[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Peste Betta sunt incepatoare AJUTOR  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Andreea123a
Junior member

Joined: 19/10/2017 13:56:55
Messages: 6
IP:
Offline

Hei tuturor luni mi am cumparat un peste betta din dorinta de a nu mai fii singura in apartament. Am citit despre el unele chestii dar nu tot am inteles ca nu e bine sa il tin.intr un bol in care i se vede reflexia de aici cred ca si ideea ca se agita. Ieri m am gandit sa i schimb apa si cum sunt eu asa "desteapta" am scos jumatate din apa veche si am pus direct apa noua dupa ce o lasasem sa se duca clorul din ea o zi. Aseara mi a fost cam frica cu el auzind ca nu e bine sa i o pun direct ca nu e adaptat cu ea si trebuia sa o pun treptat. Pestele meu mereu sta deasupra. Doar ca e mult mai linistit adica daca il misc cu bolul se misca peste tot dar in rest mai sta si foarte linistit inotatoarele arata foarte bine nu pare sa fie afectat ma gandesc ca poate e de la apa cred ca a fost cam rece pentru el. Va rog ajutati-ma nu vreau sa moara!!!! Help m am atasat de el in cateva zile si il hranesc regulat asa cum mi s-a mentionat o data pe zi
MihaiN
Junior member

Joined: 29/06/2017 14:48:16
Messages: 31
Location: Bucuresti, Drumul Taberei
IP:
Offline

Salutare. Betta este un peste foarte rezistent dar asta nu inseamna ca se simte bine in bolul acela. Legat de apa, stiu un betta care a trait un an si jumatate cu schimburi de 100% de apa, deci nu cred ca sta la suprafata din cauza apei. Ulterior l-am mutat intr-un acvariu cub, plantat. Imediat dupa ce a ajuns in acel acvariu si-a schimbat total comportamentul (era vioi si explora toate colturile acvariului; imagineaza-ti ca stai inchisa intr-o camera, fara nici un obiect de decor). Ideal e sa iei in calcul si un mic acvariu (aprox 10..20l) cu un filtru intern, o lampa pentru a putea avea si cateva plante easy si eventual cativa melci, sa nu se plictiseasca.
Andreea123a
Junior member

Joined: 19/10/2017 13:56:55
Messages: 6
IP:
Offline

MihaiN wrote:Salutare. Betta este un peste foarte rezistent dar asta nu inseamna ca se simte bine in bolul acela. Legat de apa, stiu un betta care a trait un an si jumatate cu schimburi de 100% de apa, deci nu cred ca sta la suprafata din cauza apei. Ulterior l-am mutat intr-un acvariu cub, plantat. Imediat dupa ce a ajuns in acel acvariu si-a schimbat total comportamentul (era vioi si explora toate colturile acvariului; imagineaza-ti ca stai inchisa intr-o camera, fara nici un obiect de decor). Ideal e sa iei in calcul si un mic acvariu (aprox 10..20l) cu un filtru intern, o lampa pentru a putea avea si cateva plante easy si eventual cativa melci, sa nu se plictiseasca.


Multumesc frumos ma gandeam ca v a muri daca e asa linistit o sa il.mut chiar azi multumesc mult
Andreea123a
Junior member

Joined: 19/10/2017 13:56:55
Messages: 6
IP:
Offline

MihaiN wrote:Salutare. Betta este un peste foarte rezistent dar asta nu inseamna ca se simte bine in bolul acela. Legat de apa, stiu un betta care a trait un an si jumatate cu schimburi de 100% de apa, deci nu cred ca sta la suprafata din cauza apei. Ulterior l-am mutat intr-un acvariu cub, plantat. Imediat dupa ce a ajuns in acel acvariu si-a schimbat total comportamentul (era vioi si explora toate colturile acvariului; imagineaza-ti ca stai inchisa intr-o camera, fara nici un obiect de decor). Ideal e sa iei in calcul si un mic acvariu (aprox 10..20l) cu un filtru intern, o lampa pentru a putea avea si cateva plante easy si eventual cativa melci, sa nu se plictiseasca.


Stiti am si o mica problema am observat ca acolo unde are inotatoarele s a albit putin
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com