[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Nou acvariu marin :)  XML
Forum Index » Hardware
Author Message
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Nu va speriati, nu ma "mut" . Este un experiment care vizeaza aclimatizarea puietului de dorada (Sparus aurata[i]) la apa sarata din lacurile sarate existente in jurul Clujului si nu numai (intentionam la apa sarata din Turkana). Asadar, va fi un fish only, cu puiet de dorade.
Acvariile au 500 de litri.
Rog acvaristii marini sa ma ajute cu sfaturi legate de echipamentul necesar. Adica minimul necesar Compania din Grecia care imi furnizeaza puietul de dorada mi-a indicat un filtru extern Eheim Professionel 3 - 2180 , un protein skimmer Deltec Skimmer SC 1456 Intern DC 24V (incl. Controller) + CSM800 si bineinteles, pompe de valuri.
Daca folosesc acel protein skimmer, din cate stiu trebuie introdus intr-un sump. Daca folosesc sump, ce rost mai are Eheimul?
Asadar, va rog sfatuiti-ma ce ar trebui sa am ca dotare.
Va multumesc

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nene Calin, asta o sa fie un experiment foarte interesant... ma abonez la topic.

- daca ai skimmer, va trebui sa ai si sump... caz in care nu ai nevoie de canistra aia.
- totul se poate face in sump... ceva material filtrant bagat in niste saculeti de plasa...

Daca bazinele sunt situate langa respectivele lacuri, atunci poti merge pe schimburi masive cu apa chiar din lac... si scapi de multa bataie de cap.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Mersi fain Ricardo.
Acum adevarata problema: proiectul sump-ului. Cat de mare sa fie ptr un acvariu de 500 l. Cate camere? Cat de inalt? La ce distanta de fund se plaseaza peretele despartitor al camerei pompei. Peretii despartitori sa fie dubli sau simpli.
Sau macar un link de pe forum unde pot gasi proiectul unui sump.
Multumesc frumos

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
Cristi
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 02/04/2013 09:02:43
Messages: 1804
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Bazinul meu are un volum de 500 si ceva,net. Am un sump de 100/60/50 h. E impartit in 2 compartimente. Unul mare in care am skimmer,filtrare cu siporax si al doilea,mic,in care am pompa de recirculare. Peretele despartitor e simplu,lipit pe fund,cu o inaltime de 25 cm. Eventual iti trebuie si un vas ato,sa tii salinitatea. Daca te ajuta o poza cu el,zi.

This message was edited 1 time. Last update was at 06/09/2017 10:54:35


Proiect /-/ FOWLR
[Yahoo!]
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Cristi, mersi foarte mult de info, sunt de mare ajutor.
Te rog pune o foto si spune-mi marimea pompei de recirculare ca cu asta imi bat capul acum. Deci, acvariu 500 l doar cu pesti, fara substrat, fara nimic.

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
Cristi
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 02/04/2013 09:02:43
Messages: 1804
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Pompa mea e de 6000 dar merge si una de 9000. Eu am Jebao.
Pun si poza cum ajung acasa.

Proiect /-/ FOWLR
[Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Parerea mea...

- e clar ca bazinele sunt "de crescatorie", asa ca o sa fie sticla goala + apa + pesti.
- sumpul tre' sa fie atat de mare cat iti permite spatiul ala de dedesubt... inaltimea sumpului = maxim 40 cm (geam de 8 mm).
- asa cum a zis si Cristi, pune mana si fa doar 2 compartimente... unul de 20-25 cm latime, pentru pompa de recirculare... celalalt, atat cat iti ramane din restu' sumpului. Intre ele, un geam lipit de fund cu inaltime 25 cm.
- in primul compartiment, ala mare, o sa pui skimmerul si restu' de acareturi pe care o sa le crezi necesare... in cel de-al doilea, o sa pui doar pompa de recirculare.
- daca faci sistem de autocompletare (cu apa de osmoza), atunci senzorul de nivel se pune in camera pompei de recirculare... o sa ai nevoie de un recipient separat pentru rezerva aia de apa.
- ca pompa de recirculare, poti merge pe orice gasesti... de la 5.000 de litri in sus. Eu am pompa Jebao de 9000 litri/ora... o tin "pe la jumate".

Sa zicem ca bazinele o sa aiba undeva la 200x50x50 cm... probabil ca sumpul se va invarti pe la 180x40x40 cm. Poti sa-l imparti in 3 "bucati":

- partea de "filtrare": 130x40x40 ... aici pui skimmerul si restu' de acareturi (matrix, reactoare, etc.)
- partea de "recirculare": 25x40x40... aici pui pompa de recirculare.
- partea de "apa de completare": 25x40x40... asta trebuie sa fie separat, deci perete despartitor pana sus!

Alte amanunte care-mi trec prin cap:

- sistemul Bean Animal se face cu teava de 25 sau 32... eu am cu teava de 25 si este la limita pentru pompa aia de 9.000 litri.
- trebuie sa ai flansele "in mana" inainte sa te-apuci sa dai gaurile... pentru flanse si restu' vezi la Peti.
- sistemul BA merge pe 3 tevi, dintre care minim una dintre ele are robinet de reglaj.
- ar fi bine sa faci o vizita unui coleg care are deja bazin marin si sa vezi cu ochii tai "ce si cum". E mult mai usor de inteles asa!
- tinand cont de specificul bazinelor, eu as merge pe o solutie de filtrare ieftina... multi saculeti cu material de filtrare biologica pusi in sump.
- daca banii te dau afar' din casa, mergi pe Matrix, Siporax sau alte scumpeturi... daca e mai cu "economie", poti folosi spartura de lava si/sau piatra ponce.
- pentru spartura de lava "la sac" il poti suna pe Adi Jivulescu (0770.053.807)... e serios.
- se mai gaseste spartura de lava "vrac" pe la magazinele unde se vand materiale de gradinarit.
- as avea in vedere un reactor pentru carbune activ (in cazurile in care o sa faci ceva tratamente medicamentoase).
- sa ai in vedere niste butoaie in care poti prepara apa "de schimb".

Daca imi mai vine vreo idee, revin cu completari... daca ai ceva de intrebat in mod specific, aici suntem!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Cristi
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 02/04/2013 09:02:43
Messages: 1804
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Teava de 32 as zice eu.

Proiect /-/ FOWLR
[Yahoo!]
Cristi
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 02/04/2013 09:02:43
Messages: 1804
Location: Satu Mare
IP:
Offline

image

Proiect /-/ FOWLR
[Yahoo!]
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Pe langa partea tehnica prima intrebare ce imi vine in minte e ce salinitate au lacurile respective pentru ca daca sunt asa ca majoritatea celor din Ardeal formate pe depozite de sare exploatate respectiv foste ocne/mine pe care ai flotabilitate ca o bucata de lemn(eu dormeam pe apa dimineata dupa tura de noapte): in acelea nu traiesc numai artemii si larve de muste de apa sarata, daca salinitatea e atat de mare cam greu cu aclimatizarea doradelor
[Email]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

koala wrote:
- sistemul Bean Animal se face cu teava de 25 sau 32... eu am cu teava de 25 si este la limita pentru pompa aia de 9.000 litri.
- trebuie sa ai flansele "in mana" inainte sa te-apuci sa dai gaurile... pentru flanse si restu' vezi la Peti.
- sistemul BA merge pe 3 tevi, dintre care minim una dintre ele are robinet de reglaj.


O mica observatie, ca sunt patit. Sistemul de tevi din PVC-U este foarte bun, smecher, adevarat si valoros - sa moara dujmanii. Dar, din pacate, apa sarata ataca garniturile de cauciuc de la robineti/olandezi/etc.
Recomand ca robinetii si cuplele care au garnitura din cauciuc sa fie cumva pozitionati deasupra sumpului, pentru ca la un moment dat vor plange.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Buun. Multumesc pana acum celor care m-au sfatuit.

Cateva clarificari. Am fost azi la laboratorul sectiei de Piscicultura din cadrul fac. de zootehnie unde vom desfasura experimentul. Bazinele, multe la numar, au 100x100x50, sticla de 10, fara nici o gaura, nici pe laterale, nici la fund. Si nici nu ni se va permite sa dam gauri. Asadar, Bean-ul, care am inteles ca are rol de prea-plin cade. Daca e obligatoriu sa existe un prea-plin, si banuiesc ca e obligatoriu pentru a evita inundatiile, iar streamul de apa sa fie doar atat cat permite pompa de recirculare, voi apela la un prea-plin din acela agatat de marginea bazinului. Stiu ca e mai putin sigur, dar daca inunda, o face pe pardosea de beton . Si neexistand Bean, ptr inlet si outlet voi folosi tevi din acelea cum au filtrele externe.

Da, bazinele, doua la numar, unul cu apa sarata autohtona, celalalt apa de Turkana reprodusa, vor fi doar apa si pesti. Pentru sump am preluat o schema de pe forum. Bineinteles cu scuzele de rigoare ptr detinatorul proiectului, asisderea copy-right-ul forumului. Schema e atasata aici. Si voi folosi dimensiunile de 100x50x40 ptr sump. Skimmerul Deltec de mai sus, siporaxul, pompa de recirculare de circa 8000 l se comanda din Germania, in 2 ex. Am mers pe sump cu 4 compartimente ptr a separa filtrarea mecanica (bureti) de cea biologica (matrix), respectiv skimmer si pompa. E proiectul de licenta a unui student grec care am eu banuiala ca va vrea in viitor sa dezvolte ceva proiect/bussines cu fonduri europene destinate Africii, aka Kenia, zona Turkana. Eventual, de ce nu, pe langa Cluj?!...asta doar el o stie.

Apa din lacurile din Cluj, cat si cea din Turkana au salinitatea pretabila cresterii doradelor. Studentul a trimis documentatie serioasa companiei din Grecia care livreaza puii, iar aia au zis ca e buna. Probabil ca salinitatea totala e in regula, dar compozitia in saruri eu am mari indoieli ca va permite aceasta aclimatizare. Dar, ma rog...sunt banii omului, ideea lui, eu doar ii supervizez activitatea si-l sprijin cu cele necesare la nivel de facultati.
[Thumb - SUMP.png]


http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Fratilor, revin cu vesti.
Bazinul exista, sump-ul s-a facut, echipamentele au venit din Germania: protein-skimmer, lampa UV, si alte acareturi.
Acum cautam sarea...fermierul grec care livreaza doradele a zis ca ptr ce avem noi nevoie Tropic Marin simplu, fara partea coraliera, e cea mai buna. Cei de la CoralFarm au incercat sa ma convinga ca RedSea e cea mai buna. Ce parere aveti?
Dar, pe langa sare, zicea fermierul ala si de ceva oligominerale...sunt acele cunoscute trace-element? Ca spunea ceva de iod, dar nu a putut spune clar ce ar trebui sa cumparam.
SI cred ca am omis un echipament...overflow-ul. Exista in comert? Se face? Gaura la bazin nu pot da, deci trebuie unul din acela care se atarna de marginea bazinului. Imi sugerati un model ptr bazin de 500 l? Cat de sigure sunt?
Va multumesc

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
zamolxes
Membru de baza

Joined: 20/12/2008 15:36:56
Messages: 465
Location: bv
IP:
Offline

salut,

daca te multumeste unul nu prea aspectuos, poti sa faci asa ceva :

https://www.youtube.com/watch?v=-4v8kyuP25A

eu mi-am luat tevaria si trebuie sa imi fac timp sa cuplez. eventual la tine cu tevi ceva mai mari. 1.5'' principala si 3 tubul din acvariu, si sa ai grija sa le lipesti bine (lipici special de pvc), ca daca intra aer pe undeva face mai urat.

cat despre sare eu am folosit red sea simpla si coral pro am fost multumit de ambele. pestii nu cred ca sunt prea pretentiosi vs coral.

cand am cautat aici a fost cel mai ieftin :

http://www.pro-aquarium.ro/magazin/apa-marina/sare-marina-coral-pro-salt-22-kg-660-liters-galeata-red-sea/

au si normala : http://www.pro-aquarium.ro/magazin/apa-marina/sare-marinared-sea-salt-22kg660-litri-galeata/


dar fiind la acelasi pret poti sa iei pro-ul, are sigur "trace elements".
+ transport gratuit.

This message was edited 8 times. Last update was at 25/11/2017 08:23:58

dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Vorbeste cu "mosu", stapanul forumului. Avea la un moment dat la vanzare niste overflow box-uri foarte bune.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

calin_gherman wrote:... Acum cautam sarea...fermierul grec care livreaza doradele a zis ca ptr ce avem noi nevoie Tropic Marin simplu, fara partea coraliera, e cea mai buna. Cei de la CoralFarm au incercat sa ma convinga ca RedSea e cea mai buna. Ce parere aveti?
Dar, pe langa sare, zicea fermierul ala si de ceva oligominerale...sunt acele cunoscute trace-element? Ca spunea ceva de iod, dar nu a putut spune clar ce ar trebui sa cumparam.

Luati sarea care vi se incadreaza in buget si aia e... DA, trace-elements = oligomineralele de care vorbea ala.
DA, RedSea e o marca mai "high" decat Tropic Marin.
calin_gherman wrote:SI cred ca am omis un echipament...overflow-ul. Exista in comert? Se face? Gaura la bazin nu pot da, deci trebuie unul din acela care se atarna de marginea bazinului. Imi sugerati un model ptr bazin de 500 l? Cat de sigure sunt?
Va multumesc

Uite aici ce se poate face: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24421.page

- sunt sigure 100%, atata vreme cat NU intra aer in ele si si NU se dezamorseaza.
- practic, mai mult sau mai putin, ele sunt doar niste "tevi pline cu apa" care traverseaza marginea de sus a acvariului...
- scurgerea apei este similara cu fenomenul de golire a bazinului cu furtunul.
--------------

Si solutia prezentata de colegul zamolxes este in regula...
- sistemul este de o uratenie infioratoare, dar e ieftin si se poate manufactura relativ usor.
- presupun ca partea estetica nu conteaza, asa ca tevile alea pot fi "solutia".


Atentie la pompele de recirculare... ia ceva fiabil, sau ia mai multe (ca sa ai si "rezerve").
De asemenea, ar fi bine sa iei in calcul si niste "vibratoare" (pompe de aer, cu piatra si furtun, ca pe vremuri)... oxigenarea apei o sa fie deficitara prin overflowurile alea.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Eu daca asa avea un acvariu de 500L care nu poate fi gaurit, pentru un setup experimental, unde se urmareste doar functionalitatea, iar esteticul este secundar, as face asa:

- la acvariul de 500L, doua colturi cu overflow cu dinti, care sa dea nivelul apei;
- acvariul asezat pe podea
- in lacasul fiecarui overflow, o pompa de recirculare
- sumpul - un acvariu de 200L cu overflow Bean Animal, care sa se scurga direct in acvariul de 500L. Asta ar putea sa fie singura circulatie a acvariului, daca pui niste pompe suficient de puternice
- senzorii de nivel pentru ATO in overflow, acela fiind singurul loc unde va varia nivelul apei

Poti folosi apa din lac, dar nu deversa apa din acvariu inapoi.
Fa un studiu ecologic al impactului adaugarii pestilor in apa.
Fa un protocol de tratare a pestilor pentru paraziti interni si externi.
Acesti pesti sunt purtatori si de virusuri.

Recomand calduros folosirea la acest setup a blocurilor CerMedia pentru filtrarea biologica.
Un skimmer supradimensionat pe principiu Beckett (vorbeste cu Dragos).
Folosirea unui generator de ozon si a unui filtru UV de pond.
Chiller si incalzitor ca sa replici temperaturile din lac.
Un reactor de biopellete conectat direct la skimmer.

LE: la fish only cea mai buna sare e aia mai ieftina.

This message was edited 2 times. Last update was at 25/11/2017 14:34:56


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Sau o varianta simpla de overflow:

https://www.youtube.com/watch?v=L6ArUM_hTtA

Exact ca cel de la Ricardo facut altfel, cu tevi.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
 
Forum Index » Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com