[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Putin ajutor !  XML
Forum Index » General info
Author Message
varza
Junior member

Joined: 11/10/2017 12:30:44
Messages: 15
IP:
Offline

Buna ziua , sunt membru nou pe acest forum, sper sa postez corect nelamurirea mea aici si totodata sper ca cineva sa ma lamureasca si pe mine.
Am un acvariu 200 l cu pesti tropicali pe care il folosesc intrun sistem de acvaponie , sistemul este operational de aproximativ 3-4 luni fara a intampina absolut nici o problema , dar in urma cu 2 zile am inceput sa observ cum o parte din guppy si molly au inceput sa aiba urmatoarele simptome : letargici , inoata la suprafata ori pe fundul acvariului si nu au pofta de mancare. Am pierdut pana acum 3 molly si 3 guppy precizez ca nu prezinta absolut nici un fel de boala sunt in stare exemplara ... singura greaseala pe tot parcursul acestor luni ar fi ca in ultimele zile am lasat apa la 21.5 noaptea care ma duce cu gandul ca poate am activat anumiti paraziti intestinali sau alte tipuri de paraziti care sunt deja existenti in pesti ... tratament nu doresc sa fac , iar din cauza aceasta sper sa fie doar o intoxicatie cu FUM DE TIGARA ... se fumeaza foarte mult in camera iar acvariul nu are capac + ca sistemul de ciclare care asigura apa in mediile de crestere este asigurat prin forta gravitationala iar aerul face contact cu apa in mai multe cascade ....
Acvariu - 200 L
Pesti - 30 neoni ; 4 molly (1 big belly dalmatian ) 2M+2F ; 2 xiphori 1M+1F ; 8 guppy 6M+2F ( era altfel numaratoarea ) ; 1 sanitar cori ; 5 zebre 1M+4F ( din pacate ) ; 4 creveti amano sau nu stiu ce specie mai maricica ; si mai nou 3 melci asasini fiindca am o invazie de melci mici maronii ( sper sa nu fie ei purtatori de boli )
Substrat - nisip 25 L
Decor - cateva pietre de rau
Pompa apa 1200 l/h
Ca filtru e mai putin mai dificil de explicat fiindca e facut acasa redneck style ideea ca isi face treaba zic rezultatele fiind testele de apa realizate cu test kit jbl test lab :
Test 1 - 15.08.2017
PO4 - 0.4 ppm
NO3- 5 ppm
NO2- 0.08 ppm
NH4- 0.05
Ph- 7.5
Gh - 9
Kh - 5.5
O2-8

Test 2 - 26.09.2017
PO4 - 1.0 ppm
NO3- 0 ppm
NO2 - 0.025ppm
NH4 - 0.05 ppm
PH - 7.5
GH - 8
KH - 5
O2 - 10 ppm

Test 3 - 11.10.2017
PO4 - 0.1 ppm
NO3 - 0 ppm
NO2 - 0.05 ppm
NH4 - 0.05 ppm
PH - 7.5
GH - 8
KH - 5
O2 - 10 ppm
Fe - 0.2 ppm
SiO2 >6.0 ppm ( poate sa fie o cauza ? )

Adaug constant si sare amara si fier in cantitati normale.Tin sa mentionez ca mediile de crestere a plantelor sunt bile de argila ( aproximativ 28 L) si sunt curate nu prezinta miros , apa din acvariu la fel fiind foarte curata neprezentand nici un fel de miros dubios ... A da , si nu fac deloc schimburi de apa , dar trebuie sa adaug aproximativ 10 litri de apa la 3 zile in zilele calduroase cred ca mai bine 15-17 litri.
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

In primul rand 21,5 nu e o temperatura pentru pesti tropicali ! Asa poti tine carasi sau alti pesti de apa rece, ridica temperature macar la 25 de grade desi 26-27 ar fi mai bine pentru neoni, corry, la restul merge 24-25. Nu ai activat "niste paraziti" ci ai slabit imunitatea pestilor cu expunerea constanta la temperature joasa. Inceasca sa stai cateva zile la zece grade sa vezi cum se "activeaza" microbii in organism. In alt aspect e ca ai NO2 si NH4 detectabili, nu trebuie sa existe deloc-posibila intoxicatie cu amoniac, nu inteleg de ce adaugi constant sare amara! Spui ca e system aquaponic asta presupune ca apa proaspata nu prea vad pestii, iar asta iar nu e bine. In primul rand imbunatateste temperature si vezi daca apar schimbari
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Indiferent daca este un aquaponic sau paludarium, schimburile de apa trebuie sa respecte aceeasi regula : min. 25% pe saptamina, in cel mai rau caz un schimb masiv la doua saptamini,
daca incarcatura organica nu devine prea mare iar filtrarea este foarte buna. Faptul ca apa se evapora, chiar si pentru putin timp, inseamna o concentrare a substantelor dizolvate in apa,
ceea ce este si mai rau. Faptul ca ai NO3 = 0 ridica de asemenea o intrebare. Daca schimburile de apa ar fi frecvente, ar fi o explicatie. Asa insa, nu este o veste prea buna. Poate ar trebui,
totusi, sa ne descrii sistemul de filtrare. Citeva poze ar fi utile, cu siguranta.

PS : Nu am inteles un singur lucru : care e chestia cu epsomit-ul? Din cite stiu eu, sarea amara se foloseste in cazul tratamentelor plantelor terestre si pentru amendarea terenurilor, poate fi
adaugata in doze mici in solutie de fertilizare a plantelor de interior, inclusiv pentru bonsai. Este extrem de utila pentru regenerarea gazonului si pentru plantele cu inflorire permanenta (de ex.
trandafirii sau muscatele). Poate este la fel de utila si in cazul plantelor submerse, dar care e scopul? Ai deficit de magneziu?

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
varza
Junior member

Joined: 11/10/2017 12:30:44
Messages: 15
IP:
Offline

apa proaspata adaug cate 10 litri la 3 zile la o temperatura ambientala de 23c , la 30c adaug 15 litri la 3 zile , deci apa se schimba 10-15 % din volum odata pe saptamana ... ca vreau sau ca nu vreau eu , in ceea ce priveste temperatura am ridicat`o acum 2 zile la 24-25 situatia pare putin mai buna , dar nu cu adevarat , sare amara adaug deoarece plantele mele manca mg din apa si le dau fiindca am vazut pe mai multe site`uri cum ca aceasta ar ajuta la decongestionarea intestinala ( pesti primesc mancare si de 10 ori pe zi , cantitate ce poate fi consumata in 2-3 minute ) , iar cu no2 si nh4 daca eu nu permit o concentratia mai ridicata de no2 si nh4 atunci rup circuitul de nitrificare al bacteriilor in natura , deci nu am cu ce hranii plantele ... inteleg ca nu fac bine dar din ce am mai citit si eu ( sunt incepator ) aceste valori sunt in limitele normale nu ? Si daca te`am incurcat putin cu sarea trebe sa o lamuresc sa nu ramana asa in aer , sarea amara desi se numeste sare amara nu contine sodiu doar magneziu.Azi o sa urc temperatura in acvariu la 26-27 poate cine stie .... ! A si cu No2 si Nh4 daca poti te rog sa indici niste valori de siguranta in care pot tine pesti ar fi super ok !
Silviu man da am o cantitate mare de plante in afara acvariului ... 2 rosii cherry cu dimensiune de 1.3 m H si o rosie normala iar de vreo 1.6 m h ( toate 3 sunt pe rod am vreo 30 de rosii ) mai am si 2 ardei care iar au intrat pe rod si consuma mg si fier in prostie ... explicatia mea pentru faptul ca nu am deloc No3 (au disparut ) este ca plantele consuma mai mult no3 decat poate sistemul meu de ciclare sa descompuna no2 sau nu mere asa ?
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Ne-ai bagat in ceata ... Ne dai informatiile cu lingurita.
Pune o poza, ca sa intelegem mai bine ce si unde creste si de unde isi ia sarurile minerale.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
varza
Junior member

Joined: 11/10/2017 12:30:44
Messages: 15
IP:
Offline

treaba e simpla , pompa de apa scoate apa o urca la o inaltime de 1.65 trece printrun filtru improvizat facut dintro jardiniera de 8 litri care contine Burete , bile de ceramica , bile de argila , si vata de plastic dupa ce a trecut prin jardniera asta ( filtru solide ) apa curge printr`o teava in 2 jardiniere fiecare de 13 l volum ( pline cu bile de argila in care se afla plantele ) dupa care o colectez si iar o trec prin un filtru inainte sa intre in acvariu filtru care e alcatuit din burete albastru de acvariu vata de plastic .
Va rog sa nu fiti asa duri , acesta este un proiect pilot si nu am dorit sa investesc o suma mare in aparatura profesionala!
[Thumb - IMG-20170919-WA0017.jpeg]

[Thumb - IMG-20170919-WA0025.jpeg]

This message was edited 1 time. Last update was at 11/10/2017 19:26:50

Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Pai ... ce inteleg eu din tot acel sistem, dealtfel interesant, este ca folosesti de fapt acvariul pe post de fertilizant. Sau invers, ca vrei sa folosesti capacitatea de absorbtie radiculara
a plantelor pe post de filtru. Sau si una si alta, intr-un fel de filtru simbiotic. E corect ce spun?

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
varza
Junior member

Joined: 11/10/2017 12:30:44
Messages: 15
IP:
Offline

DAAAAA un sistem simbiotic asta este, dar nu am vrut sa descriu asa mult sistemul si ce face cat problema mea care am intampinat`o scz de incurcatura
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

OK, am inteles. Ideea este chiar foarte interesanta. Un singur lucru nu inteleg : de ce nu ai plante si in acvariu?

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
varza
Junior member

Joined: 11/10/2017 12:30:44
Messages: 15
IP:
Offline

Inca 2 poze
[Thumb - IMG-20170919-WA0019.jpeg]

varza
Junior member

Joined: 11/10/2017 12:30:44
Messages: 15
IP:
Offline

2
[Thumb - IMG-20170929-WA0011.jpg]

Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Scuza-mi intrebarea mai personala : esti casatorit? Pentru ca daca da, ai mare noroc!
Daca faceam eu grozavia aia in balconul apartamentului, lasind deoparte faptul ca cine stie ce
"accidente" aveau loc pe parcurs ... cred ca beam bere la picatura!

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
varza
Junior member

Joined: 11/10/2017 12:30:44
Messages: 15
IP:
Offline

Pai consuma nutrienti vitali pt plantele din exteriorul acvariului , si asta inseamna ca trebuie sa suplimentez mancarea ... deja sunt la limita cu capacitatea sistemului de a produce No2 fiindca sunt limitat de numarul pestilor momentan , si dupa experientele cu pesti morti chiar am redus mult mancarea 2-3 zile pentru a rezolva problema , si stiu ca poate suna ignorant dar odata ce le`am asigurat cat de cat locuri pt a se ascunde in acvariu cand se simt amenintati , la ce ar ajuta plantele de acvariu ? imi modifica ceva prin apa ? consuma ceva in plus in minus ? vreun tip de planta care nu o cunosc si fixeaza ceva nutrient in acvariu ? Daca e nevoie pot sa pun si ceva plante , dar in principal motivele pt care acvariu nu este plantat : 1 manca din nutrientii destinati plantelor si 2 face mizerie eu sunt lenes ....
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

OK, am inteles care este rezultatul. Acum hai sa vedem unde se rupe echilibrul. Eu cred ca trebuie sa o iei invers si sa vezi sau sa vedem ce strica echilibrul din acvariu.
La o prima vedere, o populatie de plante stem, de tip easy ar trebui sa ajute.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
varza
Junior member

Joined: 11/10/2017 12:30:44
Messages: 15
IP:
Offline

Nu sunt cu acte... dar locuiesc cu a mea de 13 ani impreuna si acum urmeaza mutarea la tara unde taranul modern ... trebe sa fie gata adaptat conditilor pentru a supravietuii mai usor adica urmeaza un sistem profi intro sera ... acvaponia nu este noua , sunt chiar sisteme profesionale care incep undeva la 2300 de euro / 1 metru cub de apa ( pret in care este calculat si sera profesioanala )
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

varza wrote:Pai consuma nutrienti vitali pt plantele din exteriorul acvariului , si asta inseamna ca trebuie sa suplimentez mancarea ... deja sunt la limita cu capacitatea sistemului de a produce No2 fiindca sunt limitat de numarul pestilor momentan , si dupa experientele cu pesti morti chiar am redus mult mancarea 2-3 zile pentru a rezolva problema , si stiu ca poate suna ignorant dar odata ce le`am asigurat cat de cat locuri pt a se ascunde in acvariu cand se simt amenintati , la ce ar ajuta plantele de acvariu ? imi modifica ceva prin apa ? consuma ceva in plus in minus ? vreun tip de planta care nu o cunosc si fixeaza ceva nutrient in acvariu ? Daca e nevoie pot sa pun si ceva plante , dar in principal motivele pt care acvariu nu este plantat : 1 manca din nutrientii destinati plantelor si 2 face mizerie eu sunt lenes ....


Nutrienti nu inseamna numai compusi azotati. Este posibil ca in acvariu sa se intoarca alte substante care sa se acumuleze si sa-ti creeze probleme. Atentie, esti pe un forum de acvaristica,
asadar prima noastra grija este despre ce se afla ... sub apa!

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

varza wrote:Nu sunt cu acte... dar locuiesc cu a mea de 13 ani impreuna si acum urmeaza mutarea la tara unde taranul modern ... trebe sa fie gata adaptat conditilor pentru a supravietuii mai usor adica urmeaza un sistem profi intro sera ... acvaponia nu este noua , sunt chiar sisteme profesionale care incep undeva la 2300 de euro / 1 metru cub de apa ( pret in care este calculat si sera profesioanala )


Aaaaa! Pai asa spune, frate! Deci fara acte. OK, stai sa vezi cum se schimba atitudinea dupa ce semnezi! Si eu, dupa 30 de ani de experienta, nu cred ca pot fi contrazis ...

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

In orice caz, proiectul mi se pare extraordinar! Nu m-am documentat pe un astfel de domeniu dar promit sa o fac pentru ca este o idee care poate fi adaptata pentru un
paludarium pe care il am in lucru (ma rog, abia in faza de proiect).

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
varza
Junior member

Joined: 11/10/2017 12:30:44
Messages: 15
IP:
Offline

mi`ai deschis mintea cu ranga ... am taiat acu 1 saptamana si cateva zile o rosie fiindca nu facea fata sistemu cu nutrienti necesari plantelor , dar din lene si nepasare am taiat planta si am scos doar radacinile mari de la suprafata necuratand toata jardiniera , descompunerea acestei radacini de rosii poate sa rezulte in substante care omoara pestii mei ?

Studiez despre acvaponie de 3-4 ani destul de intens daca cumva ai nevoie de ceva indrumare cu cea mai mare placere , binenteles in limita cunostiintelor mele umile nu`s nici chimist , nici zootehnist , nici veterinar , n`am nici o treaba cu domeniile acestea dar sunt pasionat !

Dar aparent cica trebuia sa fie un miros de otet in jardiniera si acesta nu este )

This message was edited 2 times. Last update was at 11/10/2017 19:50:15

Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Depinde de tipul de fermentatie bacteriana care a produs descompunerea. As inclina sa cred ca nu, pentru ca ar fi trebuit sa fie influentati parametri analizati (amoniac, nitriti, nitrati). Totusi, in anumite conditii putea sa aiba loc si o fermentatie sulfurica sau butirica. In acest caz, da, ar rezulta produsi de descompunere care ar putea afecta pestii. Si in acvariu, in substrat, pot apare acest gen de fermentatii, cu emanarea de gaze nocive, preponderent hidrogen sulfurat. Un miros persistent de apa statuta, de balta, ar fi un indicator. Ai putea sa verifici daca in acel sol a avut loc astfel de fermentatii prin determinarea pH-ului unei solutii formata din 10 g de sol bine maruntit diluat in 100 ml de apa distilata. Teoretic, pH-ul trebuie sa fie neutru. Daca este acid sau puternic alcalin, acolo ar fi o problema.

Edit : Si nu mai fuma in camera in care stau "copiii" !!!!

This message was edited 4 times. Last update was at 11/10/2017 19:58:10


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
 
Forum Index » General info
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com