[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Beta cu probleme  XML
Forum Index » Boli/tratamente
Author Message
Stasi
Junior member

Joined: 10/10/2017 08:58:27
Messages: 7
IP:
Offline

Detin acvariu de 60l, in care am 2 carasei, 2 scalari, 8 neoni si un peste beta, de mici dimensiuni (incerc sa atasez poza). Beta de doua zile a devenit din ce in ce mai suparat, sta ascuns dupa filtru sau cu burta pe substrat, refuza hrana si nu mai este energic deloc. Era un peste deosebit de vioi. Am observat fecale lungi, transparente. Ceilalti peste par in regula, fara modificari de comportament. Aveti vreun sfat? Detin doar de doua saptamani acvariul si nu stiu ce tratament sa ii dau.
McLovin'
Member
[Avatar]
Joined: 03/01/2017 12:01:12
Messages: 289
Location: Timisoara
IP:
Offline

In primul rand, in 60 L scalarii si carasii nu au ce cauta, sunt pesti care au nevoie de un minim de 50 L per peste ca sa le mearga bine.
In al doilea rand, daca ai doar de 2 saptamani acvariul, acesta nu e ciclat, adica nu s-au format bacteriile necesare pentru a transforma amoniacul si nitritii(care sunt foarte toxice pentru pesti) in compusi mai putin toxici, adica nitratii. Asta poate fi motivul pentru care Betta s-a imbolnavit. Ce filtrare ai la acvariu?
Sfaturile mele ar fi:
1. Sa faci un acvariu mult mai mare in care sa tii pestii , iar pe Betta sa il separi, nu este un peste pe care sa il tii la comun cu altii SAU
2. Sa donezi pestii actuali cuiva care are un acvariu ciclat si conditii adecvate pentru a-i creste si daca vrei sa continui cu acest hobby, sa te documentezi bine si sa o iei de la 0, urmand toti pasii.

Stasi
Junior member

Joined: 10/10/2017 08:58:27
Messages: 7
IP:
Offline

Filtrul este aquael fan filter 1 plus. Eu nu am cumparat nimic. Am primit atat pestii cat si acvariul in exact aceasta "componenta". Vechiul proprietar ii avea de aprox. 1an.
Stasi
Junior member

Joined: 10/10/2017 08:58:27
Messages: 7
IP:
Offline

Acesta este pestele.
[Thumb - CM170927-205947003.jpg]

MihaiN
Junior member

Joined: 29/06/2017 14:48:16
Messages: 31
Location: Bucuresti, Drumul Taberei
IP:
Offline

Pare a fi o femela de betta. Pentru inceput ai putea pregati un alt spatiu pentru a o tine in carantina (daca nu ai un alt acvariu o poti tine si intr-un borcan de 3 litri cu apa declorinata) si hranita cu zgarcenie. Pentru accelerarea procesului de declorinare eu pun apa calda intr-o galeata de 10 l, folosind dusul pentru agitarea apei.
Pana cand apa ajunge la temperatura camerei, folosesc si o pompa de aer impreuna cu o piatra poroasa pentru barbotarea apei in vederea eliminarii clorului si a altor gaze.
Verifica temperatura apei inainte sa bagi orice vietate in ea.
Cred ca nici in acvariul mare nu ti-ar strica un schimb de apa (max 30%) avand in vedere culoarea.
Ce temperatura ai in acvariu (am avut si eu un Betta si am obsearvat ca la temperaturi de 22grade devine destul de lipsit de vlaga)?
Succes!
Stasi
Junior member

Joined: 10/10/2017 08:58:27
Messages: 7
IP:
Offline

Multumesc pentru raspuns! In acvariu am 25°. Nu am folosit inca incalzitorul. Iti urmez sfaturile si il scot din acvariu. Imi poti recomanda si un tratament?
MihaiN
Junior member

Joined: 29/06/2017 14:48:16
Messages: 31
Location: Bucuresti, Drumul Taberei
IP:
Offline

Tratamentul se da in functie de simptome, nu ma pot pronunta asupra acestui aspect. Momentan vezi cum raspunde la niste conditii mai bune (apa curata si stres mai putin). Apropo, sa ai in vedere ca apa in borcan se schimba destul de des, avand in vedere ca nu ai filtrare, asa ca e bine sa pui apa la declorinat intr-o galeata sa nu mai stai cu pompa de aer si alte cele.
Eventual poti pune si o poza cu intreg acvariul sa ne facem o idee despre mediul ei actual.
Stasi
Junior member

Joined: 10/10/2017 08:58:27
Messages: 7
IP:
Offline

L-am mutat intr-un acvariu mai mare si am pus incalzitorul. Nu am sesizat nicio modificare comportamentala, doar ca incepe sa se decoloreze dinspre burta spre spate... Mai mult, nu stiu cum sa-l ajut.
McLovin'
Member
[Avatar]
Joined: 03/01/2017 12:01:12
Messages: 289
Location: Timisoara
IP:
Offline

Faptul ca ai observat fecale transparente, poate indica paraziti intestinali. Nu sunt experta, dar eu as incerca sa il tratez cu Sera Baktopur. Mai asteapta totusi si parerea unor useri mai experimentati decat mine.
GreenLifeAquatics
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2016 23:53:35
Messages: 334
Location: Peris, Ilfov
IP:
Offline

Mie imi pare ok pestele de obicei femela de beta cand e stresata dispare dunga de pe corp, atat timp cat se vede dunga de la posta pestele e ok, daca nu mananca poate sa fie alt motiv, la paraziti intestinali sunt doua tipuri de pesti purtatori si cei care sunt afectati de boala si de obicei din experienta sunt mai mancaciosi cu si timpul burta devine mai mica pana aproape devine ca o adancitura in corpul pestelui si e aproape de moarte, in functie de peste si daca are putere de a lupta poate dura si 6 luni, parazitii intestinali sunt cei mai inervati din bolile pestilor pe care am dat pana acum pentru ca trebuie sa tratezi pestele/pestii o perioada indelungata si tot nu esti sigur daca au scapat, trebuie aspirat substratul sau fundul acvariului foarte bine, ca acolo se aduna oua de paraziti si daca vin pesti si ciugulesc o iei de la inceput , cei care sunt la inceput sunt mai usor de vindecat, cei mai afectati sunt vivipari aia imediat se imbolnavesc , in acvariu cel mare la mine boala e prezenta si nu am scapat sigur de ea, mam saturat sa o tratez si le dau mancare buna ma gandesc ca trebuie sa iau pe rand pesti sa ii tratez, celelalte acvarii sunt ok cat timp nu le contaminez, mancarea congelata si cea vie ii ajuta foarte mult dar uneori nu gasesti. Eu am avut un mascul de beta foarte lenes si impulsiv si nu vedeam ca mananca cu saptamana si a murit de batanete, uneori plutea la suprafata si ziceai ca ii mort, numai daca il atingeai schita ceva, a stat in acvariu de 200litri cu pesti care il putea rupe in doua usor si mai avea tupeul sa ii mai ciupesca , in concluzie pestele tau e bine trebuie sa il observi, un schimb mai des de apa in cantitate mai mica la fel ajuta, sa sari repede cu medicamente cand nu stii exact ce si cum poate fi periculos, tot din experienta iti zic ca pesti beta nu prea au treaba cu boala asta, sunt mai mult purtatori, sper sa te ajute. O seara placuta

My Intent is Unbending.
My Focus Unending.
Every piece is a part of the whole.
Every thought that I think...
Every movement I make...
Every action I take...
Brings me closer and closer to my goal.
- Darlo Okasi
Stasi
Junior member

Joined: 10/10/2017 08:58:27
Messages: 7
IP:
Offline

Multumesc mult, GreenLifeAqatic! Intradevar, la cateva ore dupa ce l-am scos din acvariul mare si am ridicat temperatura, a devenit mult mai vioi si a mancat!! Imi place sa cred ca a avut 'o pasa proasta' si isi va reveni. N-am reusit sa ii observ excrementele inca, dar il tin sub observatie. Sper sa se faca bine.
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

betta, scalarii si carasii sunt niste specii care traiesc la temperaturi total diferite, de aceea amestecul lor nu este recomandat. Carasii se simt bine la 18-20 grade, betta si scalarii la 26-28. La 25 de grade cat ai tu unii sunt la limita caldurii iar ceilalti la limita frigului(daca ma pot exprima asa). Era clar ca undeva se va rupe ata, si de regula se rupe acolo unde este mai subtire, adica la betta si sa vedem scalarii. E drept ca pestii incerca sa se adapteze la apa pe care le-o pui la dispozitie, dar din pacate unii rezista mai bine altii nu. Betta este un peste cu o durata mica de viata si destul de sensibil, iar schimbarile de apa il pot afecta ireversibil. Carasii sunt mai de "balta"zic eu si mai rezistenti. Asa ca...De aici trage tu niste concluzii cam ce ar trebui sa faci in acvariu

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
 
Forum Index » Boli/tratamente
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com