[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
BACK IN BLACK  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
Arhitectul
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 29/12/2012 23:44:47
Messages: 326
Location: Otopeni
IP:
Offline

Salutare tuturor !

Revin in arentia dumneavoastra cu un nou bazin african. Cum subliniaza si titlul am dorit un contrast maxim in bazin intre fundalul negru, pietrele aproape negre si nisipul alb. In viziunea mea este cea mai buna modalitate prin care se scot in evidenta culorile pestilor.

Standul - este cel vechi - pal melaminat pe care am adaugat niste coltare metalice pentru rigidizare suplimentara.
Dimensiuni bazin: 2.40 x55 H=60 Sticla de 12 mm cu fund dublu
Capac din comatex cu 4 ventilatoare si iluminare full LED (cu controller cu care se poate dimma fiecare culoare)
Fundal - autocolant negru
Nisip - alb din Hornbach
Pietre - bolovani negri achizitionati de la depozitele de piatra din nordul Bucurestiului (am stat cateva luni sa aleg piatra cu piatra)
Filtrare - Fluval FX6 + JBL 1501 + JBL 1902 (in toate am redus la maxim buretii si am umplut cu Sera siporax si JBL Micromec)
Filtru intern - Juwel cel mai mare din care am scos buretii si l-am umplut cu Sera siporax. Doar sus a ramas un burete si perlon pe care il voi schimba saptamanal
Incalzitor - 300W introdus in Filtru intern Juwel
Surface skimer - Eheim Skim 350 Micro Surface Skimmer - pentru reducerea biofilmului.

Atasez cateva poze cu inceputul

[Thumb - IMG_2033.JPG]

[Thumb - IMG_3464.JPG]

[Thumb - IMG_2035.JPG]

[Thumb - IMG_3471.JPG]


http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/40629.page
[Yahoo!]
Arhitectul
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 29/12/2012 23:44:47
Messages: 326
Location: Otopeni
IP:
Offline

Acvariul a fost lipit in luna august - am asteptat intoarcerea din concediu pentru a se usca bine siliconul. Dupa asta a mai durat o saptamana pana am zugravit integral camera (a fost conditie impusa de sefa casei) si inca doua saptamani de ciclare ... Doua filtre au mers in paralel in acvariul vechi si Fluvalul a fost nou instalat doar in bazinul mare.

Vine si ziua in care pestii au fost mutati din vechiul acvariu in cel nou. Sunt doar cateva poze cu telefonul din primele zile ... promit un film si niste poze mai profi in zilele ce urmeaza


[Thumb - IMG_3609.JPG]

[Thumb - IMG_3916.JPG]

[Thumb - IMG_3608.JPG]


http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/40629.page
[Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sa fie cu noroc! Arata tare fain!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Arhitectul
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 29/12/2012 23:44:47
Messages: 326
Location: Otopeni
IP:
Offline

Multumesc maestre Koala !

Deocamdata am senzatia de gradina in care plantezi niste flori primavara ... Am niste Mdoka white lips la crescut de aproape un an care abia au prins ceva culoare ... In rest m-am luptat cu doua familii de Aulonocara de un an ca sa incropesc dpua familii (se coloreaza mult mai greu decat Mbunele cu care eram obisnuit)

Dupa ce am pus pestii din acvariul vechi parca nici nu se vedea ca am pesti in acvariu Si am mai cumparat niste familii constituite de la un crescator si mai am niste pui din care sper sa pot face familii. Initial am vrut un bazin aerisit cu foarte putini pesti mai mari - dupa care mi s-a parut ca e prea mult de asteptat si am mai adaugat pesti. O sa mai renunt pe parcurs in functie de cum se coloreaza - vom vedea peste jumatate de an.

Ce e clar - nu pot renunta total la mbune. Fara joaca Elongatusilor sau a Demasonilor parca nu e un acvariu de africani. Deja s-au format familiile - deja si-au impartit teritoriile si lucrurile par sa se fi asezat bine pentru moment. Mai am ca Mbune Acei pentru a popula zona superioara a bazinului si Maylandia estherae - pentru portocaliul lor superb.

Revin cu lista actualizata in curand - trebuie sa mai fac niste mutari pe tabla de sah

Numai bine !

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/40629.page
[Yahoo!]
miticalimona
Member

Joined: 03/09/2014 14:18:38
Messages: 127
Location: urziceni - ialomita
IP:
Offline

foarte frumos acest nou proiect asa cum ne-ai obisnuit . sa te bucuri de acvariu si de pesti

dj.mitu 0722591999
[Email]
Arhitectul
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 29/12/2012 23:44:47
Messages: 326
Location: Otopeni
IP:
Offline

Multumesc Mitica !

Am ramas dator cu lista populatiei NON Mbuna:

Aulonocara firefish - 2 masculi + 1 femela sper (e mult mai mica)
Aulonocara taiwan reef - familie
Aulonocara jacobfreibergi " Otter Point - familie
Aulonocara O.B. - 2 masculi + 3 pitici (sper sa fac o familie)
Aulonocara Maulana - familie
Aulonocara ngara - familie
Aulonocara red rubin - un mascul
Mdoka white lips - 5 exemplare (nu stiu ce sunt ...)
Borleyi kadango - 3 mici (nu stiu ce sunt ...)
Nimbochromis venustus - 3 mici (nu stiu ce sunt ...)
Nimbochromis livingstonii - 3 mici (nu stiu ce sunt ...)
Placidochromis milomo 1M+1F astia sunt mari

Mai am 4 pensionari de peste 15-18 cm (1 acei, 1 white lips si o pereche de Protomelas taeniolatus) pe care intentionez sa-i dau unui prieten dupa ce mai cresc piticii mei. Momentan sunt mari si se plimba imperturbabil prin acvariu facand pace intre masculii nervosi
Pentru ca nu am gasit niste Caeruleusi frumosi am introdus o specie noua Maylandia barlowi care nu-mi plac deloc. Am crezut ca se vor colora dupa stresul de la transport dar nu - au un galben gri foarte urat. (O sa-i scot din acvariu cat de curand)



http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/40629.page
[Yahoo!]
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Fain bazin, faini bolovani.
Eu nu as fi bagat siporax in filtrul intern, doar bureti pentru filtrare mecanica.
Oricum la cate externe ai, filtrul ala intern nu se simte la filtrarea biologica.

PS: Hai cu algele verzi.

This message was edited 1 time. Last update was at 26/09/2017 09:20:05

koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Bazinul arata fantastic de misto! ... felicitari, se vede ca ai ochi de arhitect.

- filtrul intern e cam degeaba, daca ma intrebi pe mine... din cauza ca bazinul e lung, filtru' o sa "curete" doar zona din jurul lui.
- as fi pus cate un "prefiltru" la fiecare din canistrele mari de dedesubt... ca sa le cureti anual.
- singura potentiala problema pe care o vad este acumularea de detritus dintre bolovani.

Alte intrebari:

- ai luat in calcul o alimentare "la picatura"?... cu preaplin si tot tacamul?

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Arhitectul
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 29/12/2012 23:44:47
Messages: 326
Location: Otopeni
IP:
Offline

Filtrul ala intern are o pompa de 1000 Litri pe ora ... Chiar face treaba. Daca le dau mancare fulgi - trebuie sa ma ocup sa-i scufund cumva - altfel trage filtrul toata mancarea in 30 de secunde maxim. Pe partea din dreapta am doua pompe de valuri Hydor Koralia una de 5600 si una mai mica din acvariul cel vechi. Am burete in filtrul intern - dar erau 10. Am lasat unul jos si unul sus plus perlon. Restul de la mijloc i-am dat afara sa pun filtrare biologica. Mi se pare prea multa filtrare mecanica in contextul in care si FX6 are pe exterior o gasca de burete pe care nu prea vad cu poti sa o scoti ... Nu cred ca mai face treaba fara coaja aia de filtrare mecanica.

Cu prefiltru am studiat intens problema dar mi-a fost frica ... Nu am gasit decat de la SunSun. Si am mai auzit cazuri in care s-au mai rupt racorduri si alte piese de plastic. As fi vrit sa pun pentru ca nu erau scumpe ... Dar nu am gasit ceva de incredere. Daca voi spuneti ca e OK SunSun eu dau comanda maine. Chiar vreau sa umblu foarte rar la canistre.

Problema detritusului dintre bolovani nu am cum sa o evit - dau cu pompele de valuri in ei cat pot de tare - o sa vad in timp. Stiu ca e greu de tot sa scoti 183 Kg de pietre din acvariu.

Schimbul la picatura nu l-am facut in faza asta ... Trebuia sa gauresc 2 pereti ca sa ajung la apa si canalizare. Am o pompa Eheim cuplata la un furtun cu care golesc 1/3 din acvariu in 12-15 min. Fac asta o data sau de 2 ori pe saptamana. Si sper sa o fac si mai rar daca reduc numarul de pesti. Acum sunt multi dar o sa triez din ei. Nu stiu daca o sa tin pestii cei mari gen Venustus sau Livingstonii. Si din Aulonocare nu cred ca o sa tin toate familiile. O sa vad care sunt mai linistiti si mai frumos colorati. Cand vor trece toti de 10 cm o sa fie bazinul ca la Metro si nu vreau asta.

Pentru moment e gradinita Vedem la examen cine promoveaza la scoala si mai departe la Liceu Batranii oricum intentionez sa-i dau afara peste nici jumatate de an.

Numai bine !

P.S. Aulonocara jacobfreibergi Eureka este pestele pe care il mai doresc in acvariu. Poate gasesc sa import o familie mai spre 10 cm.

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/40629.page
[Yahoo!]
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Pentru prefiltrare poti pune un burete pe sorb. Il speli saptamanal.
Legat de pesti, parerea mea e ca un acvariu cu africani care nu e usor suprapopulat nu arata bine.
Sigur, si filtrarea trebuie sa "duca".
Arhitectul
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 29/12/2012 23:44:47
Messages: 326
Location: Otopeni
IP:
Offline

@ lukitza

De unde te aprovizionezi cu ciclide de calitate ? Mai vreau si eu niste pestisori ...

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/40629.page
[Yahoo!]
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

N-as putea sa iti recomand o sursa anume.
Am pesti de la nevertebrate, de la Ciclide Arad (mai aduce de afara), crescatoria Jucu, Debrecen, prieteni, necunoscuti, escroci
Am luat si pesti de calitate, si tepe. Am tinut ce am considerat ca merita, la restul le-am facut vant.
YDarius
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/03/2010 04:49:44
Messages: 575
Location: Dubai - UAE
IP:
Offline

Eu folosesc prefiltru de la sunsun de un an si ceva fara probleme. Singurul inconvenient este ca atunci cand vrei sa cureti prefiltrul si il deconectezi, curge putin apa din el, dar eu rezolv problema cu un prosop sub el.
adiradu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 31/05/2011 21:00:58
Messages: 379
Location: Dumbravita, Timis
IP:
Offline

Fain , fain, totul la superlativ. Imi place cum arata si cum ai aranjat prin el toate cele. Mai ales ca ai in dotare si una din speciile mele favorite la un moment dat: P.Milomo...

Imi place si lumina, scoate bine in evidenta coloratia pestilor. Eventual, cand ai vreme, ne dai niste detalii legate de partea asta?

Malawi - "The land of make-believe" (2013)
Tanganyika - "The Sound Of Silence" (2016)
Tanganyika - "The Insider" (2016)
Shadows - The Mammoth (2017)
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Arhitectul
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 29/12/2012 23:44:47
Messages: 326
Location: Otopeni
IP:
Offline

Buna seara stimati acvaristi !

Dupa un w-end cu ploaie si stat in casa ... am mai mesterit una-alta pe la acvariu. Pentru moment am comandat un prefiltru pentru una din canistre ... E greu cu filtrele amorsate sa mai faci modificari - dar pana la urma am reusit Cand o sa mai am timp o sa o inserez si pe a doua canistra JBL. La canistra FX6 am niste furtune speciale gofrate ca cel de aspirator si mi-e cam frica sa tai din ele si sa le mufez cu alt tip de furtun. Ar trebui inlocuite ca ca bag prefiltru si nu prea mai am cum sa fac asta (spatiul dintre acvariu si perete este de 6-7 cm in spate)

Legat de sistemul de iluminare este un mix de bare luminoase cu un controller RGB - doar ca in loc de Green este pus ALB E dimabil pe fiecare culoare de la 5% la 100% Mi l-au facut niste baieti din Bucuresti cu tot cu capac. Nu am crezut ca poate influenta atat de mult lumina ... Am fost sceptic la inceput - mi se parea putina lumina si chiar am discutat cu ei sa-mi mai aduca niste bare cu lumina alba. Dar acum tin acvariul pe noapte cu 10% blue si ziua ma joc cu cele 6 scenarii presetate din telecomanda. De cele mai multe ori merg pe o lumina redusa (mai dark) pentru ca pestii se vad superb si fata de lumina super puternica de neon sunt mai activi si parca mai putin speriati.

Bazinul mare e altceva fata de un acvariu de 250 litri. Stau cu orele in fata acvariului seara cu lumina stinsa si parca sunt alti pesti Comportamentul este cu totul altul si agresivitatea a scazut maxim - tinde catre zero.

Pun cateva poze ca fac mai mult decat o mie de cuvinte

[Thumb - P00.jpg]

[Thumb - P0.jpg]

[Thumb - P002.jpg]


http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/40629.page
[Yahoo!]
Arhitectul
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 29/12/2012 23:44:47
Messages: 326
Location: Otopeni
IP:
Offline

Au inceput sa apara si algele maro. Nu cred ca o sa vad alge verzi la cat de putina lumina e in acvariu dar e ok asa ...

O sa fac niste poze pe ziua cu capacul deschis si o sa cer specificatiile componentelor sistemului de iluminat daca va intereseaza. Eu sunt paralel cu electronica si pot sa spun ca am avut noroc chior cu baietii astia care sunt foarte seriosi.

Imaginea generala este cam asta Ma uit la ei cum cresc si cum se coloreaza de la o saptamana la alta.


Numai bine !
[Thumb - P3.jpg]

[Thumb - P000.jpg]

[Thumb - P001.jpg]


http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/40629.page
[Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

in 26 septembrie, koala wrote:Bazinul arata fantastic de misto!... felicitari...

Mda, nu am nimic de modificat in cele de mai sus!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Arhitectul
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 29/12/2012 23:44:47
Messages: 326
Location: Otopeni
IP:
Offline

Revin si cu cateva poze ale sistemului de iluminat. Sunt niste benzi led puse pe o bara de aluminiu cu un capac din ceva plastic transparent. Cutia aia care face toata treaba arata ca in poza de mai jos. Mai multe nu stiu
[Thumb - IMG_4380.JPG]

[Thumb - IMG_4382.JPG]

[Thumb - IMG_4381.JPG]


http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/40629.page
[Yahoo!]
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Benzi dinastea RGB cu telecomanda am si eu dar luate direct din China la un pret neglijabil.
Eu mi-am facut singur lampa ca-mi place sa mesteresc dinastea.
Si la mine pe telecomanda Red e inversat cu Green. Nu-i stres, mai greu a fost pana m-am prins, nu intelegeam de ce apas pe verde si lumina se face rosie.
In alta ordine de idei, acvariul si pestii arata foarte bine.
Arhitectul
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 29/12/2012 23:44:47
Messages: 326
Location: Otopeni
IP:
Offline

Eu nu am vrut verde pentru ca nu ma interesa acel spectru luminos ...
Stiu ca teoretic am niste culori in minus dar este exact treimea de cerc cromatic pe care nu o doream.
Banuiesc ca sunt toate made in China in schimb eu la partea cu mesteritul la sarme nu prea ma bag

In concluzie eu sunt foarte multumit de rezultat. In schimb cu algele verzi nu prea cred ca o sa apara fara niste neoane puternice ...

Numai bine !

[Thumb - Peste 2.jpg]

[Thumb - Peste 1.jpg]


http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/40629.page
[Yahoo!]
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com