nu am plante foarte pretentioase asa ca ma gandeam sa scot substratul.

Dar ma tem ca nu asta e singurul motiv sau principalul motiv. Kh-ul e destuld e scazut in acvariu (~de 4-5) si am citit, daca retin corect, cao duritate mica a apei o face mai predispusa la fluctuatii de PH. Ceilalti parametrii sunt in mare ok.

In acvariu eu adaug Easy Life Carbo (solutia aceea de CO2) si fertilizant tot de la EasyLife, in limitele notate pentru utilizare.
Acvariul are momentan doar un Danio, mi-a murit decurand un Gourami pe care-l aveam de ~2 ani. Nu am refacut stoc-ul pentru ca am sesizat problema asta si ar fi mai usor sa fac schimbari majore in acvariu. Mi-as dori sa pun un grup de 10 neon tetra dar in conditiile actuale imi e ca chinui pestii inutil.

Daca aveti ideei, sfaturi sau ce as mai putea testa sa ma anuntati va rog.

Multumesc,
Alex
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com