[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Problema Molly  XML
Forum Index » Boli/tratamente
Author Message
Arwen_wt
Junior member

Joined: 31/08/2017 21:22:47
Messages: 33
IP:
Offline

Salutare!
Sunt incepatoare in ale acvaristicii si deja am o problema, daca ma puteti ajuta, v-as fi recunoscatoare. Sa va povestesc:
Am un acvariu de 63l, cu filtru Evo Aquazone, iar la sfatul vanzatorului am tratat apa cu JBL Biotopol si JBL FilterStart. In perioada de ciclare de doua saptamani, am plantat cateva plante iar sambata am luat si 8 pesti: 2 ancistrusi, 3 Xipho si 3 Molly. Totul a fost ok pana azi cand am constatat ca femela neagra de molly, are cateva pucte albe. Citind pe forum, am inteles ca ar putea avea Gris.
Tot sambata am luat si o alta plata, anubias, pe care am tinut-o in carantina 5 zile, pt. a nu ma trezi cu melci ca la plantele precedente. Aseara am plantat.o in acvariu, astazi molly are puncte albe. Sa fie o coincidenta sau parazitul poate veni pe plante si de acolo sa se fi imbolnavit? De precizat ar mai fi ca pana astazi a fost foarte activa iar in seara asta a stat numai pe fundul acvariului, nelasand alti pesti sa se apropie de ea. De mancat mananca dar imediat dupa, se duce pe pietris.Temperatura apei a avut pana ieri 29 grade, astazi are 28.
Incerc sa atasez o poza cu pestele, voi cu experienta poate va puteti da seama daca este sau nu bolnav.
Scuze pentru lungul post.
Multumesc frumos!
[Thumb - Molly.jpeg]

Arwen_wt
Junior member

Joined: 31/08/2017 21:22:47
Messages: 33
IP:
Offline

Buna din nou!
Se pare ca are intr-adevar gris. I.am aplicat Sera Costapur si am ridicat temperatura la 30 insa problema e ca parazitii i-au afectat ochii. Cu stangul nu mai vede, are ca o pacla pe el iar dreptul nu stiu ce sa zic.. incepe sa se loveasca de decor. Nu vede nici sa manance.. Ce e de facut?
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Termina tratamentul la gris - e activ si impotriva fungilor. Unul din efectele grisului e si pierderea apetitului. Poate s-a lovit de ceva sau a fost ciupit. Sper ca nu ai carbune in filtru si filtru UV.

Sa dai drumul la aer la maxim - temperatura mare = oxigen putin. Cind faci schimburile de apa sifoneaza mai bine substratul sa reduci numarul de paraziti care ar putea fi in substrat.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Arwen_wt
Junior member

Joined: 31/08/2017 21:22:47
Messages: 33
IP:
Offline

Din pacate aseara femela a murit, cred ca avea paraziti in gura, asa parea.
Tratamentul il continui, carbunele l-am scos din prima zi de tratament. Am marit temperatura insa am vazut ceilalti doi molly ca au devenit apatici, cred ca nu suporta caldura la fel de bine ca ceilalti pesti asa ca am scos incalzitorul.
Continui cu tratamentul si cu sifonarea nisipului.

Multumesc pentru raspuns!
 
Forum Index » Boli/tratamente
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com