[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Filtru sun sun, posibil defect!  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Apollo
Member
[Avatar]

Joined: 03/09/2017 11:07:18
Messages: 146
Location: Brasov
IP:
Offline

Salut!
Am cumparat online un filtru nou sun sun HW302, si astazi a venit frumos ambalat fara defecte amabalajul, toate bune si frumoase pana deschid filtru si observ ca se aude un zanganit (ceva pe acolo), si tot il misc sa vad de unde se aude, pana sa observ ca in capacul filtrului se afla o bucata mica de plastic pe care nu am putut in acel moment sa o scot.
Ma pun sa filmez capacul si le trimit e-mail celor de unde l-am cuparat si mi-au spus ca este o bucata de plastic de la ambalare.
Problema este ca garantia lipseste , am vorbit cu ei si mi-au spus ca nu este necesara garantia ca este valabil si cu bonul cu awb curierului.
Eu nu prea am inceredere in ei( cum sa uiti de garantie?), si vreau sa va intreb pe voi daca sa fac plangere la protectia consumatorului sau sa ma bazez pe chitanta de la curier?
P.s Tota convorbirea este fotagrafiata in caz de orce si o sa atasez cateva imagini si clipul cu capacul.
Clipul cu capacul https://www.youtube.com/edit?o=U&video_id=jhFC8AvhgoY
Poza cu fragmentul de plastic https://ibb.co/dRAGuQ
Discutia cu dumnealor: https://ibb.co/mkDKEQ ( am trimis e-mail , dar raspunsul nu era satisfacator si am intrat pe chatul site-ului)
l0ngh0rn
Member
[Avatar]

Joined: 13/10/2011 18:40:49
Messages: 238
Location: Pitesti
IP:
Offline

Ciudata garantia de un an
Firma care a emis bonul fiscal este din Romania?

This message was edited 2 times. Last update was at 25/09/2017 19:10:47

Apollo
Member
[Avatar]

Joined: 03/09/2017 11:07:18
Messages: 146
Location: Brasov
IP:
Offline

l0ngh0rn wrote: Ciudata garantia de un an
Firma care a emis bonul fiscal este din Romania?

Cred ca este din Bulgaria.
Dar... cred ca il voi returna in termenul legal de 14 zile.
Link-ul din primul post este gresit [/youtube] https://www.youtube.com/watch?v=jhFC8AvhgoY

This message was edited 1 time. Last update was at 25/09/2017 20:21:19

Apollo
Member
[Avatar]

Joined: 03/09/2017 11:07:18
Messages: 146
Location: Brasov
IP:
Offline

Functioneaza....( se amorseaza greu) .
Multumesc, se poate inchide.

This message was edited 1 time. Last update was at 04/10/2017 18:26:04

Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Nu o lasa asa. La majoritatea produselor unde nu se emite formular de garantie personalizat, documentul de baza este FACTURA nu bonul fiscal si nici AWB-ul.
Cere factura. Pe factura sunt trecute modelul produsului, seria, eventual alte elemente de identificare. In plus, pe factura sunt scrise clar datele furnizorului.
Eu am avut o astfel de situatie cu o camera video auto si, pina nu am prezentat factura, nu am putut sa o trimit in garantie. Ceea ce este corect : o relatie comerciala
este certificata de factura nu de dovada platii sau a expeditiei.

This message was edited 1 time. Last update was at 04/10/2017 18:31:43


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Apollo
Member
[Avatar]

Joined: 03/09/2017 11:07:18
Messages: 146
Location: Brasov
IP:
Offline

Silviu Man wrote:Nu o lasa asa. La majoritatea produselor unde nu se emite formular de garantie personalizat, documentul de baza este FACTURA nu bonul fiscal si nici AWB-ul.
Cere factura. Pe factura sunt trecute modelul produsului, seria, eventual alte elemente de identificare. In plus, pe factura sunt scrise clar datele furnizorului.
Eu am avut o astfel de situatie cu o camera video auto si, pina nu am prezentat factura, nu am putut sa o trimit in garantie. Ceea ce este corect : o relatie comerciala
este certificata de factura nu de dovada platii sau a expeditiei.


Ok mersi de sfat, am trimis un e-mail in care le cer sa-mi trimita factura si garantia. In cazul in care nu raspund favorabil le trimit produsul in ultima zi.
Daca le primesc in format electronic este vreo problema?

This message was edited 1 time. Last update was at 05/10/2017 10:17:59

Apollo
Member
[Avatar]

Joined: 03/09/2017 11:07:18
Messages: 146
Location: Brasov
IP:
Offline

Am primit pe e-mail factura si garantia scanate, am vorbit la telefon ( mi-am luat masuri preventive) cam asta ar fi ce trebuia sa se intample la inceput.
Multumesc Silviu Man ai dat imboldul necesar rezolvarii( asa cred ca sa rezolvat) situatiei.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com