[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvarelul din camin  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
moisei
Member
[Avatar]

Joined: 04/02/2015 13:37:13
Messages: 220
Location: giurgiu/ Bucuresti (eroilor)
IP:
Offline

Salutare acvaristi si bine v-am regasit.
Nu am mai fost demult pe aici. M-am hotarat sa imi fac un acvariu in caminul studentesc(kogalniceanu)
As vrea sa fie ceva mic, 40 l axat pe plante + pesti.

1 Acvariu: 20 |_|/ 40 x25 acvariul e cel din clasa a 7 problema ar fi ca este putin crapat pe fund (poza) dar i-am facut proba cu apa si nu curge . Crapatura nu este dintr-o parte pana in alta ci doar inceputa. Se
poate utiliza asa daca eventul pun putin silicon?

2 Filtru intern : Aqua Oane PF-301 250l/h
x Se poate folosii acesta? ma gandesc sa scot buretele sau sa ii fac un buzunar in interiorul lui si sa pun material filtrant.

3 Plante : inca nu sunt hotarat dar la suprafata asta nici nu pot alege prea mult. in ori ce caz nu as vrea sa se vada prea mult substrat deci va fi destul de plantat eventual + o radacina sau creanga sau un pietroi

4 Pesti : cred ca vor fii neoni sau zebre dar nu e batut in cuie . ori cum vor fi cativa si de talie mica

5 Substrat : astept recomandari , as dori sa fie fertil evident.

6 Codoi: cred ca voi ramane drojdier. am folisit in trecut bomba Co2 din acid acetic si bicarbonat alimentar si am fost multumit.
7 poate gasesc un crestin sa imi imprumute putina mizerie din filtrul lui pt cand voi incepe ciclare dupa care o pot returna si cu dobanda eventual
8 cameras fiin orientata spre e exista o parte a zilei unde soarele bate in toata camera dar nu pe o durata mai mare de 3-4 ore ar fii o pro blema de luat f in serios?
9Iluminarea: inca nu m-am documentat ce se pretaza la dimensiunile astea. Ar fi suficiente cateva becuri u economice desigur cu specificatiile potrivite sau sa merg pe neoane?
10 ce teste pt appa i-mi recomandati?

multumesc anticipat smilie
L e: cum sa pun poza daca e prea mare?

This message was edited 4 times. Last update was at 13/10/2017 19:48:24


Apa inseamna viata
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Foloseste Pixlr ca sa redimensionezi poza sa se incadreze in dimensiunea permisa. In rest, bafta, probabil te pricepi mai bine decat mine.
Desi, daca ai acvariul cu crapatura pe fund, probabil n-ar fi o idee rea sa-l inlocuiesti, un AquaEl de 45L are o calitate decenta pentru pret.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

UM are dreptate, mai bine mai aduni niste banuti si iei unul care sa nu-ti faca probleme pe viitor.
Nici nu sunt foarte scumpe la acest volum. De exemplu :

https://www.nevertebrate.ro/acvariu-eheim-gb-52-45l-50x30x30cm-18291
https://www.nevertebrate.ro/acvariu-ocean-free-64-l-7185

This message was edited 1 time. Last update was at 13/10/2017 20:52:24


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
moisei
Member
[Avatar]

Joined: 04/02/2015 13:37:13
Messages: 220
Location: giurgiu/ Bucuresti (eroilor)
IP:
Offline

am redimensionat-o
ce parere aveti crapatura este facuta de mine cand il manevram dar stiu ca a mai fost folosit si asa
[Thumb - strh.PNG]


Apa inseamna viata
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

https://www.nevertebrate.ro/acvariu-diversa-60-54l-9190

Stii care e singura crapatura dezirabila cand esti student ...

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
moisei
Member
[Avatar]

Joined: 04/02/2015 13:37:13
Messages: 220
Location: giurgiu/ Bucuresti (eroilor)
IP:
Offline

um02122 wrote:Stii care e singura crapatura dezirabila cand esti student ...

Banuiesc ..te ascult totusi

da dar sa cumpar pachet care mai e farmecul cand nu construiesc eu capacul, iluminarea ..asta cred ca imi place cel mai mult cand incep un nou acvariu

This message was edited 1 time. Last update was at 13/10/2017 21:31:28


Apa inseamna viata
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

moisei wrote:
um02122 wrote:Stii care e singura crapatura dezirabila cand esti student ...

Banuiesc ..te ascult totusi

da dar sa cumpar pachet care mai e farmecul cand nu construiesc eu capacul, iluminarea ..asta cred ca imi place cel mai mult cand incep un nou acvariu


Un urolog celebru zicea:
"F..., nu f..., vremea p... trece."
Iar un coleg de-al lui (Ciomu) a si exemplificat.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

Tu poti evalua cel mai bine situatia. Daca celelalte lipituri sunt ok dubleaza fundul. Daca nu sunt ok mai bine cumperi altul .Vad ca fundul e incastrat intre pereti. Pune un geam nou de dimensiunea fundului cu pereti cu tot, lipeste-l bine si nu o sa ai probleme. Nu uita la sfarsit sa siliconezi si spartura pe interior ca sa nu intre apa intre cele 2 funduri. Toata distractia e 50 lei cu silicon cu tot.

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
moisei
Member
[Avatar]

Joined: 04/02/2015 13:37:13
Messages: 220
Location: giurgiu/ Bucuresti (eroilor)
IP:
Offline

Pai nu e incastarat . mai am o bucata de sticla exact cat fundul si am sa il lipesc .
dar cum voi lipi acest sandwich pun silicon in zigzag sau cum fac?
Mi-as cumparara alt acvariu dar ca student fondurile le aloci spre multe alte lucruri asa ca banii pe care i-as da pe un nou accvariu as vrea sa ii folosesc pentru echipament sau plante
[Thumb - jf.PNG]

This message was edited 1 time. Last update was at 14/10/2017 14:24:39


Apa inseamna viata
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

acum se vede mai bine. Daca nu e incastrat ai 2 variante: cumperi alt acvariu sau scoti fundul sa pui altul. Sa scoti fundul crede-ma ca riscul e mare, munca si mai mare si nu se merita. Nu stiu daca mai tin eu bine minte, dar in Hornbach un acvariu de dimensiunile tale era undeva sub 100lei, parca 60 lei dar numai stiu si nu vreau sa te duc in eroare. Tu daca e sa cumperi silicon si sticla tot cam acolo te duce si e mult mai usor sa faci unul decat sa repari altul. In plus daca celelalte lipituri nu sunt ok sau e prea vechi siliconul mai bine o las-o balta. Eu te sfatuiesc sa cumperi unul si urmareste rubrica vanzari sa vezi cand mai apare ceva ca echipamente de vanzare. Tine minte ca sticla sau acvariul e cea mai ieftina investitie daca te apuci de acvaristica

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
moisei
Member
[Avatar]

Joined: 04/02/2015 13:37:13
Messages: 220
Location: giurgiu/ Bucuresti (eroilor)
IP:
Offline

Cred ca ai dreptate. Maine merg in hornbach sa vad ce gasesc. Ori cum la acvariul actual nu imi convine adancimea display-ului. E 40×20si as fi vrut macar 40x30.
Mai sunt si alte locuri in bucuresti care merita vizitate?

This message was edited 1 time. Last update was at 15/10/2017 06:25:12


Apa inseamna viata
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

tot ce poti face e sa te orientezi eventual la un acvariu facut la comanda. La Hornbach ai acvarii ok la preturi mici. In rest nu mai stiu un magazin de unde sa cumperi la pret de "fabrica" Daca vrei sa ne distram iei tu sticla si silicon si ti-l lipesc eu. E bine sa te gandesti la asta inainte sa cheltui prea multi bani pe transport. Drumurile costa si ele. La un acvariu de dimensiunile astea te costa o bere

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

moisei wrote:Cred ca ai dreptate. Maine merg in hornbach sa vad ce gasesc. Ori cum la acvariul actual nu imi convine adancimea display-ului. E 40×20si as fi vrut macar 40x30.
Mai sunt si alte locuri in bucuresti care merita vizitate?


Cred ca ai luat o decizie buna. Merita sa te gindesti si la oferta colegului Scorpion (daca ii cauti topic-urile, vei vedea ca stie ce spune). In felul acesta mai faci o economie si investesti
cum si cit trebuie in elementul cel mai important al unui acvariu : filtrarea!

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
moisei
Member
[Avatar]

Joined: 04/02/2015 13:37:13
Messages: 220
Location: giurgiu/ Bucuresti (eroilor)
IP:
Offline

Multumesc foarte mult domnule Scorpion . ma voi duce maine in Hornbach sa vad ce gasesc .
pentru propunerea ta meriti o bere ori cum.
Nu mi-a raspuns nimeni in legatura cu filtrarea o ajunge acel filtru intern?daca ii inlocuiesc buretelul cu ceva material filtrant?
sau macar il pot folosi pentru inceput pana imi voi cumpara unHOB

Apa inseamna viata
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Nu vei avea niciodata o filtrare buna, cu un filtru intern, daca acvariul are peste 20-30 de litri.
Mai bine astepti putin si iti cumperi un filtru extern si niste medii filtrante dedicate. Si eu am
fost student, si mie mi-a "batut vintul" prin buzunare dar, daca vrei sa faci o treaba buna, mai ai
rabdare pina poti sa ai resursele necesare. Nu e un sfat, este doar ce as face eu, atit!

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
moisei
Member
[Avatar]

Joined: 04/02/2015 13:37:13
Messages: 220
Location: giurgiu/ Bucuresti (eroilor)
IP:
Offline

Ma gandesc sa fac in felul urmator sa dau o gaura in capacul filtrului si sa prind buretele acolo la exterior astfel sa asigur o filtrare mecanica iar spatiul ramas in interior sa il umplu cu matreial filtrant
ar fi cam 72 ml de material filtrant dupa cat am calculat eu
exista o proportie?
L.E: Mor de nerabdare sa imi vad acvariul cu plante i n el
[Thumb - str.PNG]

[Thumb - sdf.PNG]

This message was edited 2 times. Last update was at 15/10/2017 17:19:02


Apa inseamna viata
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Am incercat sa gasesc o descriere pentru filtru dar nu este clar. Desfa-l in bucati si pune o poza cu componentele,
nu te apuca sa-l gauresti. Poate gasim o solutie mai buna.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Singura solutie pe care o vad sa mearga este sa faci doua modificari. Prima ar fi sa decupezi o portiune de cca, 2 cm de burete pe care sa o pui ca un capac pe corpul filtrului umplut cu materia filtrant. In felul acesta buretele protejeaza pompa de particulele de material filtrant care se pot desprinde. A doua ar fi un manson de burete aplicat la exterior, peste fantele de admisie, care sa faca o filtrare mecanica. Nu va fi foarte estetica dar isi va face treaba. Materialul filtrant ar fi bine sa fie pus intr-un saculet, ca sa il poti manevra usor cu ocazia curatirii.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
moisei
Member
[Avatar]

Joined: 04/02/2015 13:37:13
Messages: 220
Location: giurgiu/ Bucuresti (eroilor)
IP:
Offline

la asta ma gandeam si eu doar ca imi surade mai mult ideea decuparii capacului filtrului+ o bucata de burete pe interior langa rotor
Mai ramnae intrebare ce material sa folosesc si cine imi vinde mie o cantitate asa de mica
sau poate i-mi vinde un coleg de pe forum?
saculetul e ok sa fie dintr-un ciorap de dama?

This message was edited 1 time. Last update was at 15/10/2017 17:41:12


Apa inseamna viata
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Cit ramine, ca volum, dupa ce pui capacul de burete?
Da-mi un PM cu datele tale (nume, adresa, telefon, ...). Am un saculet special si pot sa ma lipsesc de putin Eheim Pro din rezerva pe care o am pentru un nano in lucru.
Masoara si suprafata care trebuie acoperita cu burete. Am niste bureti grosieri ramasi de la un JBL care cred ca s-ar potrivi dar imi trebuie dimensiunea mansonului.

This message was edited 2 times. Last update was at 15/10/2017 17:50:04


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com