[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Calitatea apei Peris/Ilfov  XML
Forum Index » Apa
Author Message
GreenLifeAquatics
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2016 23:53:35
Messages: 334
Location: Peris, Ilfov
IP:
Offline

Salut,

De la 1 septembrie m-am mutat in Peris/Ilfov si nu inteleg un lucru, apa care vine de la retea nu are clor, cel putin nu o arata in testele de betisoare, NH4 nedetectabil, NO2 nedetectabil si NO3 foarte mic.
Acvariile sunt mutate de 2 saptamani si fac schimb de apa, mentenanta la 5 zile la fiecare acvariu, decese nu am avut.
Ma gandesc, preventiv totusi la un filtru de apa cum e cel folosit de koala, dai u search pe google cu calitatea apei in Peris si apar o multime de articole greu de digerat.
Stie cineva mai multe sau detine acvarii in zona de mult timp fara probleme?

Multumesc!

This message was edited 1 time. Last update was at 20/09/2017 08:33:36


My Intent is Unbending.
My Focus Unending.
Every piece is a part of the whole.
Every thought that I think...
Every movement I make...
Every action I take...
Brings me closer and closer to my goal.
- Darlo Okasi
Daniel1402
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 28/08/2014 15:01:41
Messages: 461
Location: Bucuresti, Giurgiului
IP:
Offline

Salut,

Daca nu ai teste la picatura poti lua o mostra de apa si mergi la un laborator, gasesti pe net si stii sigur. Nu stiu daca parametrii apei de la retea se pot schimba de la o perioada la alta.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Perioadele de toamna / primavara sunt cele cu "probleme"... apele vin murdare de la munte, asa ca statiile de filtrare ale oraselor sunt nevoite sa intervina si cu "chimicale".
Acu' ce sa zic, nimeni nu stie cum e situatia la tine... sunt orase in tara unde nu-s probleme, asa ca baietii schimba apa la acvarii intr-o veselie. Dar sunt si orase unde e "nenorocire".
E o loterie al carei bilet tre' sa-l tragi la un moment dat.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
GreenLifeAquatics
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2016 23:53:35
Messages: 334
Location: Peris, Ilfov
IP:
Offline

Nu am specificat, dar testele NH4,NO2,NO3 le am la picatura de la Sera, cumparate recent special pentru mutare, singurul lucru care am verificat testele tip betisoare a fost cloru, care cand locuiam in Bucuresti se colorau pe loc, in Peris nici nu isi schimba culoarea.
Acum am sa fac filtru cat mai repede, eu tin mult la pesti mei si nu vreau sa ma risc ca azi maine apa e buna si poimaine sa am decese in acvarii, recunosc ca trebuia sa fac asta inca de cand am luat primu acvariu dar am fost comod si am mers la risc.

Multumesc pentru raspunsuri


My Intent is Unbending.
My Focus Unending.
Every piece is a part of the whole.
Every thought that I think...
Every movement I make...
Every action I take...
Brings me closer and closer to my goal.
- Darlo Okasi
GreenLifeAquatics
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2016 23:53:35
Messages: 334
Location: Peris, Ilfov
IP:
Offline

Duminica am facut teste la toate bazinele mele si uite rezultatele
image
O parte din plantele stem s-au topit si macat de melci, vreau sa cobor ph macar pana la 7 treptat sa creasca plantele din nou si implicit sa absoarba din NO3>sa ma scape de schimbarile dese de apa.
O idee am luat de la Marko din postul lui la pesti killi sa pun turba(fiarta) dar nu stiu in ce cantitate pe litru, o alta idee ar fi sa trec apa de la schimbul de apa s-o trec prin turba, un coleg de pe facebook mi-ar fi recomandat si frunze de stejar sau conuri de arin?
Alte idei pana incep testele cu turba? in afara de CO2(nu nebun sa bag la atatea bazine) si substarturi de firma ca nu ma dau bani afara din casa inca.

Multumesc!

My Intent is Unbending.
My Focus Unending.
Every piece is a part of the whole.
Every thought that I think...
Every movement I make...
Every action I take...
Brings me closer and closer to my goal.
- Darlo Okasi
teddy2k
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/01/2005 14:42:19
Messages: 516
Location: Bucuresti/Obor
IP:
Offline

Tetra Easy Balance se lauda ca stabilizeaza KH-ul si Ph-ul. Eu nu am folosit, nu stiu daca este adevarat.
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

Daniel1402 wrote:Salut,

Daca nu ai teste la picatura poti lua o mostra de apa si mergi la un laborator, gasesti pe net si stii sigur. Nu stiu daca parametrii apei de la retea se pot schimba de la o perioada la alta.


cat te costa analiza apei mai bine iei niste teste la picatura si vezi exact parametrii apei. Testele de apa iti raman si le mai poti folosi, dar parametrii apei se schimba si ramai cu analiza facuta odata. Testele la betisoare au cele mai mari erori

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
GreenLifeAquatics
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2016 23:53:35
Messages: 334
Location: Peris, Ilfov
IP:
Offline

teddy2k wrote:Tetra Easy Balance se lauda ca stabilizeaza KH-ul si Ph-ul. Eu nu am folosit, nu stiu daca este adevarat.


Am folosit doar in caz de urgenta in trecut cand nu aveam destula apa statuta, mai am o sticla dar nu cred ca scade ph-ul.

Multumesc!

This message was edited 1 time. Last update was at 09/11/2017 15:15:26

ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

A spus ca stabilizeaza nu ca ar scadea ph-ul
[Email]
teddy2k
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/01/2005 14:42:19
Messages: 516
Location: Bucuresti/Obor
IP:
Offline

Daca vrei doar sa scazi Ph-ul, nu si sa adaugi CO2 pt plante, exista varianta JBL pH-Minus. https://www.jbl.de/en/products/detail/2325/jbl-ph-minus

For aquarium water to suit both fish and plants in freshwater aquariums, in turtle tanks and in shrimp tanks
Rapid decrease of the pH value thanks to natural oak extract, phosphate-free
The ideal pH value for most freshwater fish and plants is in the neural range around 7. Tip: the carbonate hardness should be at least 4 °dKH
Use with pH values >8: 10 ml/40 l water, pH value 7-8: 10 ml/80 l water, pH values <7: no adding of JBL pH-Minus
Contents: 1 bottle pH Minus. To use: 10ml/40 l water.
GreenLifeAquatics
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2016 23:53:35
Messages: 334
Location: Peris, Ilfov
IP:
Offline

teddy2k wrote:Daca vrei doar sa scazi Ph-ul, nu si sa adaugi CO2 pt plante, exista varianta JBL pH-Minus. https://www.jbl.de/en/products/detail/2325/jbl-ph-minus

For aquarium water to suit both fish and plants in freshwater aquariums, in turtle tanks and in shrimp tanks
Rapid decrease of the pH value thanks to natural oak extract, phosphate-free
The ideal pH value for most freshwater fish and plants is in the neural range around 7. Tip: the carbonate hardness should be at least 4 °dKH
Use with pH values >8: 10 ml/40 l water, pH value 7-8: 10 ml/80 l water, pH values <7: no adding of JBL pH-Minus
Contents: 1 bottle pH Minus. To use: 10ml/40 l water.


stiu si eu de solutiile aste dar sa iti explic ceva:
1 nu am teste duritate sa verific si nu cred ca mar ajuta prea mult daca asa avea
2 al doilea e ca sigur daca teste dKH sunt mai mult ca sigur ca va vi peste valoarea ceruta de ei asta pentru ca, eu estimez ca daca era valoarea 4 °dKH sigur incepea sa coboare la acvariu de 200 litri, cum se intampla inainte unde aveam ph & la apa de la retea
3 am luat deja turba doar trebuie s-o fierb si sa incep so testez sa vad ce cantitate scade si mentine ce asa vrea eu, detalii legate de turba pe net nu gasesti un motivul ar fi ca nu produce cash pt anumite firme dar sa stii ca sunt substraturi de cumparat care contin 80 sau 90% turba ca sa iti scoata un ph dorit la un pret mult mai mare care dupa parerea mea nu se justifica, daca nu obtin rezultatele pe care le vreau am sa iau pana gasesc gandesc alta metoda.
4. varianta ca ph minus de a jbl o sa mearga doar pe termen scurt a explicat un coleg pe alt forum si risti sa faci mai mult rau decat bine.
5 am sechele cu pusul solutiilor in acvariu ca la 2 luni de cand am reintrat in acvaristica, cam anul trecut pe vremea asta am avut toate bolile posibile in acvariu de 200litri in care am turnat toate solutiile posibile sa scap de boli, dar nu a fost o solutie, am facut mai mult rau, si acum cred ca daca abordam problema altfel nu aveam mortalitati, dar asta e mergem mai departe

Multumesc!
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

GreenLifeAquatics wrote:varianta ca ph minus de a jbl o sa mearga doar pe termen scurt a explicat un coleg pe alt forum si risti sa faci mai mult rau decat bine.

Valabil cu orice produs ph minus(de la orice firma), turba etc. nu umblati la ph in ape care il au mai mare de 7. Vreti apa cu ph acid folositi apa de osmoza sau distilata la astea se mai poate umbla pentru ph de 6,5 pana in 6 mai jos e foarte riscant iarasi si trebuie monitorizat constant. In general toti pestii din acvaristica obisnuita provin din acvacultura de muuuulte generatii si sunt perfect adaptati la apa de retea fie ca e vorba de cichlide africane sau pesti care la origine sunt din America de sud sau din alte locuri cu ape acide(inclusiv discusii) cresc si chiar se reproduc in apa de retea asa ca nu umblati la ph. Lucrurile se schimba doar in cazul in care pestii sunt wild cought la astia e alta poveste si nu sunt recomandati decat acvaristilor experimentati cu vechime de ani de zile si nu in tinutul guppy-lor sau xipho
[Email]
 
Forum Index » Apa
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com