[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Problema caras auriu  XML
Forum Index » Boli/tratamente
Author Message
NDumitrascu
Junior member

Joined: 10/01/2017 15:48:12
Messages: 7
Location: Buzau
IP:
Offline

Salutari!Am 2 carasi,iar unul din ei a inceput sa se decoloreze.Culoarea lui rosie aprinsa a inceput sa paleasca,iar capul i s-a decolorat in proportie de 60%(e alb) si astazi am vazut ca i s-a rupt si aripioara de pe spate,e despicata pe mijloc.Decolorarea a inceput de la inceputul lui august,dar cum pestele era vioi si nu dadea semne de boala nu am acordat prea multa importanta .Acvariul e ciclat,nitratii nu au fost niciodata 0,dar nici prea mari incat sa le pun sanatatea in pericol.Alimentatia lor e diversificata,cuprinzand 7 feluri diferite de mancare procesata(Sera,Enjoy si Aqua Gold),rame(crescute de mine) si mazare.

Edit:Acvariu 112l,2 filtre(claro 1000 si eheim pickup 160 dat pe mediu),schimb saptamanal de apa in proportie de 40-50%,iluminare 12 ore pe zi(asta de curand,inainte era 8 ore),e bare bottom,are 7 locatari(2 carasi coada de voal de 10 luni si 5 corydoras aeneus de 3-4cm).
Apa este de la sursa locala,fara clor si nitrati.Nu folosesc solutii de conditionare.
Pestii sunt vioi si nu dau semne ca ar fi bolnavi.Celalat caras e rosu aprins ca intotdeauna.

Va multumesc!

This message was edited 1 time. Last update was at 10/09/2017 13:03:06

Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Nu ma pricep la ihtiopatologie insa stiu ca nitritii trebuie sa fie 0. O hranire prea abundenta si/sau o filtrare biologica subdimensionata ar explica prezenta nitritilor.
Nu conteaza diversitatea hranei aplicate cit cantitatea ei. Carasii maninca precum porcusorii, asadar aici s-ar putea sa fie o problema: daca le dai ei maninca, dar si excreta pe masura!
Stiu ca acest gen de pesti au un comportament mai ... coleric, sunt scotocitori, activi. Poti verifica daca nu cumva niste decoruri mai abrazive sau taiase le stau in cale.
Apropo, ce capacitate are acvariul si cum este decorat (ca de plante nu prea avem ce discuta) si ce temperatura ai in apa? O poza impreuna cu specificatiile filtrarii ar ajuta mult.

This message was edited 1 time. Last update was at 10/09/2017 12:52:19


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
NDumitrascu
Junior member

Joined: 10/01/2017 15:48:12
Messages: 7
Location: Buzau
IP:
Offline

Imi cer scuze,Silviu!Am dat edit acum.Nitritii sunt 0,dar exista fluctuatii de nitrati.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

OK, pare in regula din punct de vedere al volumului si filtrarii. Programul de lumina e cam lung dar daca nu ai probleme cu algele ...
Pune totusi o poza cu acvariul. Sunt colegi care se pricep mai bine la patologia pestilor.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
NDumitrascu
Junior member

Joined: 10/01/2017 15:48:12
Messages: 7
Location: Buzau
IP:
Offline

S-a rezolvat!Acum pestele luceste ca un diamant in bataia soarelui si incepe incet,incet sa-si recapete culoarea.Problema cred ca s-a datorat temperaturii ridicate din acvariu.Am achizitionat un cooler si se pare ca a dat roade.
Hurduc Nicoleta
Junior member

Joined: 28/09/2018 00:10:45
Messages: 22
IP:
Offline

Buna ziua! Am schimbat apa la pesti iar dupa ce am pus capacul mam uitat la ei, am 3 carasei .
unul dintre ei era blocat dupa filtrul de apa iar cand lam scos de acolo am observat ca i sa rupt putin din aripioare stânga din spate.
Oare o sa-l afecteze cumva? Ce pot face?
Multumesc
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

in primul rand, daca ai acelasi bazin de 112l,ar fi cazul sa il schimbi, este cam mic pentru porcusori. Un caras are nevpoe de cel putin 40-50 litri de apa si automat si ceva spatiu
daca ai 3 carasi, asa cum a spus si Silviu,acestia mananca mult si dejectiile sunt pe masura. deja poti spune ca ai bazinul suprapopulat iar pentru a mentine un bazin cu o incarcatura bio peste capacitate,in primul rind,trebuie marita capacitatea filtrarii biologice
faptul ca are o crapatura la o inotatoare ,nu e o mare problema,poate cum s-a zbatut pe dupa filtru dar, totodata poate fii vorba de chimia apei
la cat timp faci schimburi de apa si ce cantitate?
pareea mea este sa faci schimburi de apa mai des cam 30%din volum la 3 sau 4 zile
iar daca ai bazinul startat de mai bine de 3 luni , ar fi bine sa arunci un ochi si in filtru, s-ar putea sa ai surpriza sa fie cam murdar
Filtrul nu se spala niciodata la jetul de apa, se clateste in apa scoasa din bazin
deschide un topic nou unde sa dai date despre acvariu (capacitate sau dimensiuni),filtrare ,plante, pesti...

This message was edited 2 times. Last update was at 23/07/2019 13:56:24


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
 
Forum Index » Boli/tratamente
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com