[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Garsoniera confort III  XML
Forum Index » Bazine mici si medii
Author Message
babaciune
Junior member

Joined: 09/12/2014 20:15:11
Messages: 46
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Salutare, tuturor pasionatilor!
Va prezint incercarea mea in domeniul acvaristicii marine, un domeniu care m-a cucerit acum patru ani de zile. Avand in vedere ca nu am avut experienta in acvaristica (cu exceptia genocidului piscicol specific copilariei din epoca ceausista), in primi doi ani m-am ocupat cu documentarea si obtinerea de autorizatii necesare omului gand baga un acvariu in casa (constructie, salubrizare etc.).
Acvariul a fost startat in martie 2015 intr-un bazin de 25 l brut, in care am introdus piatra de inaltime mica pe care o veti vedea in fotografii. Pentru ciclare am folosti piatra si nisip uscate, hidroxid de amoniu pur si niste bacterii ieftine, parca EASYLIFE le zicea. Am folosit indicatiile de dozare pentru amoniac pe care le-am gasit pe net pe site-ul DR. TIM’S AQUATICS. Am trecut peste etapele de maturizare, in special prin schimburi de apa regulate. Am incercat mai multe metode de filtrare, inclusiv un reactor cu biopelete, intrucat spatiul nu mi-a permis instalarea unui sump, dar in final tot schimburile de apa s-au dovdit mai eficiente.
Dupa un an si cateva luni, nisipul piatra si vietatile au fost transferate in actualul bazin. Am mai adaugat un turn si ceva nisip suplimentar.
Dupa aceasta scurta prezentare, iata situatia actuala a bazinului:
- acvariu Ocean Free, volum brut 54l, net aproximativ 42l;
- pompa de valuri Tunze Turbelle 6015;
- AI Prime HD (desi cea mare parte a timpului am folosit o chinezarie de 27W, la care am adaptat un controler TC420 cu LDD 700);
- canistra externa Eheim eXperience 150.
Stoc viu:
- un goby v. longipinis;
- 2 ocelaris;
- un six line wrasse;
- un pagur de Mediterana;
- un vierme penat;
- corali: ciuperci, kenya tree, sun coral, chalice de doua feluri, candy, euphilia, gsp, palythoa.
Mentenanta este reprezentata de schimbul a 10 litri de apa la doua saptamani. Tot atunci desfac canistra si curat sertarele stropindu-le cu un litru de apa preparata, ca sa curat cat mai bine resturile ramase.
In ceea ce priveste parametri apei pot sa spun ca nitrati testati cu salifert depasesc frecvent 50 iar fosfati, calciu si magneziu n-am testat niciodata. Se pare ca apa convine coralilor, care in general s-au dezvoltat asa ca am mai si dat din ei. De asemenea, n-am avut si nu am probleme cu algele. Temperatura in functie de sezon variaza de la 23 grade la 29, iar salinitatea este de 1024. Singura sare pe care am folosit-o este Kent Marine.
Daca cineva este interesat de alte informatii va stau la dispozitie.
Pun si niste poze, dar aparatul foto destul de vechi nu ma prea ajuta cand fotografiez in conditii de luminozitate redusa.
[Thumb - 4.jpg]

[Thumb - 2.jpg]

[Thumb - 5.jpg]


It is better to keep your mouth closed and let people think you are a fool than to open it and remove all doubt.
Mark Twain

cosmin_ruz
Member

Joined: 05/10/2012 23:44:45
Messages: 201
Location: Braila
IP:
Offline

Ochiul meu ii place garsoniera! Succes!
babaciune
Junior member

Joined: 09/12/2014 20:15:11
Messages: 46
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Multumesc. Sper sa trec curand la un doua camere, ca e cam inghesuiala pe aici.

It is better to keep your mouth closed and let people think you are a fool than to open it and remove all doubt.
Mark Twain

crialex
Junior member

Joined: 27/02/2017 13:56:46
Messages: 78
IP:
Offline

Totul arata foarte sanatos! Era dragut sa vedem acvariul si dintr-o perspectiva mai larga. Sunt curios de unde faci rost de sare Kent, nu prea am mai vazut-o pe piata romaneasca. Succes!

This message was edited 1 time. Last update was at 02/10/2017 00:32:02

[Email]
babaciune
Junior member

Joined: 09/12/2014 20:15:11
Messages: 46
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Multumesc. Am sa încerc o poza de ansamblu. Sare am cump?rat acum un an o g?leat? de 26 kg. Ast?zi parca Pe?i mai vinde a?a ceva, cu precomanda, dar nu e foarte sigur.

It is better to keep your mouth closed and let people think you are a fool than to open it and remove all doubt.
Mark Twain

babaciune
Junior member

Joined: 09/12/2014 20:15:11
Messages: 46
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Adaug doua foto, una mai veche si una facuta astazi dupa ceva lucrari de mentenanta.
Fac o rectificare la ceea ce am scris anterior. Schimbul de apa se face saptamanal. Am incercat si la doua saptamani dar nu tine. Cu acvariile astea nu e bine sa fi puturos .
[Thumb - 1.jpg]

[Thumb - 2.jpg]


It is better to keep your mouth closed and let people think you are a fool than to open it and remove all doubt.
Mark Twain

 
Forum Index » Bazine mici si medii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com