[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Masa acvariu.  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
LooSeR
Senior member
[Avatar]

Joined: 18/03/2006 10:31:02
Messages: 571
Location: Bucuresti, Marasesti
IP:
Offline

Salutare.
Am luat acvariu de 400litri ideea e ca loc deocamdata am pe un birou.
Care are 73.5 cm inaltime. Cate picioare din pal verticale sa i ifac ?
marimea unui picior e de 73.5x55.7

Vand Pui vijla maghiar ! Pt detalii PM !
[WWW] [Yahoo!] [MSN]
arnoldx
Member
[Avatar]

Joined: 01/11/2005 18:23:59
Messages: 192
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Eu am un acvariu de 350 L si unul de 500L pe masa de pal grosime 18 mm.La laterale am ambele dublate si mai am intarioarele din mijloc tot din pal de dimensiunea lateralei si astea ambele dublate.Si rezista.
Marele Alb ma ajutat in dilema asta cand a trebuit sa imi fac masa petru acvarii

Cel mai bun medicament antistres este privitul unui acvariu
[Email]
LooSeR
Senior member
[Avatar]

Joined: 18/03/2006 10:31:02
Messages: 571
Location: Bucuresti, Marasesti
IP:
Offline

am gasit o solutie mai buna !
O masa din Lemn Masiv cu 6 picioare rotunde cu diametru de la 15 la 10cm diametru. + o masuta in forma de + fara o bara deci ar veni 2 placi cu unghiuri de 90grade ( dar nu intersectate _|_ (cam asa )

Vand Pui vijla maghiar ! Pt detalii PM !
[WWW] [Yahoo!] [MSN]
constr_acv
Membru banat

Joined: 03/07/2006 04:27:26
Messages: 39
Location: Iasi
IP:
Offline

Lemnul, oricat de bine ar fi fiert, aburit, uscat s.a.m.d., in timp tot lucreaza. Ma refer la partea de rezistenta a mesei.
Asa ca, un suport din teava rectangulara imbracat in pal sau scanduri il consider solutia potrivita.
[Email]
siliconu`
Senior member
[Avatar]

Joined: 24/04/2002 20:58:15
Messages: 507
Location: Cluj-Napoca,Gruia
IP:
Offline

arnoldx wrote:Eu am un acvariu de 350 L si unul de 500L pe masa de pal grosime 18 mm.La laterale am ambele dublate si mai am intarioarele din mijloc tot din pal de dimensiunea lateralei si astea ambele dublate.Si rezista.


E interesant ce spui tu acolo dar n-am inteles nimic si cred ca nici altii.

clin uatar for iu, mai uait frend!
[Yahoo!]
constr_acv
Membru banat

Joined: 03/07/2006 04:27:26
Messages: 39
Location: Iasi
IP:
Offline

Ei, cateva virgule acolo, puse la locul potrivit, si ar fi fost ceva mai usor de inteles.
Din pacate insa, multi au tras in scoala matza (pisica) de virgula (coada)!!!
Nu sunt un adversar al stilului laconic. Cred insa ca fiecare dintre noi ar trebui sa-si citeasca cu atentie mesajele inainte de a le trimite.
Fara nici o suparare. O sapuneala buna poate fi, la timpul potrivit, un bun stimulent. Din acest punct de vedere, 10 puncte (din 10) pentru dl. siliconu'.
[Email]
arnoldx
Member
[Avatar]

Joined: 01/11/2005 18:23:59
Messages: 192
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Uite cam asa ar trebui sa stea lateralele si intariturile de mijloc:

II II II II

Toate cuprinse intre fund si partea de sus a mesei.

Cel mai bun medicament antistres este privitul unui acvariu
[Email]
constr_acv
Membru banat

Joined: 03/07/2006 04:27:26
Messages: 39
Location: Iasi
IP:
Offline

Simplu si eficient.
Sper ca nu te-ai suparat. Uneori am tendinta de a exagera.
[Email]
LooSeR
Senior member
[Avatar]

Joined: 18/03/2006 10:31:02
Messages: 571
Location: Bucuresti, Marasesti
IP:
Offline

masa ma intereseaza sa tina in jur de 2 luni ! cand o sa schimb mobila cu totul ! si o sa fac special pt acvariu !
am umplut acvariu si nu a scartait nimic sper sa nu cada peste noapte

Vand Pui vijla maghiar ! Pt detalii PM !
[WWW] [Yahoo!] [MSN]
constr_acv
Membru banat

Joined: 03/07/2006 04:27:26
Messages: 39
Location: Iasi
IP:
Offline

Pt. LooSeR: daca te hotarasti totusi sa faci suportul din lemn 100%, evita lemnul de brad, fag, stejar. Bradul nu are rezistenta foarte mare si se cunoaste repede locul unde apare o lovitura. Fagul se stramba, iar stejarul lucreaza foarte mult in timp.
Foloseste baitz pentru exterior (macar 2 straturi) si lac pentru barci. Daca faci acest lucru...poate sa ploua torential peste masa aia.
[Email]
LooSeR
Senior member
[Avatar]

Joined: 18/03/2006 10:31:02
Messages: 571
Location: Bucuresti, Marasesti
IP:
Offline

Daca o sa fac !
o sa fac din MDF sau PAL sau OSB

Vand Pui vijla maghiar ! Pt detalii PM !
[WWW] [Yahoo!] [MSN]
gabiim75
Member

Joined: 12/10/2003 18:06:34
Messages: 155
Location: bucuresti baneasa
IP:
Offline

constr_acv wrote:pentru. LooSeR: daca te hotarasti totusi sa faci suportul din lemn 100%, evita lemnul de brad, fag, stejar.


pai din ce sa m-ai faca frate din lemn de prun

iti recomand palul din fier

ia-ma doamne stinge-mi neamul
[Yahoo!] aim icon [MSN] [ICQ]
fipilica
Senior member
[Avatar]

Joined: 04/03/2004 10:52:05
Messages: 609
Location: Brasov, Calea Bucuresti nr. 106
IP:
Offline

constr_acv wrote:Fagul se stramba, iar stejarul lucreaza foarte mult in timp.

Poti sa definesti un pic termenul "timp"?
[Yahoo!] [MSN]
constr_acv
Membru banat

Joined: 03/07/2006 04:27:26
Messages: 39
Location: Iasi
IP:
Offline

Pai intr-un an sau doi, stejarul se strange, curbeaza, stramba, cu cel putin 6-7 mm la o scandura lunga de 50 cm. Problema este insa ca nu lucreaza uniform. Fiecare scandura sau profil isi modifica forma si dimensiunile in functie de bucata de lemn din care a fost taiata, de pozitia respectivei scanduri in bushtean, de tensiunile la care a fost supusa scandura respectiva in timpul uscarii etc.
Eu am mobila din lemn de frasin (100%) super uscat. Si tot a lucrat cam 7 mm pe la imbinari. Un prieten de-al meu are din lemn de brad uscat 20 de ani in podul tatalui sau si, cu toate acestea, tot lucreaza lemnul. Se vede cu ochiul liber.
Ceea ce propuneam eu mai sus era construirea unui schelet metalic care sa fie ulterior imbracat in scanduri de lemn lucrate dupa gustul beneficiarului sau in pal, iar lemnul baitzuit si lacuit bine, cu substante rezistente la apa. Acel schelet metalic nu permite contorsionarea scandurilor in timp.
A vazut careva dintre voi cum se umfla palul sub actiunea unei linguri de apa care stationeaza pe cant?
In alta ordine de idei, mai sunt si alte esente de lemn care s-ar preta foarte bine pentru a imbraca scheletul de fier: frasin, ulm, artar, mesteacan, carpen, cires, nuc si lista poate continua. Conteaza doar bugetul comanditarului.
[Email]
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com