[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
nelamuriri legate de dezvoltare pesti  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
GabrielaD
Junior member

Joined: 06/07/2016 09:59:54
Messages: 92
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Buna,

Am intr-un acvariu de 25 litri vreo 20 bucati guppy, pui, de aproximativ 1 cm. In altul, de 54 litri, am alti 10 pui de guppy, de aproximativ 2 cm, poate chiar mai mult. Puii provin de la aceeasi gupita, nascuti in aceeasi zi. I-am separat cam la 2 luni de la nastere, pentru a nu fi foarte aglomerat acvariul mic.
Sunt surprinsa de diferenta de dezvoltare, tinand cont ca le ofer aceeasi hrana, la acelasi interval.
Puii au acum cam 3 luni. Cei din acvariul mare traiesc alaturi de 6 neoni si 7 rasbora.
Ce anume a influentat aceasta diferenta de dezvoltare. Azi am mutat inca 4 pui din acvariul mic in cel mare, si se observa si mai mult diferenta dintre ei. Ai zice ca "localii" au cu cateva luni mai mult decat ceilalti.
Sunt nedumerita...
Bazinele seamana foarte mult intre ele ca amenajare, difera doar volumul de apa..
Sa fie adaptarea la conditiile de mediu??? Sau, ce altceva?
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Ai intuit bine : este o problema de limitare (implicit adaptare) data de spatiul vital. Se intimpla la toate speciile, inclusiv la oameni (pigmeii), la cai (caii pitici, dar nu ponei) si chiar la ... Physa!
In acvariul meu de 20 de litri, Physa ramine la 6-7 mm, in acvariul de 400 de litri am deja niste "monstri" de peste 2 cm. Evident, se aplica si legea diminuarii efectului : orice specie se dezvolta
pina la limita biologica a organismului. Intr-un biotop mic, spatiul vital este limitat, nu numai sub aspectul habitatului dar si sub aspectul resurselor, de tot felul.

Oricum, poate intervin si alti colegi cu mai multa experienta in cresterea Guppy insa mie mi se pare ca, chiar pui fiind, in acvariul de 25 de litri sunt mai curind chinuiti decit crescuti.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
GabrielaD
Junior member

Joined: 06/07/2016 09:59:54
Messages: 92
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Multumesc mult pentru raspuns, Silviu.
Intentia este de a-i dona cand cresc un pic mai marisori (cat sa li se vada culorile).
Probabil, ca cel mai bine ar fi ca in maxim o luna sa incep sa-i dau pe cei care sunt mai dezvoltati si sa-i mut pe ceilalti in acvariul mare, pana ii voi dona pe toti.
Cred ca aceasta situatie, legata de conditii de dezvoltare, ofera o perspectiva mai clara despre ce inseamna supraaglomerarea acvariului si consecintele negative ale acesteia (uneori neobservabile).
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Nu e problema doar de spatiu.
Unii pui vor creste mult mai incet. La 2-3 saptamini trebuie separati in mari si mici. Cei mari vor consuma mult mai multa hrana si nu va ramine pt. cei mici. Separindu-i le dai sanse celor mici sa creasca mai repede.

Si la mine unul din puii de ancistrus (am pastrat 4 din 50 -restul sint imprastiati prin Bucuresti) creste in continuare mult mai incet decit fratii lui. Are sub 3 cm, iar ceilalti 3 au peste 4 cm. Poate sa fie eventual si un defect genetic.

Si ai grija cu guppy - femela poate sa fete de 3-4 ori fara sa aiba un mascul pe linga ea. Se inmultesc f. repede si oricare din bazine va fi suprapopulat in cel mult 1 an.

Intr-un acvariu de 20 litri ar incapea cel mult 4-5 guppy la maturitate, dar 20 litri e mic pt. ei. 20 de pui de 1 cm o sa mai mearga 2-3 luni cel mult. E deja suprapopulat. Schimba-le 2 litri de apa la cel mult 2 zile.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com