[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
tetra medica contralck pentru gris  XML
Forum Index » Boli/tratamente
Author Message
atache2000
Junior member
[Avatar]

Joined: 08/01/2017 14:56:43
Messages: 99
Location: bucuresti
IP:
Offline

De cateva zile au aparut pe cativa neoni cate un punct alb (gris),am ridicat temperatura la 30C si am adaugat sare neiodata dizolvata in apa .
Dupa 3 zile am vazut ca au aparut pete si pe alti pesti decat cei initiali si am decis sa iau un tratament pentru asa ceva ,in magazin mi sa recomandat Tetra medica contralck si aseara am facut un schimb de apa de 20% cum scrie in prospect si am adaugat solutia 60ml pentru 200l de apa.
De dimineata cand sa aprins lumina ma luat groaza, toti neoni abia mai respirau (3 murise deja)mai aveam 3 Amano au murit si astia ,vreo 10 RCS morti restul se chinuiau sa ajunga la suprafata,ciudat ca am si 5 Otto 6 Cory care nu aveau nici un stres erau OK .
Am schimbat cam 70% apa si creveti si neoni au inceput sa isi revina , au mai murit 3 neoni dar restul sunt vioi .
Am gresit eu cu ceva ,mai trebuia facut ceva in afara de ce scrie pe flaconul Tetra?
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Cred ca eticheta produsului nu era bine sau complet tradusa. Am cauta originalul si am gasit mentiuni importante. Scrie acolo ca exista specii mai sensibile (de ex. neonii) la care doza este de 5 ml per 40 litri de apa in loc da 5 ml la 10-20 litri. Asadar, doza ar fi trebuit sa fie 25 ml, urmata de schimb de apa si filtrarea apei prin carbune activ inaintea urmatorului tratament, timp de 4 zile. In al doilea rind, crevetii sunt intotdeauna mai sensibili la astfel de tratamente decit pestii. Era mai bine sa-i extragi din acvariu. Produsul contine formaldehida, foarte toxica pentru nevertebrate (creveti, melci). Si un ultim sfat din propria experienta : nu mai face tratamente seara, inainte de culcare. Orice tratament sau conditioner trebuie aplicat cind ai cel putin 3-4 ore la dispozitie ca sa observi comportamentul vietatilor. Firmele serioase (de ex. ADA) mentioneaza asta pe prospecte.

Surse :
https://www.aquaristikshop.com/aquaristic/TetraMedica-ContraIck/117898/
https://www.amazon.de/Tetra-Arzneimittel-Zierfische-Pünktchenkrankheit-Hautparasiten/dp/B000XAE4VS

This message was edited 2 times. Last update was at 12/10/2017 18:54:36


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
atache2000
Junior member
[Avatar]

Joined: 08/01/2017 14:56:43
Messages: 99
Location: bucuresti
IP:
Offline

Multumesc Silviu ,am facut tratamentul cu 3 ore inainte de stingerea lumini si erau ok chiar vioi .
Cat despre prospect se pare ca este potal gresit ,la mine doza era de 6ml la 20 de litri si nu scrie nimic despre neoni sau nevertebrate ,am cautat si pe net pe paginile romanesti si am gasi acelas prospect ca la mine.
Creveti nu pot sa ii mai scot din acvariu ca sunt prea multi si am o gramada de plante.
Acum nu stiu ce sa mai fac sa pun iar Tetra sau sa las apa cu sare?
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Nu am multa experienta in acest domeniu dar iti pot spune ce as face eu : as folosi doza minima, cite un tratament pe zi timp de 5 zile (cum spune prospectul) fiecare tratament urmat de schimb de apa dupa citeva ore, pentru a nu avea un efect cumulativ de substanta activa in apa. Poate intervin si alti colegi care au avut astfel de experiente.

This message was edited 1 time. Last update was at 12/10/2017 19:34:45


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
 
Forum Index » Boli/tratamente
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com