[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Salutare tuturor!  XML
Forum Index » Despre noi
Author Message
l3dz3pp
Junior member
[Avatar]

Joined: 25/07/2017 00:01:27
Messages: 13
Location: Navodari
IP:
Offline

Buna!
Ma numesc Drago?, sunt din Navodari.

Sunt incepator in acvaristica, motiv din care...evident am facut greseli la inceput. Da, am aflat, acvariu nu inseamna doar 4 pereti de sticla,apa si pesti. Dar am aflat dupa ce am achizitionat/montat/populat totul.

Detalii:

-acvariu de 25 litri
-substrat JBL Aquabasis Plus si nisip 2-4 mm Enjoy
-filtru Claro 300 care se infunda des, motiv pt care am achizitionat un altul, Aquael Fan Filter 1 Plus (merg in paralel, le voi tine asa vreo 2 sapt, cred ca e de ajuns)
-am confectionat si un filtru extern cu burete, zeolit si carbon:

image

- CO2 de la JBL Proflora Bio Eco 80 (1 bula la 3 sec, desi a cam "murit" in ultima vreme. A tinut f putin...
- bec de 11w (asa a venit acvariul Diversa, intentionez sa-l schimb cu ceva pe la 20w)

- Pesti am...cam multi: 7 neoni, 4 ternetzi, 3 xipho, 2 cory albinosi, 5 guppy.
- plante: am 5 "ghivece", in unul o anubias si in celelalte 4 amestecate...nu ma.pricep sa le identific. Le-am pus asa cum mi le-a vandut un nene din piata Brick. Le-am pus in gbivece tocmai pt ca lanun moment dat intentionez sa plantez mai cu cap si nu vreau sa rascolesc substratul de acum. Ghivece(le)le sunt improvizate, sunt din sticla, foste suporturi de lumanari.
Asa arata tot ansamblul acum cateva zile (intre timp a disparut corabia - mi-am convins copilul sa renuntam la ea, si a mai aparut un ghiveci, al 5-lea. Anubias nu se vede in poza, e in stanga-spate):

image

Evident ca stau prost la capitolul ciclare. Abia ieri (ziua 19) a dat primul semn de NO2 (dupa testul 5in1 de la EL aveam cam 1 - am f?cut schimb de apa 5 litri si a scazut spre 0.5 am estimat eu).
Ph 7.2
KH 200 ppm
GH 300 ppm
NO2 am discutat
NO3 aprox 4-5, dar ieri m-am trezit si cu el crescut spre 10.

In afara de ph, toate valorile sunt masurate cu test 5in1 de la EL.

Apa din acvariu: folosesc apa filtrata (fara clor) - acasa am un filtru LaFantana, montat la retea (deci nu cu bidon). Temperatura 26-27 ° C.

Folosesc Easy Start de la EL si tot de la ei Easy
Carbo impreuna cu Ferropol de la JBL si Kalium Potassium de la EL.


Sper ca nu am uitat nimic demn de mentionat. Poate.doar schimburile de apa: aprox 5 litri la 2-3 zile.

Ce spuneti, reusesc sa trec peste ciclare cu bine?

This message was edited 3 times. Last update was at 09/08/2017 12:29:38

Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Salut!

Ca in multe alte cazuri similare ...

... pestii nu sunt "cam multi", sunt o intreaga hoarda pentru 25 de litri. Asadar, cel mult neonii, poate si ceva creveti.
... filtrul este oricum ineficient, mai ales daca nu contine material pentru filtrarea biologica. Poate cel extern sa te ajute cumva.
... lumina e suficienta daca ai plante de tipul Anubias. Ai grija sa plantezi Anubias-ul pe o bucata de lemn sau pe o piatra, la citiva cm de substrat.
... testele 5 in 1 sunt slabe calitativ, nu te poti baza pe ele; ia niste teste cu reactivi si abia apoi afli cum stai cu nitiritii si nitratii.
... avind atit de multi pesti este imposibil sa nu fi avut nitiritii "sus" mai devreme (asadar nu mai folosi teste 5 in 1).

Posibil sa fii aproape de sfirsitul ciclarii. Fa schimburi zilnice de apa preconditionate, 5-10 litri, pina atingi parametrii normali.

Succes!

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
l3dz3pp
Junior member
[Avatar]

Joined: 25/07/2017 00:01:27
Messages: 13
Location: Navodari
IP:
Offline

Nu reusesc sa adaug poze...?? Incerc inca o data sa postez macar filtrul si o foto de ansamblu.

Multumesc pt raspuns! Imi vine tare greu sa renunt la pesti, mai ales ca am reusit sa-i mentin in viata cu toate greselile facute...
[Thumb - rps20170809_191420.jpg]

[Thumb - rps20170809_191348.jpg]

Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Ce dimensiuni are acvariul?

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
l3dz3pp
Junior member
[Avatar]

Joined: 25/07/2017 00:01:27
Messages: 13
Location: Navodari
IP:
Offline

40x25x25 cm. Este Diversa 40. Am undeva pe la 18-20 litri apa.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

OK, am avut senzatia ca e mai adinc.
Plantele de talie inalta eu le-as pozitiona in spate, in forma de perdea de fundal. In fata lor as adauga niste pietre,
eventual o piatra mai inalta in una dintre treimile laterale ale acvariului iar in partea opusa, pe o radacina sau pe o piatra as planta Anubias-ul.
Evident, e o chestiune de gust dar acesta ar fi un inceput. Cum stau acum ... oricum Anubas-ul nu trebuie sa mai stea mult timp asa.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
l3dz3pp
Junior member
[Avatar]

Joined: 25/07/2017 00:01:27
Messages: 13
Location: Navodari
IP:
Offline

Iluzie optica

Multumeac de sfaturi, in weekend sper sa am timp sa "renovez"
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

Bine ai venit Dragos! Eu in locul tau as scoate plantele din acele suporturi. Ele au nevoie sa isi extinda radacinile, si printre radacini trebuie sa circule apa cu toate cele

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
l3dz3pp
Junior member
[Avatar]

Joined: 25/07/2017 00:01:27
Messages: 13
Location: Navodari
IP:
Offline

scorpionul wrote:Bine ai venit Dragos! Eu in locul tau as scoate plantele din acele suporturi. Ele au nevoie sa isi extinda radacinile, si printre radacini trebuie sa circule apa cu toate cele


Multumesc de sfat! O voi face, am spus ca e temporar. Cand le-am luat erau mici plus ca nu am experienta ai am zis sa mai vad poze, sa mai primesc un sfat...si apoi sa le plantez definitiv. Nici nu stiu daca le pastrez pe toate, unele nu imi plac, unora nu le merge excelent in mediul meu. Voi face o selectie si in cateva zile le pun in substrat.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Nu e nici o problema daca le plantezi si apoi te razgindesti. Replantarea este o practica frecventa in acvaristica. La fel inlocuirea sau eliminarea unor plante.
Eu as urma repede sfatul Scorpionului, ca e un sfat bun si dat la timp. In plus, dezvoltarea lor te vor ajuta si in desavirsirea echilibrului bio-chimic al apei.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
l3dz3pp
Junior member
[Avatar]

Joined: 25/07/2017 00:01:27
Messages: 13
Location: Navodari
IP:
Offline

Ziua buna!

Am si eu o intrebare (oare folosesc abuziv sectiunea aceasta "Despre noi"?): in filtrul DIY extern pe care il folosesc, atat in zona cu zeolit cat si in cea cu carbon s-a format o...chestie...un fel de alga in zone de iesire a apei. Nu stiu cat se vede din poza. E normal sau trebuie imbunatatita filtrarea mecanica?

Multumesc anticipat!
[Thumb - rps20170813_120248.jpg]

Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Filtrul sta sub influenta luminii naturale? Daca da, aici e problema. Ai infiintat o cresa de alge verzi. Si nu ar fi de mirare sa-ti "insaminteze" acvariul. Acopera recipientul cu o folie de aluminiu si obtii un mini-blackout. Ar trebui sa functioneze.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
l3dz3pp
Junior member
[Avatar]

Joined: 25/07/2017 00:01:27
Messages: 13
Location: Navodari
IP:
Offline

Nu e chiar in lumina. In sensul ca 100% nu bate soarele in el.E pozitionat cam in centrul camerei, dar, e adevarat, nu ascuns de lumina.
Am sa il acopar, multumesc de idee. Insa de alga cum scap? Sa incerc sa-l folosesc intr-un recipient cu apa tratata impotriva algelor? Am asa ceva la dispozitie acum si nu cred ca e cazul sa o pun in acvariu deocamdata:
[Thumb - rps20170813_122026.jpg]

Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Ai grija cu astfel de produse, citeste cu atentie prospectul. Eu nu agreez solutiile ... chimice, e mai buna calea naturala. Daca acoperi filtrul in citeva zile dispare. Problema care poate sa apara e ca, atunci cind moare, alga se desprinde de pe substrat si migreaza in acvariu. Eu am patit una ca asta. Poate ar fi mai bine sa curati bine mediul filtrant si sa-l reintroduci impreuna cu o fiola de bacterii. Dar mai bine sa asteptam si alte opinii de la colagii mai experimentati.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

din cate observ tu nu ai filtrare biologica care e cea mai importanta. Zeolitul e bun ca filtare mecanica, dar ce faci cu filtrarea biologica??? Ca sa ma pun in locul tau as inlocui atat zeolitul cat si carbonul cu filtrare biologica de la Sera. E foarte buna si ok la pret. Si as avea ca ordine burete sau zeolit si apoi doua compartimente de Sera

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
l3dz3pp
Junior member
[Avatar]

Joined: 25/07/2017 00:01:27
Messages: 13
Location: Navodari
IP:
Offline

1. Avantajul filtrului facut de mine este ca se pot adauga oricand alte corpuri. Voi tine cont de parerea ta si in cel mai scurt timp voi pune ce ai spus.
2. Zeolitul...eu il foloseam tocmai pentru ca citisem ca face filtrarea biologica...
3. Filtrarea mecanica am realizat-o (insuficient cred) cu un mic burete decupat, in "capul" primului corp al filtrului, pe unde intra apa adica. Buretele este invelit intr-o bucata de ciorap de dama .

This message was edited 1 time. Last update was at 13/08/2017 12:42:39

Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

3. ...

... invers! Lasa liber buretele si pune in pungi mediul pentru filtrare. Cind il curati, buretele nu pleaca nicaieri dar pe mediul filtrant il vei "fugari" prin tot vasul in care il speli.
In plus, fiind in ciorap, se va colmata mai repede.

+1 pentru ordinea mediilori : burete la intrare apoi cit mai mult mediu de filtrare biologica. Siporax mini ar umple mai bine spatiul disponibil. Uite, in varianta asta vine si cu saculet
si cu bacterii pentru filtru.

https://www.nevertebrate.ro/sera-siporax-mini-270-g-10423

PS Ignora ultimul paragraf al prezentarii produsului, probabil e o greseala de traducere.

This message was edited 2 times. Last update was at 13/08/2017 12:53:11


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
l3dz3pp
Junior member
[Avatar]

Joined: 25/07/2017 00:01:27
Messages: 13
Location: Navodari
IP:
Offline

@Silviu: multumesc, deja comandasem siporax-ul pana sa vad editarea ta

Multumesc mult!
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

l3dz3pp wrote:@Silviu: multumesc, deja comandasem siporax-ul pana sa vad editarea ta

Multumesc mult!


Nu ai gresit in alegere. Siporax-ul mini e folosit in genere in filtrele mici gen cascada, (iar ca marketing Sera a vrut sa acapareze si acest segment de piata) deoarece Siporax-ul mare nu prea intra acolo. Ca eficacitate sunt ferm convins ca Siporax-ul mare il bate la fund pe cel mic. Forma si porozitatea celui mare ii ofera acest avantaj

This message was edited 1 time. Last update was at 13/08/2017 19:38:56


armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
l3dz3pp
Junior member
[Avatar]

Joined: 25/07/2017 00:01:27
Messages: 13
Location: Navodari
IP:
Offline

Cam asa arata acum. Vestea rea e ca nu am renuntat inca la niciun peste, vestea buna e ca nu am mai avut decese.
Am renuntat astazi si la ultimul "ghiveci" din sticla; apa inca nu s-a linistit, am tulburat un pic substratul cu plantarea.
Filtrul extern (cel facut de mine) a primit siporax de cateva saptamani si totul pare OK.
Pietrele le-am lipit intre ele cu silicon, din pacate cred ca am pus cam mult. Probabil le voi curata si voi renunta la lipire, voi incerca sa le asez in echilibru.
[Thumb - rps20170903_213324.jpg]

 
Forum Index » Despre noi
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com