[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
cata apa trebuie schimbata in acvariu si efectul schimbului de apa asupra parametrilor apei  XML
Forum Index » Apa
Author Message
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

Multi dintre incepatori si nu numai, se intreaba cata apa trebuie schimbata si la cat timp. Claudiu Truta a postat pe Aquascaping un filmulet destul de relevant si considerandu-l o informatie importanta mi-am luat permisiunea de a-l posta si aici

This message was edited 1 time. Last update was at 26/07/2017 09:45:54


armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Mda, nu stiu ce sa zic.
Testul asta cu coloranti nu mi se pare relevant.
E mai mult o chestie de perceptie vizuala, care nu prea are legatura cu modificarile (chimice/fizice) pe care le sufera apa.
Dar asta e doar parerea mea.

[Nano cu albinute] [Old tree]
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Si eu sunt de aceeasi parere cu colegul Antecume.
Era relevant daca se faceau masuratori cu teste de apa nu cu colorant.
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

de acord ca perceptia vizuala e una si ce se intampla in apa e alta, dar totusi mai sunt oameni care spun(sau intreaba ca sa fiu mai exact) ca daca schimba 10l apa la 100 cat are acvariul, este ok? Si asta spatamanal sau cand isi aduc aminte...Mai mult pentru ei e acest clip. Cei care fac masuratori macar lunar, nu isi fac astfel de probleme

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Filmul are relevanta din pespectiva justificarii schimbului de apa, nu al efectului acestuia.
Daca cititi si textele informative, se face la un moment dat referire la capacitatea de filtrare biologica.
In acest caz, scopul este eliminarea doar a acelor substante care nu pot fi "prelucrate", mai ales nitratii.
Acum, din aceasta perspectiva, nu e nimic nou : un schimb de 50% este intoteauna mai bun decit unul
de 30% iar un schimb prea mare de apa poate modifica prea brusc chimia apei, ceea ce iarasi este
recomandabil doar in situatii extreme, cind pe linga nitrati apar si "otravurile" clasice : amoniacul si nitritii.

Este o metoda de comunicare des intilnita mai ales in domeniul literar-filosofic (Marin Preda a folosit-o
in multe din romanele lui, maestrul acestei tehnici raminind Gabriel Garcia Marquez) : exagerarea unei idei
pentru a intelege mai bine ideea. Este si o metoda experimentala aplicata in testarea clinica unor produse
din domeniul prebioticelor si nutricinelor : aplicate unui animal bolnav si care se reface, cu atit mai bine
pot fi utlizate in doze subterapeutice pentru preventia respectivei afectiuni.

Mie asta imi sugereaza filmuletul. Daca privim lucrurile asa, atunci da, filmul are o mare relevanta.

This message was edited 1 time. Last update was at 26/07/2017 11:59:32


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

scorpionul wrote:de acord ca perceptia vizuala e una si ce se intampla in apa e alta, dar totusi mai sunt oameni care spun(sau intreaba ca sa fiu mai exact) ca daca schimba 10l apa la 100 cat are acvariul, este ok? Si asta spatamanal sau cand isi aduc aminte...Mai mult pentru ei e acest clip. Cei care fac masuratori macar lunar, nu isi fac astfel de probleme


+1
Scuze, scriam in acelasi timp, cred ...

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Daca ar fi sa ma iau dupa experiment ar insemna sa schimb 75% din apa din acvariu.
Mesajele text de la final sunt foarte utile si adevarate.
Dar conzluziile respective nu se bazeaza pe experimentul in sine.

[Nano cu albinute] [Old tree]
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

In opinia mea macar un schimb saptamanal de 50%, dar doua e si mai bine asta in cazul pestilor adulti, la puiet in crestere schimburile zilnice in proportie cat mai mare(cu apa in aceiasi parametrii) dar macar un 50% . Sigur aici nu ma refer la plantate masiv gen olandeze, acolo faceti cum stiti/credeti dar clar in acele bazine pestii sunt pe plan secundar iar din punctul meu de vedere nu foarte naturale, nu zic ca unele nu arata bine dar gazoanele pe jos pe mine ma deranjeaza

This message was edited 2 times. Last update was at 26/07/2017 12:40:13

[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

scorpionul wrote:de acord ca perceptia vizuala e una si ce se intampla in apa e alta, dar totusi mai sunt oameni care spun(sau intreaba ca sa fiu mai exact) ca daca schimba 10l apa la 100 cat are acvariul, este ok? Si asta spatamanal sau cand isi aduc aminte...Mai mult pentru ei e acest clip. Cei care fac masuratori macar lunar, nu isi fac astfel de probleme


Sper ca ca acei oameni sa nu inteleaga din filmulet si reciproca, anume ca e mai bine sa schimbe toata apa, o data pe luna!
Ca mai stiu eu unu', pe numele lui Silviu, care facea chestii din astea in urma cu vreo 20 de ani, intr-un acvariu cu carasi!

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

Silviu Man wrote:Sper ca ca acei oameni sa nu inteleaga din filmulet si reciproca, anume ca e mai bine sa schimbe toata apa, o data pe luna!


da, la asta nu m-am gandit. Ca si concluzie finala, din punctul meu de vedere cel mai bun schimb de apa este de 2 ori pe saptamana cate 20-30%(pentru cei care au mai mult timp la dispozitie, sau odata pe saptamana(de preferat duminica intre 2 sticle de bere si un taifas) intre 30-maxim 50%. NICIODATA NU SE SCHIMBA TOATA APA!!!( aviz amatorilor care din exces de zel schimba toata apa, spala nisipul si pestii ca prea miros a balta )

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Corect!

Eu schimb (cind pot) 25% de doua ori pe saptamina sau (cind sunt plecat) 30-40% pe saptamina.
Pina acum, reteta a fost OK.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Parerea.mea este ca testul de mai sus nu are legatura cu realitatea, Imi mai arata pe la sfarsit cum cum schimaba apa la sterilul cu discusi, iar pentru marea masa a incepatorilor asta ii va invata gresit. Pe.internet circula.multe informatii, insa nu e ok sa le luam pe toate de bune. Eu asa vad lucrurile, probabil la fel si altii. Sa subliniez.totusi un lucru bun, acela.ca suntem incurajati sa facem schimburi de apa.
[ICQ]
skija
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/10/2013 12:07:59
Messages: 1269
Location: Oradea
IP:
Offline

Eu am incercat sa schimb apa si 20-30 % de 2 ori pe saptamana si 70% odata pe saptamana , dar va spun ceva , degeaba schimbi apa daca nu faci si curat in acvariu .
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

skija wrote:Eu am incercat sa schimb apa si 20-30 % de 2 ori pe saptamana si 70% odata pe saptamana , dar va spun ceva , degeaba schimbi apa daca nu faci si curat in acvariu .


+1

Teoretic schimbarea apei este ocazia de a aface curatenie.
Nu vad de ce s-ar proceda altfel, pina la urma scopul nu este numai sa inlocuiesti apa.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
skija
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/10/2013 12:07:59
Messages: 1269
Location: Oradea
IP:
Offline

Sunt foarte multi incepatori (poate 70-80 %) care cred ca daca schimbi apa (doar atat ) este suficient de aceea am scris ca trebuie sa faci si curatenie cand schimbi apa

Uite aici ptr "amatori" ce inseamna "schimb de apa"

[youtube]https://youtu.be/E_5iWuHwP3g[/youtube]

lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Tot ce face ala in plus fata de schimbul efectiv de apa tine doar de partea estetica.
Pentru mentinerea calitatii apei e suficienta inlocuirea unei cantitati de apa.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

lukitza wrote:Tot ce face ala in plus fata de schimbul efectiv de apa tine doar de partea estetica.
Pentru mentinerea calitatii apei e suficienta inlocuirea unei cantitati de apa.


Nu te supara dar nu ai dreptate. Inlocuirea apei elimina substantele deja generate de descompunerea dejectiilor, a resturilor de hrana,
eventual a plantelor, frunzelor, radacinilor descompuse sau a pestilor morti. In apa si pe sau in substrat ramin resturi din toate acestea care se
vor descompune in continuare.

Ce spui tu este valabil numai daca nu ai multa materie organica in descompunere in acvariu sau/si ai o atit de buna filtrare, mecanica
dar mai cu seama biologica, incit sa nu conteze cit amoniac este generat de orice fel de descompunere. Ceea ce este mai rar ..

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Mi se pare foarte interesant filmuletul.
Ce as vrea sa aplic din filmul asta ar fi:
- agitarea apei din acvariu inainte s-o tragi din acvariu; ma intreb de ce nu m-am gandit la asta pana acu ; e utila, ca se mai misca mizeria de pe fund s-o tragi mai usor. Mai ales din spatele acvariului unde nu prea pot sa intru cu furtunul.
- razuitul cu cardul la nivelul substratului; am niste depuneri in zona aia care nu se duc nici daca aspir in substrat; cu cardul ar trebui sa se duca.
- tare sita aia pe care o folosea cand completa apa inapoi in acvariu. O sa caut si eu asa ceva.
Nu prea am inteles de ce a scos furtunele de la filtru ca parca nu le-a curatat. Eu evit sa umblu la filtru prea des. Doar il curat la 2 luni. Am un Tetra si am tot auzit povesti cu scurgeri.

[Nano cu albinute] [Old tree]
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Silviu Man wrote:Ce spui tu este valabil numai daca nu ai multa materie organica in descompunere in acvariu sau/si ai o atit de buna filtrare, mecanica
dar mai cu seama biologica, incit sa nu conteze cit amoniac este generat de orice fel de descompunere. Ceea ce este mai rar ..


Prima chestie pe care as pune accentul in cazul unui acvariu nou e filtrarea.
Si ar trebui dimensionata incat sa faca exact ce ai zis tu mai sus.
Cei mai multi ignora aspectul asta si pun accentul pe pesti si plante.
Cand mi-am facut acvariul am insistat mai mult pe proiectarea sumpului si a filtrarii (atat biologice cat si mecanice) decat a display-ului.
Si se pare ca a meritat. Eu nu am aspirat substratul de cand am sump si crede-ma ca ciclidele sunt niste pesti mizerabili.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Antecume wrote:Mi se pare foarte interesant filmuletul.
Ce as vrea sa aplic din filmul asta ar fi:
- agitarea apei din acvariu inainte s-o tragi din acvariu; ma intreb de ce nu m-am gandit la asta pana acu ; e utila, ca se mai misca mizeria de pe fund s-o tragi mai usor. Mai ales din spatele acvariului unde nu prea pot sa intru cu furtunul.
- razuitul cu cardul la nivelul substratului; am niste depuneri in zona aia care nu se duc nici daca aspir in substrat; cu cardul ar trebui sa se duca.
- tare sita aia pe care o folosea cand completa apa inapoi in acvariu. O sa caut si eu asa ceva.
Nu prea am inteles de ce a scos furtunele de la filtru ca parca nu le-a curatat. Eu evit sa umblu la filtru prea des. Doar il curat la 2 luni. Am un Tetra si am tot auzit povesti cu scurgeri.


Depinde cu ce aspiri apa. Daca folosesti un furtun, este suficient sa agiti furtunul peste suprafata aspirata. Eu asa procedez si "trag" aproape toat murdaria de pe substrat sau plante.
In plus mizeria nu se mai ridica in apa, e acolo unde este aspirata apa.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
 
Forum Index » Apa
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com