[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Plantute de la zero  XML
Forum Index » Plante de acvariu
Author Message
Liviu Blidar
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/08/2016 12:26:41
Messages: 20
Location: Coventry, West Midlands, UK
IP:
Offline

Buna tuturor.

Am ocazia sa incep un acvariu de la zero, dupa ce am reusit sa sparg vechiul acvariu pe parcursul unui lung proces de mutare. Cred ca am facut fiecare greseala posibila cu vechiul acvariu asa ca m-am gandit sa deschid un topic in care sa cer niste pareri, poate cine stie , o sa fie de ajutor ai altora.

Noul acvariu e acum ciclat. Pestii din fostul acvariu sunt fericiti in noul acvariu, doar ca e gol golut, nu tu planta, nu tu autocolant, nu tu substrat. Acvariul are 54 de litrii si as vrea sa il fac heavily planted. Acum vin intrebarile:

1. Care ar fi cea mai buna metoda de a adauga substratul si plantele(preferabil una in care nu trebuie scosi toti pestii si apa din acvariu)

2. Ce substrat ar trebui sa folosesc pentru plante si cat? Am folosit inainte Tetra Complete Substrate, fara mult noroc si de fiecare data cand faceam curat in acvariu, substratul murdarea apa groaznic. Aici link cu poze https://www.amazon.co.uk/gp/aw/d/B00MPYG0K8/ref=mp_s_a_1_1?ie=UTF8&qid=1503860033&sr=8-1&keywords=tetra+complete+substrate

3. Ce pun peste substrat? Ce cranulatie?

4. Cum sifonez fara a amesteca substratul cu nisipul/pietrisul de pe deasupra?

5. Ce plantute as putea folosi ca si 'gazon' ? Incercasem cu java moss, fara mult succes deoarece se imprastia de minune. Nu am reusit sa il fac sa se tina de sol.

6. Cum ma asigur ca plantele cumparate nu contin oua de melci? M-am saturat sa pescuiesc aceste creaturi oribile de pe plantele cumparate.

7. Am comandat o radacina care seamana cu un copacel. Ma Gandeam sa atasez niste java moss de 'crengi'. A mai facut cineva asa ceva? Daca da cum?
http://m.ebay.co.uk/itm/Driftwood-root-style-Tree-Trunk-aquarium-Fish-Tank-Decoration-Three-Sizes-UK-/182426877289?varId=485003552819&txnId=1700884562008

8. Lava rock ca decoratie ... da sau nu?
http://m.ebay.co.uk/itm/Lava-Rock-Cave-aquarium-ornament-HSY023-/222609872827?epid=1247494233&hash=item33d49517bb%3Ag%3AWHYAAOSwHmhV8t%7EG&_trkparms=pageci%253Ac8c487fc-8b5a-11e7-a913-74dbd1809047%257Cparentrq%253A251640a015e0a9c992dec7c5fffe2dab%257Ciid%253A16

9. Cum se intretin plantutele 'gazon' in acvariu? Ce faci cand cresc prea mari?

10. Ce fertilizant sa folosesc? Folosisem inainte tabletele Tetra Crypto. Nu imi dau seama daca a functionat sau nu.

11. Cum dozez CO2? Am inceput sa folosesc in vechiul acvariu pt o vreme si au inceput pestii sa imi fie letargici.

Multumesc tuturor anticipat

This message was edited 2 times. Last update was at 27/08/2017 21:15:32


Whenever you find yourself on the side of the majority, it is time to pause and reflect.
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Incerc eu sa-ti raspunde la unele intrebari:
1. Iti recomand sa scoti pestii din acvariu mai intai. Se va tulbura apa daca pui substratul in acvariul plin.
2,3. Sunt mai multe substraturi nutritive pe care le poti folosi de la Dennerle, ADA, Tropica. Il aranjezi in functie si de cum vrei sa plantezi acvariul.
Mai multe informatii aici: https://www.nevertebrate.ro/articles/cum-se-aranjeaza-substratul-pe-fundul-acvariului-13/
Citeste instructiunile de la substratul pe care l-ai ales. Iti va indica ce sa pui peste substrat si in ce grosimi.
De obicei se pun 1-3 cm de substrat nustritiv, peste care 3-4 cm de nisip cu o granulatie mai mare (sa nu fie foarte fin).
4. Cand cureti acvariul aspiri doar stratul de nisip, sa nu deranjezi substratul nutritiv.
5. Poti folosi Hemianthus Cuba, dar ai grija ca iti trebuie CO2 si lumina.
Ca sa folosesti moss, iti trebuie o plasa de constructii pe care o asezi pe fundul acvariului si de care prinzi moss-ul.
6. Poti cumpara de la un acvarist care iti promite ca nu are melci. Sau cumperi doar plante 'in vitro'.
7. Prinizi cateva smocuri de moss de varful crengilor fie cu ata de pescuit, fie cu gel special. Dupa ceva timp o sa creasca, si-l tai ca sa-i dai forma de coroana.
8. Nu stiu nimic despre pietrele alea. Intereseaza-te sa nu schimbe proprietatile apei.
9. Se tunde periodic.
10. Ai nevoie de fertilizare macro (CO2, NO3, PO4) si micro (Fe, Mn, Sn, ...). Un sistem CO2 e neaparat necesar pentru un acvariu bine plantat.
NO3 si PO4 daca vrei sa dozezi, e bine sa-ti iei si niste teste, altfel risti sa ajungi la concentratii prea mari in acvariu si sa omori pestii.
11. Cumpara un test de CO2 si asigura-te ca mentii concentratia din apa in limite acceptabile.

[Nano cu albinute] [Old tree]
Liviu Blidar
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/08/2016 12:26:41
Messages: 20
Location: Coventry, West Midlands, UK
IP:
Offline

Ma gandeam eu ca nu prea se poate pune substrat cu apa inauntru dar am zis ca intreb minti mai luminate prima data

Cu privire la substrat, m-a impresionat foarte mult Ada Aquasoil Amazonia . Am citit in descriere ca degaja Azot la inceput pnetru a ajuta cu ciclarea acvariului. Din moment ce eu o sa am pesti in acvariu, o sa afecteze asta pestii? De asemenea, vazand ce granulatie are, sa asum ca nu are nevoie de pietris pe deasupra?

Acel Hemianthus arata minunat. Sa-l iau la smoc sau seminte? Din moment ce am plata gazon, mai sifonez pietrisul? Nu prea inteleg cum ar putea fi asta posibil.

Referitor la melci pe plante... Nu prea sunt acvaristi prin zona asta... Si din pacate pana si magazinele care se mandresc cu plante in vitro mi-au infestat acvariul cu melci. Nu inteleg cum e posibil. Am inceput sa ma gandesc sa le tratez cu CuSO4. Citisem un articul undeva cu privire la dozaje. A mai incercat cineva asta?

Gel special sa prind mossul de crengi? Cum s-ar numi acel gel?

In ceea ce priveste CO2 am un dozator DIY (fosta metoda cu drojdie si zahar). La dimensiunea acvariului meu ma indoiesc ca o sa am vreodata nevoie de altceva. Acum... Micro si macro... ceva recomandari in privinta a ce as putea folosi? Sa inteleg ca tetra Crypto e micro ( contine Fe, B, K20 si Mn) pot sa contini sa folosesc asta pentru micro? Care ar fi un bun complement macro?

Si o ultima chestie... Cablu de incalzire in substrat - as avea nevoie la dimensiune acvariului meu de asa ceva?

Whenever you find yourself on the side of the majority, it is time to pause and reflect.
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Liviu Blidar wrote:Cu privire la substrat, m-a impresionat foarte mult Ada Aquasoil Amazonia . Am citit in descriere ca degaja Azot la inceput pnetru a ajuta cu ciclarea acvariului. Din moment ce eu o sa am pesti in acvariu, o sa afecteze asta pestii? De asemenea, vazand ce granulatie are, sa asum ca nu are nevoie de pietris pe deasupra?

La inceput trebuie sa faci schimburi dese de apa. Scrie sigur in instructiunile lui.

Liviu Blidar wrote:
Acel Hemianthus arata minunat. Sa-l iau la smoc sau seminte? Din moment ce am plata gazon, mai sifonez pietrisul? Nu prea inteleg cum ar putea fi asta posibil.

N-am auzit sa fie de vanzare pe undeva la seminte. Era un coleg pe forum care vindea HC. Cauta pe la anunturi.
Gazonul nu prea ai cum sa-l sifonezi, ca-l scoti din radacini. Mai de la distanta cat sa mai scoti ceva mizerie de prin el.

Liviu Blidar wrote:
Referitor la melci pe plante... Nu prea sunt acvaristi prin zona asta... Si din pacate pana si magazinele care se mandresc cu plante in vitro mi-au infestat acvariul cu melci. Nu inteleg cum e posibil. Am inceput sa ma gandesc sa le tratez cu CuSO4. Citisem un articul undeva cu privire la dozaje. A mai incercat cineva asta?

Sa stii ca melcii sunt foarte folositori. Mananca mancarea care ramane pe fundul acvariului, si astfel nu ajunge sa se transforme in amoniac. Se hranesc si cu alge. La mine plutesc si pe suprafata acvariului si se hranesc cu biofilm. Eu cred ca am peste suta in acvariu, dar nu ma deranjeaza.

Liviu Blidar wrote:
Gel special sa prind mossul de crengi? Cum s-ar numi acel gel?

https://www.nevertebrate.ro/adeziv-moss-si-corali-seachem-flourish-glue-2x4-g-18175

Liviu Blidar wrote:
Acum... Micro si macro... ceva recomandari in privinta a ce as putea folosi? Sa inteleg ca tetra Crypto e micro ( contine Fe, B, K20 si Mn) pot sa contini sa folosesc asta pentru micro? Care ar fi un bun complement macro?

Da, tetra crypto ar fi micro.
Macro eu nu as doza, decat daca iti iei teste de NO3 si PO4.

Liviu Blidar wrote:
Si o ultima chestie... Cablu de incalzire in substrat - as avea nevoie la dimensiune acvariului meu de asa ceva?

Nu stiu n-am folosit.

[Nano cu albinute] [Old tree]
riadu
Unripe member

Joined: 11/09/2017 13:01:26
Messages: 1
IP:
Offline

foarte interesant topicul dar ca sa inteleg tot ce scrieti aici ar trebui sa ma mai informez.

Nu inteleg rostul tuturor chestiilor puse acolo. Cablu de incalzire in substrat, plante in vitro tratate cu CuSO4.

Sunt incepator
[WWW]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

riadu wrote:foarte interesant topicul dar ca sa inteleg tot ce scrieti aici ar trebui sa ma mai informez.

Nu inteleg rostul tuturor chestiilor puse acolo. Cablu de incalzire in substrat, plante in vitro tratate cu CuSO4.

Sunt incepator


Nici eu nu am inteles
Stiam ca tocmai pentru a nu avea probleme cu melcii comunitari e bine sa ai cit mai multe plante crescute "in-vitro"!
Dar ... omu' cit traieste invata! Cine stie ce ti-au dat aia de la magazin pe post de plante crescute pe gel.

Probabil ca prin cablu te referi la un sistem de incalzire in substrat. Am citit la unii colegi ca ar fi benefic pentru dezvoltarea
radacinilor plantelor, asadar nu e o idee rea. Cit despre substrat ... e cam tirziu sa faci o combinatie substrat nutritiv + decorativ
asa ca cel mai bun ar fi unul universal si, pentru anumite plante, sa folosesti tablete nutritive care se infing in substrat linga
radacinile plantelor mai pretentioase. La mine HC s-a dezvoltat foarte bine pe Tropica Universal. Importanta va fi schema de
fertilizare in apa : daca vei avea multe plante easy, nu va fi atit de important substratul cit ce adaugi in apa.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
 
Forum Index » Plante de acvariu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com