[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Palythoa - Exterminare de pe piatra :)  XML
Forum Index » Corali
Author Message
archangel82
Member

Joined: 19/09/2008 16:34:13
Messages: 181
Location: Bistrita - Romania
IP:
Offline

Salut
Am o Palythoa ce mi s-a cam lungit pe piatra si vreau sa ii mai reduc din spatiu...sau de tot.
Nu ma intereseaza supravietuirea coralului caci vreau sa replantez locul cu zoasi cu polipul mic.

Intrebarea mea este... pot sa ii desprind/rup de pe piatra fara sa am vreun efect "advers"?
voi opri skimerul/pompa de valuri/recirculare in timpul operatiunii sa nu fac aerosoli nedoriti. de altfel am o penseta cu care imi voi face treaba...nu voi atinge nimic. poate imi voi pune si

Din cele citite nu este o specie .."rea". Voi ce spuneti? ..indicatii? contraindicatii?

Mersi

image
adivb
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/09/2015 10:52:26
Messages: 575
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut,
daca te ajuta cu ceva, la mine in bazin de pe o portiune de 10x10cm a disparut miraculos peste vara, una dintre cauze fiind:
- temperatura 29 grade cateva saptamani consecutiv
- un tomentosus introdus cam in aceeasi perioada

Eu il suspectez pe tomentosus, dar posibil o combinatie dintre cele 2.... temperatura mare dauna in vreun fel polipilor de paly, si tomentosus termina treaba. L-am vazut ciugulind doar in zona respectiva.
La fel au disparut si vreo 20-30 polipi galbeni, au supravietuit doar vreo 3 si acum isi revin. Aici clar a ajutat temperatura ridicata. Ciupercile rosii in schimb s-au inmultit peste masura.

Eu nu as recomanda operatiunea "hacuire"....daca nu esti convins, mai vizioneaza odata pe youtube " Julian Sprung and the power of palythoa"

This message was edited 1 time. Last update was at 09/10/2017 21:03:20

archangel82
Member

Joined: 19/09/2008 16:34:13
Messages: 181
Location: Bistrita - Romania
IP:
Offline

sigur nu sunt...am rupt cativa de pe alte pietricele si nu s-a intamplat nimic..posibil voi dezmembra 3-4 pe zi ..sa nu fie asa mare "stresul" lor si a meu.

ideea e ca se misca repede....am plantat doar 2 polipi acum 4-5 luni..si acum sunt cati apar in poza..si pe masura ce sunt mai multi..se inmultesc mai repede.

This message was edited 1 time. Last update was at 09/10/2017 21:14:43

adivb
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/09/2015 10:52:26
Messages: 575
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ai vizionat videoclipul pe de-a-ntregul? Asa zicea si J. Sprung..toata viata a avut paly, le-a manevrat etc....pana odata. Depinde de stresul provocat.
Cand am luat prima piatra din Salty...am hacuit si eu vreo 2 care se intindeau peste alti corali. Dupa ce am citit mai mult despre paly, nu mai am curajul
Acu, vorba ta...nu e o specie rea, pana la proba contrarie.
Sa ne tii la curent. Eu doar ma bucur ca am scapat de ei, intamplator, prin metodele de mai sus. Era prea faina piatra din Salty sa renunt la ea.
archangel82
Member

Joined: 19/09/2008 16:34:13
Messages: 181
Location: Bistrita - Romania
IP:
Offline

salut
pana la urma i-am exterminat in 2 zile diferite.
am incercat sa ii dezlipesc de pe piatra de la baza dar nu prea a mers..
pana la urma cu o penseta lunga de la jbl...cea de plantat...i-am rupt bucatele/dezlipit pe cei care s-au lasat.

totul e in regula atat pt mine cat si pentru restul vietuitoarelor din acvariu. ..paly astia verzi nu au scuipat ceva in apa..par a fi inofensivi...sau cel putin ai mei.

preventiv..am oprit tot ce tine de pompe si am facut un schimb de apa dupa a doua tura care a fost mare.

pe ici colo a mai ramas cate putin schelet-piele..sunt curios daca se refac....

This message was edited 1 time. Last update was at 14/10/2017 20:35:56

 
Forum Index » Corali
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com