[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
mutare pesti in acvariu nou  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
eugen241tel
Junior member
[Avatar]

Joined: 25/07/2017 21:37:00
Messages: 63
Location: bucuresti
IP:
Offline

buna dimineatza
as dori daca ma puteti ajuta.....am primit un acvariu de 55 l ,momentan am unul de 27-30 l si vreau sa mut totul in cel mare. cum as putea sa fac si sa nu mai astept 2-3 saptamani perioada de ciclare???tin sa precizez ca acvariul nou are tot ce ii trebuie este complet echipat
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Ce filtru ai in cel vechi? Daca il poate sustine macar doua saptamini pe cel nou, mergi in paralel cu ambele filtre si ai sansa sa nu apara probleme. O aditie de BioDigest in cel nou ar fi indicata. Multa atentie la hranire si schimburi partisle de apa, mai mici si mai dese ar ajuta deasemenea.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
eugen241tel
Junior member
[Avatar]

Joined: 25/07/2017 21:37:00
Messages: 63
Location: bucuresti
IP:
Offline

in cel vechi am avut 2 filtre de dimensiuni mici, unul cu burete si siporax si celalalt doar cu siporax
cel nou are 3 compartimente de filtrare din care am folosit unul cu burete (12*25 cm ) si unul cu siporax 300g si buretele din filtrul vechi +burete nou(12*18 cm)
ce nu prea ma incanta este curentul de apa cred eu destul de puternic la pompa (filtrului). este o pompa hailea de 380l /h .asa am primit acvariul cu ea
atasat sunt 2 poze cu ce a iesit din aceasta schimbare
[Thumb - 20171007_180940.jpg]

[Thumb - 20171007_181009.jpg]

[Thumb - 20171007_180948.jpg]

[Thumb - DSCN5150.JPG]

eugen241tel
Junior member
[Avatar]

Joined: 25/07/2017 21:37:00
Messages: 63
Location: bucuresti
IP:
Offline

se pare ca incep problemele: apa este din ce in ce mai laptoasa . asta inseamna ca s-a deciclat??
ce am de facut in continuare???
Pushkatu
Senior member
[Avatar]

Joined: 14/09/2010 09:25:50
Messages: 1149
Location: Bistrita, B-N
IP:
Offline

Observ ca cioata din acvariu nou e tinuta la fund de ceva roci. Posibil sa fie la ea problema culorii apei. In continuare rabdare, mancare putina, cam tot ce ti-a recomandat Silviu mai sus.

Seris venit usus ab annis.
[Yahoo!] [MSN]
eugen241tel
Junior member
[Avatar]

Joined: 25/07/2017 21:37:00
Messages: 63
Location: bucuresti
IP:
Offline

ok ms mult, am observar cac biodigest este tot un soi de bacterii de startup, de la primul acvariu am primit la siporax de la SERA filter biostart, pot folosi asta in locul celui recomandat de silviu?
Pushkatu
Senior member
[Avatar]

Joined: 14/09/2010 09:25:50
Messages: 1149
Location: Bistrita, B-N
IP:
Offline

Da, colegul ti-a recomandat un produs pe care probabil ca l-a folosit el, dar daca nu il ai la indemana te poti folosi linistit de ce ai. Agita putin flaconul cu bacterii inainte. Din cate stiu si astea dau apei un aspect laptos ce poate dura cateva zile.

Seris venit usus ab annis.
[Yahoo!] [MSN]
eugen241tel
Junior member
[Avatar]

Joined: 25/07/2017 21:37:00
Messages: 63
Location: bucuresti
IP:
Offline

multumesc mult de ajutor, o sa pun o doza si am sa astept cateva zile
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com