[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Boala PESTISORI  XML
Forum Index » Boli/tratamente
Author Message
opaliu
Member

Joined: 04/09/2014 12:29:43
Messages: 183
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pestii mei dezvolta o boala despre care nu stiu nimic.Slabesc foarte mult pina ajung cu burta 'lipita',si pina la urma mor.Pe corp nu au nici un semn,decit slabesc.Ce boala ar putea fi si cu ce as putea-o trata.Sa incerc cu Baktopur?O fi contagioasa?Multumesc mult!
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2854
Location: Targu Mures
IP:
Online

Dupa ce descrii sunt ceva paraziti interni, dar pana nu ne spui ce ai in ce ii tii si in ce conditii mai mult nu te putem ajuta
[Email]
opaliu
Member

Joined: 04/09/2014 12:29:43
Messages: 183
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Acvariul este de 63l brut si este plin cu vreo 30-35 pui de xipho pe care ii tin sa mai creasca, ei avind intre 2-3cm.Dintre ei 3-4 cred ca sunt bolnavi deoarece sunt slabi iar acum o saptamina am avut si un deces.As vrea sa-i tratez deoarece nu vreau ca sa imi moara.Multumesc mult!
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2854
Location: Targu Mures
IP:
Online

Ce temperature ai acolo si cata apa schimbi si cat de des ?
[Email]
opaliu
Member

Joined: 04/09/2014 12:29:43
Messages: 183
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Temp.25grade iar apa o schimb 30% o data pe sapt.Cred ca boala am luat-o de la pet shop printr-un molly la care am vazut prima data boala si care se parea ca se vindeca ,dar a fost doar parerea.El a murit,au mai murit si doi guppy iar dupa am crezut ca am scapat de ea,dar a reaparut la puii de xipho.As vrea foarte mult sa scap de ea.Multumesc!
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2854
Location: Targu Mures
IP:
Online

La schimburi incearca macar 50% saptamanal desi puietul nu asa se creste ci cu schimburi macar la doua zile sau chiar zilnic
[Email]
opaliu
Member

Joined: 04/09/2014 12:29:43
Messages: 183
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Daca boala e de la schimbul de apa de ce in acelasi acvariu mi-au murit de aceesi boala niste guppii si un moly?multumesc!

ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2854
Location: Targu Mures
IP:
Online

Starea lor vine de la LIPSA SAU INSUFICIENTA APA SCHIMBATA, adica pestii tai se intoxica cu poluantii proveniti din apa murdara neschimbata in care se kk si in care se strica resturi de mancare, adica ammoniac si nitriti sau/si nitrati. Daca ai citi despre ciclare in acvarii poate ai intelege mai bine, pana atunci crede-ma pe cuvant si fa schimburi de apa sau uita-te cum iti mor pestii. Sunt multi si strica apa, pestii se cresc cu temperatura optima, hrana si schimburi de apa=igiena, nu cu comoditate
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

60 de litri inseamna ceva de genul 50x40x30 cm. Aici, 35 de pesti, chiar mici, consuma oxigenul din apa mai repede decit poate fi introdus in apa.
La asta se adauga dejectiile, resturile de mincare, ... o intreaga chimie a apei. In plus, fiind aglomerati, au si un stress legat de habitat. De un animal stresat se "lipesc"
mult mai usor toate bolile. Asadar, pestii se simt precum un caras intr-un bol de 10 litri. Poate te gindesti ca la fel stau pestii in acvariile de pe la pet-shop-uri. Da, dar
acolo nu-ti spune nimeni ce pierderi au, ce boli, ... De nenumarate ori am vizitat pet-shop-uri in care, in bazinele aglomerate, 80% din pesti erau aparent sanatosi iar
restul se invirteau prin apa dezorientati. Ei erau "pierderile colaterale".

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
 
Forum Index » Boli/tratamente
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com