[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Matrix vs "Matrix"  XML
Forum Index » Chimia apei
Author Message
rares728
Membru de baza

Joined: 22/02/2017 23:00:51
Messages: 356
Location: Sibiu
IP:
Offline

Salutare,

Am observat ca pe piata se vand produse etichetate Matrix de 2 tipuri: una cu granulatie foarte variata (5-12mm), culori diverse, si greutate/volum 700-800g/l(eticheta Seachem rosu-albastru) si alta cu granulatie 6-10mm, culori alb-gri-negru, masa/volum 400±g/l (eticheta Seachem verde) .
Nu doresc sa insist pe analiza originalitatii produsului, sunt interesat doar sa aflu care este randamentul fiecaruia. Am cautat -fara succes - teste realizate pe ambele tipuri, dar nu am gasit decat rezulate Matrix 400g/l vs Eheim, Cermedia, JBL, RRS,... In mai toate testele, porozitatile sunt determinate prin metode indirecte, dar sunt corelate cu raportul masa-volum. Pare si just, deoarece o porozitate mai mare echivaleaza cu scadere greutatii pe aceiasi unitate de volum.
In cazul Matrix vs "Matrix", pietrele par sa fie din aceiasi origine (vulcanic pumice), acelasi material (compozitie) daca le spargi, dar greutatea/volum difera Foarte mult (aprox. 200%) si deci si porozitatea ar trebui sa difere mult. Porozitate redusa inseamna mai putine bacterii ( ni si deni - trificatoare). Asta grosier spus, deoarece conteaza si marimea porilor, capilaritatea, rezistenta la infundare,.... Si asa revin cu intrebarea: cat difera cele doua variante de Matrix ?

Pt. studiu: http://www.seachem.com/support/forums/forum/general-discussion/2884-matrix-vs-pumice

P.S. Utilizez in sump ambele tipuri de "Matrix", sunt diferentiate, dar nu am posibilitatea fizica de a face teste in conditii identice si a masura in conditii de acuratete si certitudine mare NH3, NO2 si NO3. As putea face in viitor, daca timpul imi va permite un test cu 2 reactoare identice, la picatura, cu ambele tipuri de pietre, un test de NO3 la iesire, la debite diferite, pana se observa o diferenta.

This message was edited 1 time. Last update was at 29/09/2017 12:53:49

koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Din ce stiu eu, exista "Matrix pentru acvarii" si "Matrix pentru iazuri" (pond)... probabil ca sunt produse diferite, chiar daca la baza au acelasi tip de material.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Consider ca in afara de porozitatea vizibila in profunzimea microscopica lucrurile stau cam la fel la cele doua tipuri(dovada ca functioneaza ) as spune si eu ca in cazul volumelor mari de apa si curentilor mai puternici sunt mai bune cele cu granulatie mai mare respectiv pentru bazine mai mici sau zone cu un curent mai lent granulatia mai mica
[Email]
rares728
Membru de baza

Joined: 22/02/2017 23:00:51
Messages: 356
Location: Sibiu
IP:
Offline

Diferenta (declarata de Seachem) intre Matrix si Matrix Pond este granulatia: Pond pana in 25mm. Greutatea unui flacon de 1l ramane tot 400g si in cazul Matrix Pond. Oricum, eu ma refeream strict la cele doua produse care se vand cu eticheta "Matrix" simplu, granulatie mica.
rares728
Membru de baza

Joined: 22/02/2017 23:00:51
Messages: 356
Location: Sibiu
IP:
Offline

ocean wrote:Consider ca in afara de porozitatea vizibila in profunzimea microscopica lucrurile stau cam la fel la cele doua tipuri(dovada ca functioneaza ) as spune si eu ca in cazul volumelor mari de apa si curentilor mai puternici sunt mai bune cele cu granulatie mai mare respectiv pentru bazine mai mici sau zone cu un curent mai lent granulatia mai mica



Corect, sunt diferente pe partea anaeroba, denitrificare - dar se refera la granulatie diferita, nu si porozitate (masa/volum) diferita.

Este o diferenta intre pietrele ponce de aproximativ aceiasi marime dar porozitate diferita ? Amandoua tipurile isi fac treaba, chiar si o piatra simpla de rau ajuta, dar care este eficienta lor ?

Sau pentru o mai buna punere in scena: Doresc sa mai scad din NO3, si am posibilitatea sa mai adaug 5l de Matrix peste alte 5l Matrix existent de tip 800g/l. Cei 5l de Matrix (800g/l) au o anumita eficienta , dar din motive de spatiu n-ar trebui oare sa scot afara actualii 5 l si sa-i inlocuiesc cu 5 l de tip 400g/l ?
Ambele tipuri de "Matrix" (piatra ponce) aduc un aport pozitiv in reducerea nitritilor si nitratilor; unul costa dublu fata de celalalt, si daca n-ar fi vorba de spatiu, poate ar fi mai rentabil cel ieftin (800g/l). Eu eram curios de randamentul (eficienta) fiecaruia, deorece eu personal, sunt convins ca la aceiasi marime (volum, granulatie) dar porozitate diferita ( masa/volum diferit) si aportul lor la reducerea nitratilor este diferit
Cristi
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 02/04/2013 09:02:43
Messages: 1804
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Pune niste vodka in acvariu...sa vezi cum scade nitratul. Ce rost are sa scoti 5 litri de material colonizat? Da-i cu vodka si nu te mai intereseaza ca ala e mic si ala e mare.

Proiect /-/ FOWLR
[Yahoo!]
rares728
Membru de baza

Joined: 22/02/2017 23:00:51
Messages: 356
Location: Sibiu
IP:
Offline

NO3PO4X e ca un amplificator. Ce e performant inainte de aditie devine si mai performant dupa. Deoarece am perioade cand sunt plecat si nu pot doza automat in reactoare, Vodka nu este o solutie permanenta pentru mine. Multumesc de sugestie, oricum e binevenita.
Inafara de cei 5l mai am 2 reactoare cu nitrificare si denitrificare, Cermedia 3.8 l si Eheim substratpro 6l (adaug curand). Si 30kg piatra vie (real vie). Deci nu voi risca sa raman fara bacterii, dar daca renteaza sa inlocuiesc cu ceva mai performant - o voi face. De aceea am intrebat de randament.
Cristi
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 02/04/2013 09:02:43
Messages: 1804
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Pai nu trebuie sa dozezi in reactoare. Poti doza in acvariu.
Si nu se intampla nimic daca esti plecat si nu dozezi o perioada. In cel mai rau caz,creste putintel nitratul. Atat. Da' ma rog,tu stii. Spor.
Asa eram si eu,cu enshpe mii de reactoare...mi-a trecut.

This message was edited 1 time. Last update was at 29/09/2017 15:41:57


Proiect /-/ FOWLR
[Yahoo!]
rares728
Membru de baza

Joined: 22/02/2017 23:00:51
Messages: 356
Location: Sibiu
IP:
Offline

Adevarata ultima remarca ... Asta astept si eu
LYM
Member

Joined: 09/03/2008 09:03:01
Messages: 224
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am cumparat si eu niste Matrix si am observat ca nu are greutatea specificata de Seachem/litru, respectiv 400g, ci mult mai mult, cam 650+g/Litru. Matrixul a fost scos dintr-o galeata de 20L pe care scria simplu "Matrix" (nu pond, nu acvariu), am fost de fata cand l-am luat. Care o fi explicatia? Din ce vad la Seachem pe site, si cel de Pond si cel pt acvariu au 400g/Litru.
[Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Este prima data cand aud ca un roman primeste mai mult decat cere ^^

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Chimia apei
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com