[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
avariu nou de 30 l  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
eugen241tel
Junior member
[Avatar]

Joined: 25/07/2017 21:37:00
Messages: 63
Location: bucuresti
IP:
Offline

buna seara si bine v-am gasit
ma numesc eugen si la rugamintea fiului meu am achizitionat un acvariu de 30 l
v-as ruga daca se poate sa-mi dati cateva sfaturi de inceput si cu ce pesti as putea sa-l populez(as prefera 2 specii,....neoni+...0
am cumparat urmatoarele(dupa ce am citit destul prin forum-uri ):
acvariu 30l
pompa aer boyu sc3500
filtru intern aqua zonic evo baby ef098
termometru
lampa 6w white
substrat fertil 1,5 kg
pietris 3-5 mm 5 kg
as vrea si ceva plante daca imi puteti sugera ceva
ca decor am 2 radacini de vita (una mica si una mai mare)
va multumesc si sper sa nu deranjez cu intrebarile mele dar este primul acvariu si nu as vrea sa fac pestii sa sufere
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Salut si bine ai venit!

Cam mic acvariul pentru pesti. De regula nano se populeaza cu creveti.
Poti incerca niste specii de talie foarte mica, de ex. Boraras insa acestora le trebuie ceva mai multa vegetatie, ca sa se poata
ascunde si, fiind pesti de cird, minimum 8 exemplare. Daca vrei sa folosesti radacini, atunci moss si plante care se atazeaza
pe radacini ar fi cel mai indicat. De ex. Anubias Nana Pinto, Bucephalandra, etc. Si pozitionarea radacinilor este foarte importanta
in sensul ca trebuie sa ai grija sa lasi zone de acces pe unde sa poti ajunge usor la substrat si la plante. In fata poti incerca plante
de talie mica, de ex. HC.

Lampa de 6 W ... de care e? La 30 de litri iti trebuie macar 12-15 w, chiar daca nu vei avea plante pretentioase.
M-am uitat la filtrul specificat de tine si ... e cam la limita. In prezentarea de pe site nu arata interiorul dar probabil are un
singur compartiment cu bureti asa ca va trebui sa faci niste modificari ca sa poti pune material pentru filtrare biologica. Cu
putin efort poti adauga un saculet de micro-siporax. Totusi, e cam mic. Pune o poza cu el desfacut.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
l0ngh0rn
Member
[Avatar]

Joined: 13/10/2011 18:40:49
Messages: 238
Location: Pitesti
IP:
Offline

Uite doua sugestii
Endler’s Livebearer
Microrasbora Galaxy

si din gama "sanitarilor"
Cory Venezuela Black
Corydoras Habrosus
Corydoras Hastatus
Corydoras Pygmaeus

Avand in vedere dinensiunile reduse ala acvariului trebuie sa ai mare atentie la curatenie, hranire si schimburi de apa.
La filtrare mini siporax este ok si accesibil, pe viitor daca te prinde microbul ia in calcul achizitionare de un filtru tip hang-on care este accesibil ca pret
Pentru idei mai multe cauta pe Gogu "nano aquarium" si mergi pe imagini

This message was edited 2 times. Last update was at 26/07/2017 11:55:19

Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Microrasbora Galaxy este splendid dar si aici, din cite imi amintesc, trebuie tot vreo 6-7, cel putin.
Cred ca depinde si de ce plantare vrea sa aiba.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
l0ngh0rn
Member
[Avatar]

Joined: 13/10/2011 18:40:49
Messages: 238
Location: Pitesti
IP:
Offline

Corect, Microrasbora ca mai toate speciile de nano pesti sunt de card

Avand in vedere faptul ca acvariul este pentru copil va exista cu siguranta o supra populare pentru ca daca va avea doi pesti mici copilul nu va mai fi interesat de el. Eu as merge mai repede pe Endler’s Livebearer doar masculi si ceva cory pentru a fi ceva miscare in acvariu si un scape minim

This message was edited 1 time. Last update was at 26/07/2017 12:16:45

eugen241tel
Junior member
[Avatar]

Joined: 25/07/2017 21:37:00
Messages: 63
Location: bucuresti
IP:
Offline

va multumesc pentru sugestii si ajutor,diseara cand ajung acasa am sa incep lucrul la acvariu si am sa incerc sa postez cateva fotografii
ca si substrat si nisip este ok cantitatea ??
l0ngh0rn
Member
[Avatar]

Joined: 13/10/2011 18:40:49
Messages: 238
Location: Pitesti
IP:
Offline

Ce dimensiuni are bazinul?
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Cory sunt si ei pesti de card.
Daca vor fi in numar mic, vor sta in mare parte din timp ascunsi. O sa-i vezi doar cand le dai de mancare.

[Nano cu albinute] [Old tree]
eugen241tel
Junior member
[Avatar]

Joined: 25/07/2017 21:37:00
Messages: 63
Location: bucuresti
IP:
Offline

bazinul are 39*25*28 cm,iar plantarea nu vreau sa fie ''intensa'' 2-3 plante maxim(plante mici)
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Legat de substrat, eu nu m-as complica cu 2 straturi.
As lua: fie un substrat nutritiv care nu mai trebuie acoperit cu altceva, fie pietris/nisip + bile/betisoare fertilizante.
As pleca de la o grosime foarte mica in fata (0.5 - 1 cm?) pana la vreo 2-3 cm in spate. Si as pune plante doar in spate.

Ca si plante as cauta plante 'easy' care in mod normal sunt folosite in zona de mijloc in acvarii.

[Nano cu albinute] [Old tree]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

eugen241tel wrote:va multumesc pentru sugestii si ajutor,diseara cand ajung acasa am sa incep lucrul la acvariu si am sa incerc sa postez cateva fotografii
ca si substrat si nisip este ok cantitatea ??


Ti-as sugera sa pui un set de poze cu lampa, filtrul, decorurile pe care le ai si evident acvariul. Nu te grabi (chiar daca ai linga tine un nerabdator) fa-ti timp sa te "joci" cu decorurile pina gasesti cea mai buna solutie. Nu te grabi nici cu "plantele mici", in 30 de litri ai citeva posibilitati de plantare si cu radacini si fara. Iti trebuie si niste pietre, ar fi mai ... cu personalitate. Legat de substrat, acesta se calculeaza in litri ca sa-ti dai seama de gradul de acoperire. In kg te poti insela usor. De aceea nu vei primi nici un raspuns la aceasta intrebare. Citeste pe ambalajele lor, ar trebui sa scrie si litrajul. De exemplu, la dimensiunile acvariului tau, un substrat decorativ cu o inaltime medie de 4 cm ar trebui sa fie undeva la 4-4,5 litri. Plus cam 1 litru substrat fertil.

This message was edited 1 time. Last update was at 26/07/2017 12:58:04


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Antecume wrote:Legat de substrat, eu nu m-as complica cu 2 straturi.
As lua: fie un substrat nutritiv care nu mai trebuie acoperit cu altceva, fie pietris/nisip + bile/betisoare fertilizante.
As pleca de la o grosime foarte mica in fata (0.5 - 1 cm?) pana la vreo 2-3 cm in spate. Si as pune plante doar in spate.

Ca si plante as cauta plante 'easy' care in mod normal sunt folosite in zona de mijloc in acvarii.


Scuze, scriam in acelasi timp. Oricum substratul fertil l-a cumparat, asa ca mai bine sa-l puna. La asta ma gindeam si eu,
1 cm substrat fertil, 3-4 cm in fata si cam 7 cm in spate. Depinde si de decoruri.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Eu ma gandeam sa puna stratul cat mai subtire ca sa sa-i mai ramana ceva din inaltimea acvariului. De exemplu 7 cm sunt cam un sfert din inaltime.
Daca pune plantele doar in spate, in fata poate sa-l lase foarte subtire, iar in spate sa-l limiteze la minim cat sa fie sustinute plantele.

[Nano cu albinute] [Old tree]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Da, ai dreptate, poate un 5-6 cm in spate. Poate sa faca si o panta mai mica si sa se "joace" cu niste pietre.
Oricum, la cum functioneaza filtrele alea de colt cu spray-bar, nu il va ajuta mult panta decit sub aspect estetic.
In nano-ul meu trebuie sa curat toata suprafata substratului, nu mi se colecteaza nimic in fata.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
eugen241tel
Junior member
[Avatar]

Joined: 25/07/2017 21:37:00
Messages: 63
Location: bucuresti
IP:
Offline

am sa pun ceva foto deindata ce am sa ajung acasa ,apoi voi spala nisipul si am sa astept sugestii si pareri
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

eugen241tel wrote:am sa pun ceva foto deindata ce am sa ajung acasa ,apoi voi spala nisipul si am sa astept sugestii si pareri


OK. Nu te "zgirci" la poze. Cu cit mai multe cu atit mai bine.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
eugen241tel
Junior member
[Avatar]

Joined: 25/07/2017 21:37:00
Messages: 63
Location: bucuresti
IP:
Offline

am revenit cu foto(incerc dar nu reusesc sa pun mai multe odata)
[Thumb - IMG_20170726_182053.jpg]

eugen241tel
Junior member
[Avatar]

Joined: 25/07/2017 21:37:00
Messages: 63
Location: bucuresti
IP:
Offline

pompa de aer
[Thumb - IMG_20170726_182144.jpg]

eugen241tel
Junior member
[Avatar]

Joined: 25/07/2017 21:37:00
Messages: 63
Location: bucuresti
IP:
Offline

ghinion,nu pot pune pozele,fisierul este prea mare(la o singura poza)
l0ngh0rn
Member
[Avatar]

Joined: 13/10/2011 18:40:49
Messages: 238
Location: Pitesti
IP:
Offline

Foloseste. https://img.plici.ro
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com