[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Incalzitor  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
Happyfish1
Junior member

Joined: 02/11/2016 21:05:09
Messages: 72
Location: Sibiu
IP:
Offline

As putea sa tin un acvariu intrun pod al casei cu incalzitor ar face fata
Radu_B
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 10/07/2015 08:15:56
Messages: 312
Location: Bucuresti
IP:
Offline

As putea sa tin un acvariu intr-un pod al casei folosind un incalzitor? Ar face fata?
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

In general in podul casei este o temperatura destul de ridicata daca ai o buna izolatie.
Nu-mi amintesc unde dar am citit ca incalzitoarele fac fata daca diferenta dintre temperatura ambientala si
cea din acvariu nu depaseste 10 grade. Asadar, daca in pod nu scade temperatura sub 10-12 grade, ar trebui sa mearga.
Evident, depinde si de incalzitor. Fiecare are niste specificatii, aici cred ca trebuia sa te documentezi mai bine.

This message was edited 1 time. Last update was at 04/10/2017 14:18:36


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Happyfish1
Junior member

Joined: 02/11/2016 21:05:09
Messages: 72
Location: Sibiu
IP:
Offline

Scuzati greselile. Cu 2 sau cu unul mai puternic ar face fata si la temperaturi mai mici??
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Apa are o inertie termica mare. Asta inseamna ca se incalzeste greu dar se si raceste greu, diferentiat cu conditiile in care se afla.
Pe de alta parte, in acvariu, masa apei nu este expusa doar la suprafata zonei de schimburi de temperatura ci pe toate fetele acvariului.
Asadar, pierderile de caldura ale apei sunt mult mai mari. Teoretic, unul sau doua incalzitoare mai puternice ar trebui sa faca fata daca
temperatura ambientala nu scade foarte mult. Insa cred ca este imposibil de specificat cifre : pina la 10 grade, pina la 5 grade, ...
Numai o experienta de acest fel ne poate lamuri. Din experienta mea pot spune doar ca am avut o singura situatia in care temperatura
exterioara era de 12 grade iar in acvariu aveam 24 de grade fara probleme. Am avut aceasta experieta recent, cu un Eheim 1200 XLT
cu incalzitor incorporat, cu citeva nopti in urma cind am uitat geamul deschis la birou iar afara au fost 3 grade.

This message was edited 1 time. Last update was at 04/10/2017 15:28:43


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Eu mi-as face griji mai multe pentru vara.
Daca nu ai izolat podul foarte bine, e posibil sa ajunga temperatura mult peste 30 de grade.

[Nano cu albinute] [Old tree]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Antecume wrote:Eu mi-as face griji mai multe pentru vara.
Daca nu ai izolat podul foarte bine, e posibil sa ajunga temperatura mult peste 30 de grade.


Buna observatie!

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
payti
Member
[Avatar]

Joined: 30/08/2017 20:03:43
Messages: 276
Location: Timisoara
IP:
Offline

Silviu Man wrote:In general in podul casei este o temperatura destul de ridicata daca ai o buna izolatie.
Nu-mi amintesc unde dar am citit ca incalzitoarele fac fata daca diferenta dintre temperatura ambientala si
cea din acvariu nu depaseste 10 grade. Asadar, daca in pod nu scade temperatura sub 10-12 grade, ar trebui sa mearga.
Evident, depinde si de incalzitor. Fiecare are niste specificatii, aici cred ca trebuia sa te documentezi mai bine.

Cu cat ai izolatie mai buna, sansa sa "iti inghete" pestii e mai mare. La pod, izolatia se pune pe pardosea, adica izoleaza podul de restul casei, nu de acoperis!!! Inertia apei nu prea conteaza, adica daca iarna aste frig, este frig toata noaptea, nu doar 2 sau 2 ore (si noaptea e cam lunga ....) La un minus 20 afara, cu plus 25 inauntru, cu izolatie, tot ce posibil ca prin pod sa ai in jur de 0 grade. Suprafata de contact a podului este mai mare cu exteriorul decat cu tavanul casei!
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Payti, podul casei se izoleaza sub acoperis!!!! Nu la pardoseala. Pardoseala este tavanul camerelor, aia nu se izoleaza decit daca iti finisezi tavanul cu rigips.
La asta ma refeream eu cind vorbeam despre izolatie. La tine acasa, tabla sau tigla de pe acoperis sta asa, pe pat de scindura? Cel putin la mine, mansarda este
izolata cu doua rinduri de scindura trasa si rigips intre care sunt doua straturi de vata de sticla. Iar deasupra mansardei mai am un rind de scindura si un strat de vata
minerala sub scindura pe care sunt prinse traversele pe care este prins profilul de table. Ai senzatia ca lipseste izolarea?

PS Evident, nu stim ce fel de pod si de izolatie are colegul nostru, asa ca putem sa avem unele rezerve in comentarii.

This message was edited 1 time. Last update was at 04/10/2017 17:41:03


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
payti
Member
[Avatar]

Joined: 30/08/2017 20:03:43
Messages: 276
Location: Timisoara
IP:
Offline

Pai mansarda da, dar nu podul. E o mare diferenta intre mansarda si pod. Pentru mine mansarda = casa, adica stai in mansarda, ai calorifere .... Ai mei de ex. in pod, au pusa vata minerala, PE JOS.

This message was edited 1 time. Last update was at 04/10/2017 17:43:49

Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Foarte rau, izolarea se face prin delimitatrea de incinte de aer. Podul este o astfel de incinta de aer. Bariera termica se face acolo unde se face si transferul de temperatura,
adica sub acoperis! Ca se mai adauga ceva si pe tavan, asta este pentru camera de sub el. Si inca ceva : mansarda ce e daca nu un pod ... amenajat!

Casa batrineasca in care am copilarit era din lut zidit pe asa-numitele furci din lemn. Deasupra, tavanul era din scindura supus peste care bunicul meu a pus valatuci de lut cu paie.
Acoperisul, sub tabla batuta pe cant, era din strat dublu din scinduri intre care era pus cilt (a se cilt calt, cu diacritice la a si t). Am auzit ca altii puneau rachita sau talas, unii chiar paie.
Asadar, stiau ei, batrinii, ceva!

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Happyfish1
Junior member

Joined: 02/11/2016 21:05:09
Messages: 72
Location: Sibiu
IP:
Offline

Tigla e pusa direct pe scandura fara nici o izolatie asta e problema
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Da, asta chiar e o problema. Probabil ca nu vei avea 0 grade in pod dar nici nu vei avea o temperatura prea ridicata.
In acest caz cea mai buna cale este cea a experimentului. Asteapta sa vina frigul si verifica ce temperaturi ai in pod.
Alta solutie mai buna nu-mi vine acum in minte.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Radu_B
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 10/07/2015 08:15:56
Messages: 312
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Trebuie sa te gandesti si la consumul de curent
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Am fost nevoit la un moment dat sa experimentez ceva asemanator ....... acvarii cu discusi intr-o incapere la 10-12 C. Am acoperit spatele, lateralele si acoperisul cu polistiren de 2 cm grosime, sub acvariii era deja polistiren. In aceste conditii un incalzitor de 200 W reusea sa tina 30 C intr-un acvariu de 300 litri.
Daca dublezi geamul din fata la o distanta de aproximativ 1 cm cu un alt geam mai cistigi un pic la izolare. Eventual pui si pe geamul din fata o bucata de polistiren detasabil pe care-l scoti cind esti in preajma acvariului.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Happyfish1
Junior member

Joined: 02/11/2016 21:05:09
Messages: 72
Location: Sibiu
IP:
Offline

M-am gandit si eu la ceva de genul
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com