[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Mucegai pe Anubias  XML
Forum Index » Plante de acvariu
Author Message
Florin82
Membru de baza

Joined: 25/09/2016 20:41:41
Messages: 458
Location: Targoviste
IP:
Offline

Bine v-am gasit. Am un acvariu startat de pe 23 luna trecuta. Deci este in perioada de ciclare. Acvariul este de la Dennerle si are 60l. Este cub. Fertilizat cu linia de la Masterline. Lumina sta aprinsa 6 ore pe zi. Am si butelie de co2. CO2 curge în timpul ilumin?rii în restul timpului este oprit. Dar cu toate astea pe anubias a aparut un fel de mucegai. Acum 3 zile am scos rizomul afectat de mucegai si mirosa urat. Poate o fi din cauza ciclarii. Problema mare ar fi ca s-a întins la rizomul alaturat. Mucegaiul apare în zona rizomului în locul unde începe codita frunzei. La alte plante nu am probleme.

This message was edited 1 time. Last update was at 17/10/2017 19:15:35

Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Ai incercat sa faci ce iti sugeram pe celalalt topic?
Adica sa sectionezi zona afectata a rizomului si sa asiguri un flux mai intens de apa la nivelul rizomului?

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Nu e din cauza ciclarii. Fa ce a spus Silviu. Pastreaza doar partea sanatoasa arizomului si neaparat cu citeva frunze.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Eu am Anubias din prima zi cind am pus apa in acvariu (Barteri, Bonsai, Gold, Pinto si apoi Pangolino) si nici una nu a avut probleme cu rizomul cu o singura exceptie : o Nana Gold care a venit cu rizomul deja serios afectat. L-am curatat bine pina a ramas un ciot cu trei frunze si acum are 9 frunze.

This message was edited 1 time. Last update was at 17/10/2017 20:06:44


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Florin82
Membru de baza

Joined: 25/09/2016 20:41:41
Messages: 458
Location: Targoviste
IP:
Offline

Pai nu am unde sa-l pozitionez mai bine de atat. Cred ca daca tot face probleme renunt la Anubias si gata. Plantez altceva in locul lui.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Scoate piatra Dragon cu tot cu planta. Tu ai legat-o pe latura pietrei, probabil din dorinta de a avea radacinile mai aproproape de substrat. Radacinile emise de rizom nu trebuie sa ajunga, in mod necesar, in substrat. Asadar, dezleag-o, curata rizomul si punea-o pe piatra, deasupra ei, cu radacinile rasfirate, ca si cind ar calari planta. In pozitia in care se afla acum actioneaza ca un colector de impuritati. De aceea si miroase asa de urit.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Florin82
Membru de baza

Joined: 25/09/2016 20:41:41
Messages: 458
Location: Targoviste
IP:
Offline

Da asta ar fi o solutie buna.Nu m-am gandit.
 
Forum Index » Plante de acvariu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com