[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
reef No.2 (stadiul de proiect)  XML
Forum Index » Bazine mari
Author Message
zamolxes
Membru de baza

Joined: 20/12/2008 15:36:56
Messages: 465
Location: bv
IP:
Offline

dimensiuni maxime posibile : 140x60x45 -> 350l.

preferinta nevestei ar fi, surpriza nu clows (are deja http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/38549.page) ci lionfish, deci ar fi un bazin de pradatori.

azi am avut discutia despre, asa ca inca nu am studiat in detaliu, notez si eu idei.

m-am uitat dupa lion fish (mici care necesita pe liveaquaria <50 gallons). si as vrea asa (nici macar nu stiu daca sunt de gasit la noi sau daca se inteleg intre ei, mai ajustez ) :

1x Antennata Lionfish (Pterois antennata)
1x dwarf lion fish (Dendrochirus zebra)
1x Fu Manchu Lionfish (Dendrochirus biocellatus)


cireasa de pe tort ar fi (asta e dorinta mea) :

1x Snowflake Eel (Echidna nebulosa)


care sunt sansele sa fie asa ceva realizabil ?
cine are experienta cu ei, lionfish invata sa manance si hrana congelata ? ca daca trebuie sa import creveti vii ajung la sapa de lemn. si nu prea sunt incantat sa le dau molly.

zamolxes
Membru de baza

Joined: 20/12/2008 15:36:56
Messages: 465
Location: bv
IP:
Offline

articol excelent despre lionfish.

http://www.reefkeeping.com/issues/2002-11/fm/feature/index.php
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2851
Location: Targu Mures
IP:
Offline

350l cam mic pentru lion fish . Antennata nu va supravietui, Volittans da daca are hrana buna si suficient spatiu(ceea ce nu e cazul la bazinul tau intr-un an creste mult). Cu ceilalti nu am avut de-a face, dar oricum dimensiunile eventual suficiente pentru Dwarf fuzzy lionfish sau Dwarf lionfish in orice caz cei pitici , astia conform articolului sunt mai activi si mai vezi ceva miscare pentru ca altfel bazinul va fi plictisitor si intradevar(cum spune articolul) va parea gol. Un alt aspect cel putin cu cei mari e ca vei fi intepat intrebarea e nu daca ci cand,cel mai des se intampla cand cureti/aranjezi ceva in acvariu. Eu in ~8 ani cat m-am ocupat de ei am fost intepat de trei ori nu e deloc placut ! Daca nu ai la indemana apa calda(cat de cald suporti, nu fiarta) durerea puternica dureaza 3 ore fix(cel putin in cazul meu cronometrat de doua ori), se vindeca greu/incet, mai ales in primul caz cand nu stiam ce sa fac si nu gaseam informatii despre asta in 2005

This message was edited 2 times. Last update was at 21/08/2017 12:16:42

[Email]
zamolxes
Membru de baza

Joined: 20/12/2008 15:36:56
Messages: 465
Location: bv
IP:
Offline

planul numarul 2 este 3 dwarf lion -> cei care pot fi sexati (M F F). se pare ca se inteleg in configuratia asta.

oarecum sunt obisnuit cu intepaturile, am stupi .


am loc si de un mic acvariu, o sa cresc creveti pe care o sa ii indop cu mancare de calitate pentru varietate de hrana.

da, volittans creste foarte mare din cate am vazut, sigur ma limitez doar la dwarfi cu snowflake, eventual si un foxface pentru inevitabilele alge.

o sa mai fie si un sump de 100+ l deci as mai avea o rezerva decenta pentru bioload.

multumesc.

This message was edited 2 times. Last update was at 21/08/2017 16:10:56

ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2851
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Intepatura e muult peste albine sau viespi ), spor cu proiectul
[Email]
zamolxes
Membru de baza

Joined: 20/12/2008 15:36:56
Messages: 465
Location: bv
IP:
Offline

1 la 1 sunt convins ca da, dar cand umblu 1 zi la stupi ma aleg cu 20 + )

This message was edited 1 time. Last update was at 21/08/2017 21:12:21

 
Forum Index » Bazine mari
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com