[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Ajutoooor!!!!Crestere duritate si PH apa pentru africani malawi??????  XML
Forum Index » Apa
Author Message
l0ngh0rn
Member
[Avatar]

Joined: 13/10/2011 18:40:49
Messages: 238
Location: Pitesti
IP:
Offline

Pentru ca vreau sa ma intorc la ciclide africane din lacul Malawi am nevoie de ajutor in gasirea unei solutii la problema legata de parametrii apei de la reteaua din Pitesti
Parametri apei la retea:
PH - 7
KH - 2
GH - 4

Necesar:
PH - 7.8 - 8.6
KH - 10-12
GH - 7 =>
Ce pot face pentru a aduce apa la paramerti cat mai buni pentru a le putea oferii conditii cat mai bune de crestere si dezvoltare?

Schimbul de apa va fi facut la picatura asa ca solutiile, mineralele, bicarbonat si altele din aceasta gama nu ma pot ajuta

Ce substrat pot folosii care sa ma ajute (nisip de marmura, nisip pentru acvarii marine)?
Pe traseul de schimb la picatura dupa filtre ma gandesc sa pun o canistra de 20 litri plina cu (?, spartura de marmura, spartura de corali sau ceva de pe la marine?, spartura de coca calcaroasa), ce idei mai aveti? Estimez ca sistemul de schimb la picatura va fi reglat undeva la 4 litri/ora.

Alte idei?

This message was edited 1 time. Last update was at 14/08/2017 13:12:14

skija
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/10/2013 12:07:59
Messages: 1269
Location: Oradea
IP:
Offline

Poi lasa schimbul de apa la picatura , schimba apa normal si baga GH booster dupa schimbul de apa

Sau asteapta si alte parari
l0ngh0rn
Member
[Avatar]

Joined: 13/10/2011 18:40:49
Messages: 238
Location: Pitesti
IP:
Offline

Vreau sa trec la schimbul la picatura la bazinul mic (460 l) si a gasii solutiile problemelor cu apa pe ca atunci cand va fi gata cel mare (1300 l + 300 sump) sa am mana facuta cum se zice , la 1500-1600 l mai greu cu schimburi masive
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Eu zic sa te interesezi daca cel de la care vei procura pestii face ceva in acest sens. Ciclidele africane care "circula" prin bazinele noastre au uitat cam demult calitatile apei din lacul de obarsie si s-au adaptat la apa noastra autohtona, de retea. Si ca sa-ti dau cel mai bun exemplu: mi-am luat in urma cu vreo 8 ani tropheusi salbatici, ciclide de Tanganyika, mai sensibili la calitatile apei decat malawi. Fiind pesti salbatici veneau de la duritate de 15-20...teoretic. Zic teoretic ptr ca nu cred ca au fost chiar salbatici, colectati din lac, cat mai mult pond raised, adica crescuti in iazuri naturale/artificiale, amenajate in jurul lacului african, dar cu apa luata din lac. Initial m-am stresat si eu cu problema duritatii si a pH-ului apei si am tot adaugat saruri (nu foarte ieftine). Crede-ma ca dupa 6 luni inotau si se reproduceau fericiti in apa de retea din Cj-Napoca care e foarte asemanatoare cu ce ai scris tu...adica duritate 2, pH = 6.2.
Concluzie: daca pestii provin de la cineva care i-a crescut in apa de retea, keep calm si ciclidareala maxima !

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Hai cu bazinul la apa,nu te mai stresa atat. Daca vrei neaparat, iti aduc eu saptamanal niste apa de put, pana te obisnuiesti tu cu ideea ca merge si fara. Apa curata sa aiba si vizitatori.
[ICQ]
l0ngh0rn
Member
[Avatar]

Joined: 13/10/2011 18:40:49
Messages: 238
Location: Pitesti
IP:
Offline


Multumesc pentru raspunsuri!
Cel mai probabil vor fi achizitionati din Bucuresti.
Stresul meu legat de duritate a plecat dupa ce am vorbit cu cel caruia i-am trimis pestii mei la inceputul anului si la el au crescut in sase luni mai mult decat intr-un an si jumatate la mine, el fiind din Timisoara.
Cu siguranta ca dupa ce ma voi muta din locatia actuala voi da drumul la bazinul cu africani malawi
@narcis Abia astept sa te vad venind cu 500-700 litri de apa pe saptamana

This message was edited 1 time. Last update was at 15/08/2017 15:54:12

narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Nu e problema,te ajut cat pot, dar stii ca nu ma lasa doctorul sa ridic mai mult de 5 kg . In ritmul asta o sa-mi ia vreo saptamana pe drumuri sa aduc apa .
[ICQ]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Vorba lu' nea' Calin, eu nu m-as stresa atat cu apa aia... probabil ca si crescatorul/vanzatorul ii tine in apa "normala" si probabil ca pestii nu sunt importati direct din Malawi. Asa ca-s obisnuiti cu "apa romaneasca".

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

In Cluj GH=KH=2. La inceput m-am stresat si eu cu aditii pentru cresterea duritatii.
Dupa ce am trecut la schimbul la picatura mi-a fost imposibil sa mai aditionez asa ca am renuntat.
Nu am vazut vreo schimbare in comportamentul pestilor.
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

l0ngh0rn wrote:
Stresul meu legat de duritate a plecat dupa ce am vorbit cu cel caruia i-am trimis pestii mei la inceputul anului si la el au crescut in sase luni mai mult decat intr-un an si jumatate la mine, el fiind din Timisoara.


Asta nu prea are legatura cu duritatea apei cat mai ales cu spatiul avut la dispozitie. Pestii cresc in lungime aproape toata viata lor, intr-un ritm mai alert sau mai incet. 20 de pesti in 300 l vor creste mult mai incet decat in 1000 l, de ex. Asta, in conditiile unei alimentatii identice.

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
l0ngh0rn
Member
[Avatar]

Joined: 13/10/2011 18:40:49
Messages: 238
Location: Pitesti
IP:
Offline


Va multumesc pentru ajutor!
Acum astept sa schimb locatia si sa ma apuc de treaba
 
Forum Index » Apa
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com